Teatr
Emisja
  • odcinek 1 21 marca godz. 23:00 Program 2
  • odcinek 2 22 marca godz. 23:00 Program 2
  • odcinek 3 23 marca godz. 23:00 Program 2
  • odcinek 4 24 marca godz. 23:00 Program 2
  • odcinek 5 25 marca godz. 23:00 Program 2

Saturn

polskieradio.pl
Katarzyna Ingram 21.03.2011
Mariusz Bonaszewski
Mariusz Bonaszewski, foto: fot. Polskie Radio

Zapraszamy do wysłuchania pierwszego fragmentu najnowszej powieści Jacka Dehnela pt. "Saturn". Czytają: Mariusz Bonaszewski i Jerzy Radziwiłowicz

Autor:
Jacek Dehnel
Realizacja:
Barbara Okoń-Makowska
Inni współtwórcy:
Elżbieta Łukomska

Obsada:
Mariusz Bonaszewski
Jerzy Radziwiłowicz


Najnowsza powieść Jacka Dehnela, jednego z najgłośniejszych pisarzy młodego pokolenia, to przejmująca opowieść o życiu w cieniu geniusza. O niszczącej presji, jaką na syna wywiera potężny i despotyczny ojciec – Francisco Goya - na antenie Programu II fragmenty powieści - czytają Jerzy Radziwiłowicz i Mariusz Bonaszewski.

Francisco Goya na początku XIX wieku jest u szczytu sławy i u progu starości. Maluje dużo dla dworu królewskiego, ale zlecenia spływają z całej Hiszpanii. Czas dzieli między pracę, polowania i podboje miłosne. Nie gnuśnieje nawet, gdy po ciężkiej chorobie traci słuch. Tylko syn Javier nie całkiem mu się udał: ślęczy nad książkami, nie garnie się do farb. Jednak Francisco nie rezygnuje, chce ukształtować Javiera na swój obraz i podobieństwo. Decyduje nawet o jego ożenku, a potem zaczyna podejrzanie kokietować synową. Może we wnuku geniusz malarski znajdzie swoje wcielenie?

Saturn to rewers biografii wielkiego artysty, który przez życie „idzie, skacząc po górach", ale w jego domu częściej panują smutek, samotność i frustracja. Dehnel pokazuje, że genialny malarz to zarazem fanfaron i mitoman, przepełniony pychą i żądzami. Zastosowany w książce wielogłos narracyjny daje obraz edypalnego konfliktu, który dzieli Goyę i jego potomków.