Emisja
  • 27 października godz. 17:10 Program 1

Maria Pakulnis kreuje Elżbietę I

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 24.10.2013
Anna Cieślak i Maria Pakulnis - nagranie słuchowiska Królowa i Szekspir
Anna Cieślak i Maria Pakulnis - nagranie słuchowiska "Królowa i Szekspir", foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

Zapraszamy na premierę słuchowiska wg dramatu "Królowa i Szekspir". Reżyseruje Janusz Kukuła.

 

Autor:
Esther Vilar

Autor Przekładu:
Grażyna Dyląg i Bożena Intrator

Adaptator:
Krzysztof Sielicki

Reżyser:
Janusz Kukuła

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

 

Obsada:
Maria Pakulnis (Elżbieta I, królowa Anglii), Anna Cieślak (Lady Southwell, dama dworu), Marcin Przybylski (Jakub VI, król Szkocji), Wiktor Zborowski (Arcybiskup Whitgift), Stanisław Elsner-Załuski (William Szekspir)

Królowa i Szekspir Esther Vilar opowiada o samotności władcy, o starości i śmierci. Monarchini Anglii, Elżbieta I zaprasza do zamku w Richmond następcę tronu Jakuba VI, króla Szkocji, arcybiskupa Canterbury Johna Whitgifta oraz sławnego dramatopisarza Williama Szekspira. Towarzyszy im opiekująca się królową lady Southwell. Schorowana Elżbieta pragnie urządzić coś w rodzaju spektaklu ze sobą w roli głównej. Temat przedstawienia – godna śmierć. Wydarzenie to ma opisać Szekspir, którego Elżbieta jest wielką admiratorką. Onieśmielony Szekspir, gromiony pogardliwymi spojrzeniami Jakuba i Whitgifta, w ogóle się nie odzywa. Zgodnie z  życzeniem królowej zaczyna pisać dramat o swej monarchini. Elżbieta po raz ostatni próbuje zmierzyć się z wielkimi filozoficznymi pytaniami: czy istnieje nieśmiertelność? co to znaczy umrzeć godnie? Chce – dzięki geniuszowi Szekspira – pozostać w historii jako wielka postać. Czy to się jej uda? W ostatnich godzinach życia władczyni nieoczekiwanie to właśnie nisko urodzony pisarz, jego twórczość, stają się głównym przedmiotem zajmującym gasnącą świadomość Elżbiety. Zwycięża sztuka.

Wybitne kreację w dramacie Esteher Vilar stworzyły dotąd Iwona Bielska, Maja Komorowska, Nina Andrycz. Teraz dołącza do nich Maria Pakulnis.