Teatr
Emisja
  • 26 marca godz. 17:10 Program 1

Pewny rodzaj mężczyzn według Gabrieli Zapolskiej

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 22.03.2017

Zapraszamy na słuchowisko w radiowej Jedynce. Już w niedzielę, tuż po 17.oo adaptacja radiowa mniej znanej sztuki Gabrieli Zapolskiej pt. "Mężczyzna". Adaptacja i reżyseria Henryka Rozena. W tytułowej roli usłyszymy Marcina Przybylskiego, a partnerują mu: Edyta Jungowska, Viktoria Gorodeckaja i Milena Suszyńska.

"Mężczyzna", do której to sztuki nie mogłam dobrać tytułu, jest analizą czterech charakterów w rozmaitym oświetleniu. Tło szare, codzienne, zwykłe. Unikałam najzupełniej efektów meblowych, dekoracyjnych itd. Wzięłam sobie pod skalpel cztery ludzkie istoty - postawiłam je w pewnym do siebie stosunku i starałam się stan ich duszy i serc przedstawić ze ścisłą wiernością i prostotą. Są tam tylko trzy kobiety i jeden mężczyzna. Każda z tych kobiet przedstawia typ odmienny, a więc nerwy, zmysły, duszę. Od jednej do drugiej krąży niezdecydowany mężczyzna. I jest to cała mała tragedia, smutna i prawdziwa" - mówiła Gabriela Zapolska w wywiadzie dla "Ilustracji Polskiej".
Głównym bohaterem sztuki jest Karol - przeciętny, niczym się nie wyróżniający dziennikarz, przeżywający poważne rozterki uczuciowe. Nie mogąc znaleźć szczęścia u boku żony - egoistycznej i znerwicowanej Niny, porzuca ją dla zmysłowej i wrażliwej Elki. Lecz także i w tym wypadku czeka go rozczarowanie. Po początkowym zauroczeniu, nasycony erotycznie mężczyzna, zaczyna coraz więcej uwagi poświęcać Julce - siostrze Elki, intelektualistce i działaczce socjalistycznej. Ta jednak wydaje się zbyt przenikliwa, by nie dostrzec jego wewnętrznej lichoty, migotliwości nastrojów i nieodpowiedzialności...
Gabriela Zapolska: "Mężczyzna"
Adaptacja i reżyseria: Henryk Rozen
Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada:
Milena Suszyńska – Elka
Viktoria Gorodeckaja – Julka
Edyta Jungowska – Nina
Marcin Przybylski – Karol
***

jd