Teatr
Emisja
  • 7 kwietnia godz. 19:00 Program 2

"Bez przedawnienia". Wspomnienia z Katynia

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 05.04.2018

W najbliższym Wieczorze ze słuchowiskiem usłyszymy archiwalną audycję Bożeny Markowskiej pt. "Bez przedawnienia" poświęconą pamięci zamordowanych w Katyniu i Charkowie polskich oficerów. W audycji wykorzystano fragmenty słuchowiska "Jeszcze rosną drzewa, które to widziały" w reż. Andrzeja Zakrzewskiego. Zapraszamy do Dwójki w sobotę 7 kwietnia o godz. 19.oo.

"Bez przedawnienia" - audycja dokumentalna Bożeny Markowskiej z 2000 roku, złożona ze wspomnień, listów i odnalezionych notatek, odtwarzających fragmenty z życia polskich oficerów wywiezionych przez NKWD do Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa, a później zamordowanych m.in. w Katyniu i Charkowie. Część fabularyzowaną dopełniają rozmowy z osobami, które uczestniczyły w ekshumacjach masowych grobów katyńskich w 1991, 1994, 1995, 1996 roku i obserwowały powstawanie cmentarzy katyńskich - Stanisławem Mikke, polskim adwokatem, działaczem społecznym, sędzią Trybunału stanu, autorem książki "Śpij mężny w Katyniu, Miednoje i Charkowie" (zginał w 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem) oraz Ewą Gruner-Żarnoch, lekarka, prezes szczecińskiego stowarzyszenia Katyń, a także rosyjską historyczką Natalią Lebiediewą, specjalizującą się w historii II wojny światowej, badającą zbrodnię katyńską.

W audycji wykorzystano fragmenty słuchowiska "Jeszcze rosną drzewa, które to widziały" Bożeny Markowskiej i Joanny Szwedowskiej w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego.

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska, Ewa Szałkowska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:

Tadeusz Borowski

Marek Bargiełowski

Krzysztof Kołbasiuk

Włodzimierz Press

Krzyszof Kumor

***

jd