Teatr
Emisja
  • 5 lipca godz. 18:00 Program 2

Radiowa opowieść o narodzinach kina. Słuchowisko laureatów tegorocznego Festiwalu "Dwa Teatry"

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 02.07.2015

W niedzielę zapraszamy Państwa do radiowej Dwójki na słuchowisko Moniki Milewskiej pt. "Podróż na księżyc". Opowieść o pionierach światowej kinematografii zdobyła Grand Prix tegorocznego Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. Reżyseria radiowa i opracowanie muzyczne Anny Wieczur-Bluszcz.

Lata 30. XX wieku. Na paryskiej stacji kolejowej spotykają się Georges Méliès iluzjonista, reżyser i producent filmowy, nazywany magiem kina i czarodziejem ekranu, z Ludwikiem Lumière, wynalazcą, wraz z bratem Augustem, kinematografu.

Méliès i Lumière, mimo różnych osobowości, byli zarażeni jedną pasją, choć realizowali swoje marzenia z różnych powodów i pobudek, wedle własnej filozofii i doświadczeń. Rozmowa obu twórców, pełna wspomnień, odsłania historię i narodziny kina, jego magię i możliwości.

Monika Milewska, autorka słuchowiska, tak wprowadza w świat Podróży na księżyc: „Georges Méliès był wielkim magiem i „pierwszym artystą kina”. Na rozwijanie swojej pasji poświęcił cały majątek odziedziczony po ojcu. W końcu zbankrutował i zmuszony był utrzymywać się z prowadzenia małego sklepiku na dworcu w Lyonie. Wyobraziłam sobie, że w wigilię Bożego Narodzenia spotyka tam powracającego na święta do domu Louisa Lumière'a, swoje całkowite zaprzeczenie, uosobienie „szkiełka i oka” w epoce pionierów kina.”

Autor:
Monika Milewska

Reżyser:
Anna Wieczur-Bluszcz

Realizator:
Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne:

Anna Wieczur-Bluszcz

Obsada:
Jan Englert (Georges Melies + Sprzedawca), Jerzy Radziwiłowicz (Louis Jean Lumiere + Podróżny) oraz Janusz Wituch (Głos ulicznego krzykacza), Elżbieta Kępińska (Matka Meliesa), Stanisław Brudny (Ojciec Meliesa), Stanisław Elsner-Załuski (Ojciec Lumiere'a), Adam Bauman (Głos dzinnikarza), Paweł Szczesny (Głos dyrektora teatru), Stefan Knothe (Głos właściciela Grand Cafe), Elisabeth Duda (Głos z megafonu), Artur Janusiak (Głos zbieracza złomu), Przemysław Bluszcz (Narrator/Słuchacz)

MONIKA MILEWSKA – antropolog historii, eseistka, poetka, dramatopisarka, tłumaczka. Ukończyła z wyróżnieniem historię na Uniwersytecie Warszawskim (tam też się doktoryzowała), Szkołę Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu. W latach 2002-2008 adiunkt w IFiS PAN w Warszawie. Od 2009 adiunkt w Zakładzie Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Stypendystka Ministra Kultury, Ministra Edukacji Narodowej, Rządu Francuskiego, Rządu Włoskiego, Fundacji A. Mellona, Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego, Fundacji Batorego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Fellow Akademii Amerykańskiej w Rzymie. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Laureatka ponad dwudziestu konkursów poetyckich i dramaturgicznych. Autorka wielokrotnie nagradzanej scenicznej baśni Dzieje sławnego Rodryga oraz eseistycznej książki Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne (słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2002), która przyniosła jej stypendium „Polityki” i nominację do Nagrody Literackiej NIKE. W 2012 roku ukazała się jej książka Bogowie u władzy. Od Aleksandra Wielkiego do Kim Dzong Ila (słowo/obraz terytoria) oraz tomik Płacz komety, za które otrzymała nominację do nagrody Splendor Gedanensis. Jej słuchowisko Podróż na Księżyc zdobyło drugą nagrodę w jubileuszowym konkursie ZAiKS-u i Programu 2 Polskiego Radia.