Emisja
  • 7 stycznia godz. 21:05 Program 1

Dwa słuchowiska Henryka Bardijewskiego

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 03.01.2018
Izabella Bukowska
Izabella Bukowska, foto: Fot. Wojciech Kusiński

W niedzielę, 7 stycznia o godz. 21.1o. w radiowej Jedynce premiera dwóch oryginalnych słuchowisk pióra Henryka Bardijewskiego: "O czym ludzie milczą" i "Monument" w reżyserii Janusza Kukuły. Premiera w Teatrze Polskiego Radia. W jednej z ról Izabella Bukowska.

Nowy Rok przynosi dwa premierowe słuchowiska Henryka Bardijewskiego, klasyka tego gatunku, który ma w swoim dorobku ponad 150 słuchowisk. Jego znakiem rozpoznawczym jest groteska, w której jak w krzywym zwierciadle przegląda się nasza rzeczywistość.

„O czym ludzie milczą” to rzecz o dwuznacznych relacjach władzy i obywateli. Władza w osobie burmistrza i jego zaufanego, Grozy, jest w swoim pojęciu postępowa, bo wie... jak postępować. Ma wielkie wizje, które przekłada na rozporządzenia. A jej wizją naczelną jest... jak utrzymać się przy władzy. Przeszkodą niestety mogą być obywatele, którzy albo mówią zbyt głośno, albo - co gorsza - milczą. Czy w tej sytuacji uda się nawiązać dialog? Posłuchajmy!

Drugie z premierowych słuchowisk, „Monument” przynosi temat niełatwych relacji życia i sztuki. Szary obywatel August Bezmiar marzy, by na starość stanąć na pomniku, który wyrzeźbi jego przyjaciel Konstanty. Rodzą się jednak dylematy: czy na monumencie powinien stać, czy dopiero się na niego wspinać, czy ma tam stać w pojedynkę, czy może w gronie przyjaciół i kto z nich byłby godzien monumentu. A może godniejszym uwiecznieniem byłoby słowo? „Było na początku, będzie na końcu, a przez cały czas jest pośrodku. Tu, gdzie my” - zastanawiają się bohaterowie Henryka Bardijewskiego. Nie są jednak niczego pewni. Dlaczego? „Bo pewność to dzisiaj towar deficytowy, w cenie jest niepewność. I ta cena stale rośnie” - konstatują. Pod rozwagę.

Henryk Bardijewski: O czym ludzie milczą

Reżyseria: Janusz Kukuła

Realizacja dźwięku: Agnieszka Szczepańczyk, Maciej Kubera

Muzyka: Piotr Salaber

Obsada:

Wiktor Zborowski – Rafał

Henryk Talar – Teofil

Marian Opania – Burmistrz

Adam Ferency – Groza, sekretarz burmistrza

Grażyna Barszczewska – Natalia

Monument

Krzysztof Wakuliński – Bezmiar

Izabella Bukowska – Amelia

Mariusz Bonaszewski – Konstanty

Krzysztof Tyniec – Pióro

***

jd