Polskie Radio
Section05
Janusz Kukuła

Nagradzane słuchowiska, wybitni twórcy i ponad 160 premier rocznie. Teatr Polskiego Radia ma 98 lat

Teatr Polskiego Radia rozpoczął działalność 29 listopada 1925 roku, nadając pierwsze słuchowisko - "Warszawiankę" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Kaszyna, ówczesnego kierownika programowego radia. Audycja uświetniła obchody 95. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Odegrano ją na żywo i nie została utrwalona. Relacje o spektaklu pochodzą ze wspomnień świadków i recenzji krytyków. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Polskie Radio słuchowisko Janusz Kukuła aktorzy reżyser Jan Maklakiewicz Roman Palester Tadeusz Sygietyński Aleksander Bardini Zbigniew Kopalko Melchior Wańkowicz Maria Kuncewiczowa Jerzy Szaniawski Witold Hulewicz Andrzej Piszczatowski Waldemar Modestowicz Jan Warenycia

Słuchowisko "Sceny z albumu Zbigniewa Kopalki". Premiera w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Piotr Müldner-Nieckowski w słuchowisku "Sceny z albumu Zbigniewa Kopalki" podejmuje próbę syntetycznego przedstawienia sylwetki tego zdumiewającego artysty. Utwór z konieczności musi być zwięzły i w dużym skrócie ujmować rozległe tematyki, także biograficzną, a mimo to autorowi udało się przekonująco ukazać zaskakujące i zarazem znaczące zdarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Teatr Polskiego Radia Polskie Radio Janusz Kukuła pr poleca

Nie żyje Maciej Damięcki. "Był człowiekiem, którego nie dało się nie lubić"

Zmarł Maciej Damięcki, aktor filmowy, teatralny, serialowy, radiowy i dubbingowy. - Już samo bycie z nim było bardzo miłe, ponieważ był bardzo kulturalny i dowcipny. Był aktorem starej daty, z innym sposobem bycia. Nie znam nikogo, kto by go nie lubił. Będzie nam go bardzo brakowało - mówiła w Dwójce aktorka Teresa Lipowska. Aktor odszedł w piątek (17.11) w wieku 79 lat. 
Zobacz więcej na temat:  FILM odeszli 2023 Dwójka Maciej Damięcki śmierć Teresa Lipowska Janusz Kukuła Teatr Polskiego Radia słuchowisko

Janusz Kukuła. Jak stał się legendą Polskiego Radia?

Janusz Kukuła od lat jest legendą radia i reżyserii radiowej. Teraz ukazała się jego biografia, w której możemy poznać jego sekrety, o których do tej pory nie mówił publicznie. - To jest bardzo onieśmielające, ale zdobyłem się na taką odwagę, by jakoś zamknąć i podsumować swoją artystyczną drogę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Martyna Podolska Janusz Kukuła Tomasz Lerski Piotr Skotnicki Anna Szamotuła Paulina Pikiewicz Tomasz Zacharewicz Teatr Polskiego Radia Przemysław Ostrowski Przemysław Wyszyński

"Janusz Kukuła. Ja to ktoś inny". Co o dyrektorze Teatru Polskiego Radia mówią jego uczniowie?

"Janusz Kukuła. Ja to ktoś inny" to zbiór wspomnień radiowego reżysera. Ich autorem jest Tomasz Lerski, a książka ukazuje się pod patronatem Polskiego Radia. W audycji "Kulturalna Jedynka" o bohaterze książki opowiedzą jego byli uczniowie, a dzisiaj autorzy i reżyserzy słuchowisk, m.in. Anna Szamotuła, Tomasz Zacharewicz, Piotr Skotnicki. Wypowie się również on sam.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Kukuła Teatr Polskiego Radia Martyna Podolska

"Fan Club" Andrzeja Wnuka. Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko Andrzeja Wnuka "Fun Club" to pełen napięcia kryminał, którego akcja dzieje się głównie w przepięknym renesansowym Zamościu oraz pobliskim Lublinie. Za adaptację i reżyserię odpowiada dyrektor Teatru Polskiego Radia, Janusz Kukuła.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Janusz Kukuła Agnieszka Szczepańczyk Piotr Skotnicki Andrzej Mastalerz Marcin Przybylski Adam Wojtyszko Barbara Zielińska Ewa Kania Joanna Pach-Żbikowska Aleksandra Radwan Aleksander Sosiński Zbigniew Suszyński Andrzej Wnuk pr poleca

Narodowe Czytanie 2023. Janusz Kukuła o "Nad Niemnem": to opowieść o pamięci i miłości

- Orzeszkowa uczy nas, że jeżeli kochamy, to nie możemy poddać się temu, co jest dookoła nas, a tamte czasy niestety sprzyjały takim postawom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie, gdzie czytamy "Nad Niemnem".
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie literatura Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 Janusz Kukuła Henryk Szrubarz Daniel Wydrych

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". "Dyrektor Kukuła stworzył wspaniałą adaptację"

Narodowe Czytanie to okazja, by szkolne lektury odkryć na nowo. W ramach tegorocznej edycji w całym kraju będziemy czytać "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Główne uroczystości odbędą się w sobotę (9.09) w Ogrodzie Saskim w Warszawie, a na scenie pojawi się grono znanych i lubianych aktorów. - Dyrektor Janusz Kukuła stworzył wspaniałą adaptację - uważa Aleksandra Radwan. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Zelnik Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 Agnieszka Kunikowska Janusz Kukuła

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Program 1 dołącza do akcji

"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej w interpretacji znanych i lubianych aktorów będzie można posłuchać już w sobotę (9 września) w Ogrodzie Saskim w Warszawie w ramach kolejnej odsłony akcji Narodowe Czytanie. Reżyserem widowiska, już po raz czwarty, jest Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. W akcji bierze udział Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie 2023 Eliza Orzeszkowa Janusz Kukuła Martyna Podolska KULTURA

XXII Festiwal "Dwa Teatry" 2023. Janusz Kukuła: wszyscy jesteśmy z Aleksandra Fredry

W Zamościu rozpoczął się XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Wydarzeniu towarzyszą prezentacje związane z pisarzem Aleksandrem Fredrą, który jest patronem literackim 2023 roku. - Fredro jest jednym z naszych duchowych ojców - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry Janusz Kukuła KULTURA Polskie Radio 24 Aleksander Fredro Dwa Teatry 2023

"Trójka pod księżycem": mistrzowie na festiwalu "Dwa Teatry"

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" to jedyne wspólne święto obu publicznych scen. Pierwszy festiwal odbył się w 2001 roku i do 2019 organizowany był w Sopocie. Jubileuszowy, dwudziesty, po rocznej pandemicznej przerwie, zagościł w Zamościu. Od 16 do 19 czerwca Zamość będzie podejmował "Dwa Teatry" po raz trzeci.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik TEATR Dwa Teatry Dwa Teatry 2023 Janusz Kukuła

XXII Festiwal "Dwa Teatry" 2023. Janusz Kukuła: sztuka ocala to, co najpiękniejsze

W Zamościu rusza XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2023. - Zaczynamy niezwykłe dni. Wytworne, przejmujące i czułe - mówi w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia prosto z Zamościa dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. - To wielkie święto - dodaje dyrektor TVP Kultura i Teatru Telewizji Kalina Cyz. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Janusz Kukuła Dwa Teatry TVP Kultura Teatr Polskiego Radia Zamość TEATR słuchowisko Dwa Teatry 2023 Kalina Cyz

Janusz Kukuła: Festiwal Dwa Teatry chce mówić o sprawach najważniejszych

- Sztuka zawsze opowiada o świecie i o ludziach. W Teatrze Polskiego Radia powstaje rocznie ponad 100 słuchowisk, które stanowią przenikliwy portret nas samych, naszej świadomości językowej. Każdy twórca bierze odpowiedzialność za świat, który powołuje do życia - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Janusz Kukuła Paweł Siwek Dwa Teatry 2023 Dwójka Teatr Polskiego Radia

Rozmowa z Jurorami konkursu "Mój świat"

W pierwszy poniedziałek grudnia poznaliśmy laureatów konkursu na scenariusz słuchowiska, "Mój świat". "Przed państwem sława i uznanie, a przed nami wielka rozkosz czytania pięknych tekstów" - takimi słowami  Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła zachęcał do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu "Mój świat", ogłoszonego przez Teatr Polskiego Radia, Stowarzyszenie Autorów Zaiks i Polskie Radio Dzieciom. Nadszedł czas na podsumowanie konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Janusz Kukuła Maciej Wojtyszko Daria Druzgała Martyna Chuderska kultura dla dzieci słuchowisko dla dzieci KULTURA Teatr Polskiego Radia