Polskie Radio
Section05
Janusz Kukuła

"Mój świat". Znamy laureatów konkursu na słuchowisko dla dzieci

"Co trzeba zabrać na wędrówkę" Małgorzaty Czerwień, "Alicja w Krainie umysłu" Kamili Biernackiej i "Ciemności nie trzeba się bać" Anny Furmanowicz to scenariusze słuchowisk nagrodzone w konkursie "Mój świat" ogłoszonym przez Polskie Radio Dzieciom, Teatr Polskiego Radia oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. - Edukowanie najmłodszych to zadanie bardzo odpowiedzialne - mówi Katarzyna Pietrzak z Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Kukuła słuchowisko słuchowisko dla dzieci KULTURA

Podróż w czasie, przestrzeni, w głąb siebie. Muzeum Teatru Polskiego Radia ma już rok

Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim to najprawdopodobniej jedyna placówka kulturalna w Europie i na świecie poświęcona słuchowiskom radiowym. Pomysł, trzeba przyznać, niezwykły i zaskakujący, jednak liczba odwiedzających udowadnia, że doskonale trafiony. Muzeum świętuje właśnie pierwszą rocznicę powstania.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Teatr Polskiego Radia muzeum Baranów Janusz Kukuła Katarzyna Cygler Trójka

Trwa konkurs na słuchowiska dla dzieci. Jak napisać dobry scenariusz?

"Mój świat" to tytuł konkursu, którego współorganizatorami są Polskie Radio Dzieciom, Teatr Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Zainteresowani udziałem muszą napisać scenariusz słuchowiska dla dzieci. - Przed państwem sława i uznanie, a przed nami wielka rozkosz czytania pięknych tekstów - zachęca w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Jak powinien wyglądać scenariusz słuchowiska radiowego?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Janusz Kukuła słuchowisko dla dzieci

"Bez niego bylibyśmy smutniejsi". Wspomnienie Franciszka Pieczki

Ponad sto ról filmowych. Wiele lat spędzonych na scenach teatralnych. Ponad pięćset ról w ramach Teatru Polskiego Radia. To dorobek Franciszka Pieczki, który zmarł w wieku 94. lat. - Bez niego bylibyśmy smutniejsi - nie ma wątpliwości Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka Teatr Polskiego Radia aktorstwo Dwa Teatry Joanna Żółkowska Kazimierz Kaczor Janusz Kukuła

Wspomnienia o Franciszku Pieczce: Mastalerz, Malec, Kukuła

Przez ponad pół wieku związany był z Teatrem Polskiego Radia, gdzie nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury, występował też w powieści radiowej "W Jezioranach". Franciszek Pieczka – wybitny aktor, ciepły człowiek – odszedł w wieku 94 lat. Tę niezwykłą postać polskiej sceny teatralnej i filmowej, w specjalnej audycji przygotowanej przez Program 3 Polskiego Radia, wspominali związani z nim twórcy. 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Franciszek Pieczka Janusz Kukuła Andrzej Mastalerz wspomnienie KULTURA SZTUKA Teatr Polskiego Radia Audycja kulturalna Trójka

"Był wzorem prawdy w sztuce". Janusz Kukuła o życiu i twórczości Franciszka Pieczki

- Franciszek Pieczka był wzorem prawdy w sztuce - wierzyliśmy, że postaci, które tworzy, istnieją naprawdę. To jest dowód na potęgę sztuki. Zawsze, kiedy na niego patrzyłem, towarzyszyło mi uczucie, że wierzę mu bezgranicznie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Franciszek Pieczka odeszli 2022 Teatr Polskiego Radia aktor artysta Janusz Kukuła

"Jego kunszt zachwycał reżyserów". Dyrektor Teatru Polskiego Radia wspomina Franciszka Pieczkę

Wybitny aktor teatralny, filmowy i serialowy zmarł w wieku 94 lat. Franciszek Pieczka przez ponad pół wieku współpracował z Teatrem Polskiego Radia. Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła wspominając zmarłego aktora powiedział, że odszedł człowiek zasłużony dla teatru. Jak dodał, jego kunszt zachwycał reżyserów z nim współpracujących.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktor artysta Franciszek Pieczka Teatr Polskiego Radia Janusz Kukuła odeszli 2022

Narodowe Czytanie. "Ballady i romanse" w każdym domu i sercu

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza zabrzmią dziś w tysiącach miejsc w Polsce i na świecie w ramach 11. Narodowego Czytania. - Dzisiaj powiemy wszystkim Polakom, że Mickiewicz napisał arcydzieło, które powinno znaleźć się w każdym domu i w każdym sercu. Nasz język jest piękny i ludzie, którzy byli tu przed nami, kochali polszczyznę i potrafili wspaniale mówić o najpiękniejszych rzeczach: miłości, tęsknocie i szczęściu - mówi w Programie 1 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie 2022 Adam Mickiewicz romantyzm Ballady i Romanse Janusz Kukuła Teatr Polskiego Radia

Narodowe Czytanie 2022. Janusz Kukuła: zatopimy się w niezwykłym świecie Adama Mickiewicza

Podczas Narodowego Czytania "Ballad i romansów" zatopimy się w niezwykłym świecie Adama Mickiewicza. Zabiorę państwa nad Świteź, by zobaczyć wszystkie te duchy - młodzieńców, dziewczyn - i zjawiska, które tak pięknie opisywał nasz wieszcz narodowy - zapowiedział na antenie PR24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Uroczysty odczyt rozpocznie się w Ogrodzie Saskim w Warszawie w południe.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA czytelnictwo Janusz Kukuła Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie 2022. "Po pierwsze nie nudzić"

- Mam jedną zasadę, która przyświeca mi od początku drogi zawodowej, ona brzmi "po pierwsze nie nudzić". W związku z tym na scenie pojawi się dziesięciu Mickiewiczów i cztery Maryle, bardzo zdolni aktorzy - mówił Janusz Kukuła, reżyser tegorocznego Narodowego Czytania i dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Janusz Kukuła Andrzej Mastalerz Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2022 Adam Mickiewicz

Narodowe Czytanie 2022: "Ballady i romanse"

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w całej Polsce w sobotę 3 września 2022. W Ogrodzie Saskim w Warszawie w południe rozpocznie się uroczysta lektura z udziałem pary prezydenckiej.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Narodowe Czytanie Janusz Kukuła Rok Romantyzmu Polskiego Teatr Polskiego Radia wiersze poezja recytacja romantyzm aktorzy aktor Krzysztof Kwiatkowski Marcin Przybylski jarosław gajewski Andrzej Mastalerz Narodowe Centrum Kultury literatura Ballady i Romanse

Zofia Posmysz. "Wielka postać polskiej kultury"

- To była wielka postać Polskiego Radia, w ogóle polskiej kultury - wspomina Zofię Posmysz dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Pisarka, scenarzystka i autorka kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, współtwórczyni popularnej radiowej powieści "W Jezioranach" zmarła w poniedziałek w Oświęcimiu. 23 sierpnia skończyłaby 99 lat.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Posmysz Auschwitz Janusz Kukuła Teatr Polskiego Radia radio W Jezioranach

"Dni, których jeszcze nie znamy", czyli utwory Marka Grechuty [POSŁUCHAJ]

Legendarny piosenkarz, poeta i kompozytor. Niezwykła gwiazda, która świeciła własnym, niepowtarzalnym blaskiem na firmamencie polskiej muzyki. Taki właśnie był Marek Grechuta. Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia zaprosiło na koncert w Studiu im. Władysława Szpilmana, podczas którego młodzi wokaliści i śpiewający aktorzy zaprezentowali najpiękniejsze piosenki z repertuaru Marka Grechuty. Zachęcamy do wysłuchania.
Zobacz więcej na temat:  Studio Piosenki Teatr Polskiego Radia Marek Grechuta Janusz Kukuła

Janusz Kukuła wspomina Krystynę Królównę

– Krysieńka – bo tak o niej mówiliśmy w Teatrze Polskiego Radia – była dla mnie kimś bardzo ważnym. Właściwie od początku swojej drogi radiowej i teatralnej pracowałem z Krystyną Królówną i tak jak każdy reżyser ma swój ukochany skład aktorów, o którym mówi się "pierwsza obsada", to dla mnie Krystyna należała do tej pierwszej obsady – wspominał zmarłą aktorkę Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Janusz Kukuła Roch Siciński Dwójka aktor

Za nami XXI Festiwal "Dwa Teatry". Znamy laureatów!

Słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca oraz spektakl "Król Edyp" Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. W konkursie w tym roku rywalizowało 19 realizacji radiowych oraz 12 produkcji telewizyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry TEATR Teatr Polskiego Radia Polskie Radio W POLSKIM RADIU TVP Dwa Teatry 2022 Zamość Janusz Kukuła Magdalena Zawadzka Andrzej Mastalerz słuchowisko

Festiwal "Dwa Teatry" 2022. Zwyciężył… Sofokles!

W Zamościu zakończyło się święto teatru, czyli 21. Festiwal "Dwa Teatry". Najlepsze słuchowiska radiowe i teatry telewizji rywalizowały o palmę pierwszeństwa. Każdego roku Festiwal potwierdza, że teatr nie umiera. Przeciwnie – ma się świetnie. W tym roku zarówno nagrodę za najlepszy spektakl telewizyjny, jak i radiowy otrzymały dzieła inspirowane tragedią Sofoklesa o Królu Edypie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Magdalena Drohomirecka Dwa Teatry 2022 Dwa Teatry Zamość KULTURA Ewa Dałkowska TEATR Janusz Kukuła Agnieszka Kamińska Andrzej Mastalerz