Soczi 2014: Wierietielny potwierdza, że Kowalczyk będzie startować

PAP
Paweł Słójkowski 09.02.2014

Trener Aleksander Wierietielny zapewnił, że Justyna Kowalczyk, mimo poważnej kontuzji, nie wycofa się z igrzysk w Soczi. Polska narciarka poinformowała w niedzielę, że prześwietlenie wykazało wielowarstwowe złamanie kości stopy.

- Justyna wzięła udział już w jednej konkurencji igrzysk, więc pobiegnie też w następnych. Nic się nie zmienia. Nie wycofuje się z olimpiady - powiedział Wierietielny.
W sobotniej inauguracji - biegu łączonym na 15 km - Kowalczyk zajęła szóste miejsce; wygrała Norweżka Marit Bjoergen. Polka planowała wcześniej, że badaniu nogi podda się dopiero po czwartkowej rywalizacji w jej ulubionej konkurencji - 10 km techniką klasyczną.
"Spokojnie, biegam dalej" - napisała Kowalczyk na portalu społecznościowym pod zdjęciem rentgenowskim swojej stopy, które opublikowała.

Relacja na żywo z drugiego dnia igrzysk w Soczi>>>
- Wiedzieliśmy, że to może być coś poważnego, ale sądziliśmy, że stopa była raczej porządnie uderzona, a nie złamana. Na pewno będzie biegała, dostanie blokadę przeciwbólową i w klasyku wystartuje. Co więcej, sądzę, że nie zmieni planów co do olimpijskich startów, przecież to najważniejsza impreza czterolecia - stwierdził Maciej Kreczmer, sparingpartner Kowalczyk.
Doświadczony zawodnik uważa, że Justyna - mimo urazu nogi - ma szanse na medal igrzysk w walce na 10 km klasykiem.
- Skandynawki, głównie Norweżki, są bardzo mocne, ale nie poza jej zasięgiem. 10 km klasykiem to największa szansa na podium. Nie wiem, czy jedyna, nie do mnie należy ocena. Później na 30 km techniką łyżwową będzie jej bardzo ciężko, zwłaszcza z tą nogą - dodał.
Badanie RTG stopy Kowalczyk przeprowadzono w wiosce olimpijskiej "Endurance". Doktor Stanisław Szymanik, przewodniczący Komisji Medycznej Polskiego Związku Narciarskiego, stwierdził złamanie piątej kości śródstopia. Według niego, ma ono charakter stabilny i nie uniemożliwia zawodniczce dalszych startów.
- Dr Szymanik zapowiedział kontynuowanie leczenia, analogicznego do tego, jakie podejmowane było w Soczi od początku pobytu Kowalczyk. Z jednej strony będzie to odpowiednie usztywnienie stopy w bucie narciarskim poprzez zastosowanie specjalnych wkładek, a z drugiej - działania przeciwbólowe - zarówno ogólne, jak i miejscowe, pozwalające do maksimum zmniejszyć odczuwanie bólu. Całość uzupełnią zabiegi fizjoterapeutyczne, w tym m.in. krioterapia - poinformował attaché prasowy polskiej ekipy w Soczi Henryk Urbaś.

Źródło: /Foto Olimpik/x-news

Z Soczi - Radosław Gielo

ps

sortuj
Skomentuj
liczba komentarzy: 1
  1. Gość (raczej nick)
    2014-02-09 16:24
    w zeszłym roku chodziłam ze złamanym palcem stopy przez 6 tygodni, bo pani bogini władczyni świata recepcjonistka w przychodni uznała, że skoro zgłosiłam się do lekarza w poniedziałek, a złamanie miało miejsce w sobotę, to już nie jest nagły wypadek i należy mnie zapisać w normalna kolejkę. oczywiście, że to jest złamanie okazało się dopiero po tych 6 tygodniach, podczas których musiałam normalnie chodzić, a raczej kuśtykać. my Polacy musimy być twardzi dopóki rządzą nami schizofrenicy i maniakalni psychopaci.