Polskie Radio Dzieciom

Tradycja czy zabawa?

Jakie święto będziemy obchodzić za kilka dni: Zaduszki czy może już halloween? Czy ulegniemy w końcu modzie z Zachodu?
Tradycja czy zabawa?
Foto: pixabay.com/domena publiczna
O Audycji

Dzień Zaduszny to polski, współczesny odpowiednik pogańskiego święta Dziadów. W Kościele katolickim Dzień Zaduszny (tzw. Zaduszki), jest dniem modlitw za dusze zmarłych, przypada ono 2 listopada, po dniu Wszystkich Świętych. Dla wielu jest to czas wyciszenia i refleksji. Większość z nas bez względu na wyznanie i poglądy, pojedzie na cmentarz, by odwiedzić groby bliskich. Będzie to wyraz pamięci i szacunku do osób, które nas wychowywały, z którymi przyjaźniliśmy się lub były nam bliskie z innych względów. W tych samych dniach będą się odbywały, coraz bardziej popularne: bale halloweenowe. Obydwa święta dotykają rzeczywistości śmierci, jednak w bardzo różny sposób. Czy celtyckie święto cukierka i dyni wyprze w końcu chrześcijańskie tradycje Zaduszek?

W „Strefie Rodzica” wraz z zaproszonymi gośćmi, zastanowimy się jak uczyć dziecko podejścia do Święta Zadusznego, oraz do Halloween. Która "tradycja" jest mocniejsza w Polsce i dlaczego? Przy tej okazji poruszymy także bardzo ważny temat: w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o śmierci i o zmarłych.

Program "Strefa Rodzica" adresowany jest dla wszystkich, którzy chcą dobrze, mądrze, zdrowo i świadomie wychowywać dzieci oraz optymalnie wspierać ich rozwój. Rozmawiamy  o wychowaniu, zdrowiu, kulturze i innych tematach nurtujących przyszłych i obecnych rodziców. Poruszamy też istotne problemy z tym związane. Bardzo cenne są dla nas również opinie samych słuchaczy, którzy e-mailowo lub telefonicznie dzielą się na antenie swoimi doświadczeniami i uwagami. Prowadzi Ludwika Grunwald.

Zapraszamy na "Strefę Rodzica " od poniedziałku do piątku w godzinach 21:00 - 23:00, a szczególnie w czwartek, 29 października.

Zachęcamy do kontaktu na naszym funpage'u: www.facebook.com/polskieradiodzieciom

Playlista