Polskie Radio Dzieciom

Po co dziecku bajka?

Czy czytanie książek rzeczywiście wpływa na rozwój dzieci, a może to tylko bajka dla dorosłych?
Po co dziecku bajka?
Foto: Foto: pixabay.com/domena publiczna
O Audycji

Księżniczki, wróżki, kucyki, super-bohaterowie i dzielne zwierzęta. Każdy z nas przeżywał swój etap fascynacji bohaterami z bajek. Dlaczego warto czytać dzieciom i co im to daje? Według psychologów, czytanie stymuluje rozwój intelektualny, przyspiesza rozwój mowy, rozwija umiejętności komunikacyjne, rozbudowuje pamięć i pobudza do kreatywności. Ale czy dziecko, które nie lubi książek, woli natomiast jazdę na rowerze lub rysownie, musi być od razu „gorzej rozwinięte”? Jednak różnice pomiędzy małymi „molami książkowymi”, a dziećmi lubiącymi inne aktywności, widać już u kilkulatków. Czytanie wpływa bowiem na wrażliwość oraz zdolność reagowania na świat i innych ludzi.Czytanie, to także proces twórczy, który kreuje wyobraźnię, dotyka fantazji i uczuć. Obraz telewizyjny nie ma takiej siły, bo powoduje bierność, nie skupiamy tam większej uwagi na przeżyciach bohaterów. Ale to, co najważniejsze przy wspólnym czytaniu, to budowanie poczucia bliskości i wzajemności – uczuć, które trudno odtworzyć w innych warunkach.

We wtorkowej „Strefie rodzica”, Ludwika Grunwald zapyta swoich gości czy idea prowadzonej od kilku lat kampanii na rzecz czytania dzieciom, ma sens i przynosi rezultaty, czy można ją raczej włożyć między bajki?

Program "Strefa Rodzica" adresowany jest dla wszystkich, którzy chcą dobrze, mądrze, zdrowo i świadomie wychowywać dzieci oraz optymalnie wspierać ich rozwój. Rozmawiamy  o wychowaniu, zdrowiu, kulturze i innych tematach nurtujących przyszłych i obecnych rodziców. Poruszamy też istotne problemy z tym związane. Bardzo cenne są dla nas również opinie samych słuchaczy, którzy e-mailowo lub telefonicznie dzielą się na antenie swoimi doświadczeniami i uwagami. ProwadziLudwika Grunwald.

Zapraszamy na "Strefę Rodzica" od poniedziałku do piątku w godzinach 21:00 - 23:00, a szczególnie we wtorek, 10 listopada.

Zachęcamy do kontaktu na naszym funpage'u: www.facebook.com/polskieradiodzieciom

Playlista