Polskie Radio Dzieciom

Jak poradzić sobie ze stratą dziecka? 

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 13:55
Do maja 2021 rodzina Tarachowiczów żyła szczęśliwie i bez większych problemów. Pod koniec maja trzeba było zabrać Michałka wcześniej z przedszkola, bo rozbolała go głowa i zwymiotował. Początkowo rodzice myśleli, że to kolejna infekcja, które przecież w wieku przedszkolnym nie są niczym nadzwyczajnym, ale objawy te utrzymywały się przez tydzień i doszły kolejne: pojawiła się apatia, niechęć do zabawy, senność, problem z wybudzeniem rano. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Wizyta w szpitalu nie pozostawiła wątpliwości – były to objawy związane z guzem mózgu. Diagnoza, że jest to nowotwór czwartego stopnia wywróciła życie Tarachowiczów do góry nogami. Choć leczenie nie należy do najłatwiejszych, były szanse na wyleczenie. W tym wypadku nie udało się uratować chłopca. – Michaś chorował niecałe cztery miesiące od diagnozy do odejścia – wspominał Filip Tarachowicz. 

Wsparcie dla rodziców po stracie dziecka

W obliczu tragedii rodzice Michałka dostrzegli, że brakuje wsparcia dla osób, które straciły dziecko albo wiedzą, że je stracą i trzeba im pomóc przejść przez ten trudny etap. Aby wypełnić tę lukę, założyli fundację Panda Team, która pomaga rodzicom w podobnej sytuacji stanąć na nogi po stracie.  

Posłuchaj
59:49 2023_03_20 21_00_13_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak poradzić sobie ze stratą dziecka? _Strefa Rodzica 20 marca 2023

Niedawno w internecie pojawiło się wideo, które w niedługim czasie od udostępnienia zostało wyświetlone ponad ćwierć miliona razy. Poruszające ujęcie przejścia przez zaśnieżony cmentarz zakończone zbliżeniem na dziecięcy grób i napisem "osieroceni rodzice" zrzeszyło w komentarzach wielu „osieroconych rodziców”. Jak się okazuje, jest ich naprawdę dużo, a zdecydowana większość niesie pustkę po stracie dziecka praktycznie przez całe życie. 

Co czują mama i tata, którzy stracili dziecko? Na jakie wsparcie mogą liczyć "osieroceni rodzice"? Co zrobić, żeby śmierć dziecka nie była tematem tabu? Gdzie szukać pomocy i jak o tym rozmawiać? Na te i inne pytania odpowiedział w Strefie Rodzica Filip Tarachowicz - prezes Fundacji Panda Team im. Michałka Tarachowicza oraz autor wspomnianego wyżej nagrania. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Filip Tarachowicz – prezes Fundacji Panda Team
Data emisji: 20.03.2023
Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:00
W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie mów mi jak". Inspirująca akcja społeczna wspierająca rodziców

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 12:56
Czy dobre rady są młodym rodzicom potrzebne? "Nie mów mi jak" to hasło, które w wielu przypadkach przychodzi nam z trudem. To właśnie młodzi rodzice najczęściej słyszą „złote” rady z każdej możliwej strony. W gąszczu przeróżnych informacji łatwo się jednak zagubić, a tym samym trudniej wsłuchać się w samego siebie. O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła Agnieszka Dąbrowska-Jedynak, autorka jednego z e-booków w akcji "Nie mów mi jak", a także doradczyni rodzicielska i ekspertka Porozumienia bez przemocy. 
rozwiń zwiń