Polskie Radio
Section05
Joanna Ficińska

Święto wszystkich naukowców. Przed nami 26. Piknik Naukowy

Pokazy naukowe, tworzenie map lodowców, ping-pong z baniek mydlanych i roboty, w tym Mikołaj Kopernik, z którym będzie można porozmawiać. To tylko część z atrakcji, jakie będą czekały na uczestników 26. Pikniku Naukowego, który tym razem odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie. W przededniu wydarzenia w "Jedynce Dzieciom" odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, które wraz z Polskim Radiem zajmuje się organizacją pikniku.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Joanna Ficińska

O Nowym Sączu i Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej "Skowroneczek"

Nowy Sącz warto odwiedzić z wielu powodów. Najmłodszych może zainteresować również odbywający się tam Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej "Skowroneczek", którego tegoroczna edycja rozpocznie się pod koniec czerwca. O innych urokach Nowego Sącza, jak również o festiwalu i związanym z nim zespole Promyczki Dobra, opowiedzieliśmy w "Jedynce Dzieciom".
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Nowy Sącz

Jak odciąć pępowinę w dorosłym życiu?

W audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy o "odcinaniu pępowiny", czyli dojrzałości, wolności i świadomości człowieka dorosłego. Będąc dorosłymi ludźmi mamy przecież prawo do podejmowania swoich decyzji, nawet jeśli nasi rodzice się z nimi nie zgadzają, bez odczuwania przy tym poczucia winy. 
Zobacz więcej na temat:  psychologia rodzicielstwo wychowanie samodzielność samodzielność u dziecka Joanna Ficińska DAB+

Elektroteka. Co to takiego?

Co wspólnego mają ze sobą: zepsuty samochodzik i biblioteka? Młodego czytelnika, który lubi czytać książki i bawić się elektronicznymi zabawkami! W warszawskiej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 31 utworzono jakiś czas temu Elektrotekę. To miejsce gdzie młodzi czytelnicy mogą znaleźć ciekawe pozycje książkowe, a przy okazji dzięki profesjonalnym radom i narzędziom uratować od wyrzucenia na śmietnik ulubione zabawki elektroniczne.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska ptaki

Koronacja Karola III odbyła się 6 maja w Opactwie Westminsterskim

Choć Karol III objął tron po matce już we wrześniu, koronacja nie mogła odbyć się od razu. Pałac potrzebował czasu, by zorganizować uroczystość. Było to najważniejsze wydarzenie roku w Wielkiej Brytanii. Przygotowania do ceremonii otrzymały kryptonim "Operacja Złota Kula". Co już o niej wiemy? Jaką karetą pojechał król do Opactwa Westminsterskiego, kto dla niego zaśpiewał i kiedy 2 tys. gości krzyknęło: "God Save the King"?
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Karol III Wielka Brytania koronacja

Produkty pszczele. Po czym poznać prawdziwy miód?

To, czy miód rzeczywiście będzie zdrowy, zależy przede wszystkim od tego, jaki miód wybieramy i ile go spożywamy. Liczne właściwości ma nie tylko miód, ale też różne inne produkty pszczele. Najbardziej wartościowe w miodzie są domieszki pszczelich enzymów, pszczelich białek, czyli tego, co powoduje, że możemy mówić o miodzie jak o żywym produkcie. - To jest to, co pszczoły wkładają tam od siebie - zapewnił Pan Tabletka. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica miód zdrowe odżywianie radio dla rodziców Joanna Ficińska

Symbol pamięci o mieszkańcach getta. Wystawa "Pamięć 1943" w Kordegardzie

W audycji "Spacer z kulturą" przypominamy o trwającej do 7 maja wystawie "Pamięć 1943", przygotowaną wspólnie przez Muzeum Getta Warszawskiego (MGW) i Narodowe Centrum Kultury. Ekspozycja opisuje tragedię getta warszawskiego i prezentuje bezcenny dokument: Raport Stroopa, który będzie jednym z najważniejszych eksponatów powstającego muzeum, oraz artefakty odnalezione podczas wykopalisk na terenie getta. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury getto warszawskie wystawa KULTURA historia Polski Michał Montowski Joanna Ficińska Żydzi