Polskie Radio
Section05
Joanna Ficińska

W jaki sposób rozpocząć obserwacje astronomiczne?

Czy wszystkie ciała niebieskie już zostały odkryte? Czy mapę nieba można jeszcze uzupełniać? W jaki sposób rozpocząć obserwacje astronomiczne? I czy jest do nich potrzebny profesjonalny sprzęt? A co zrobić, jeśli odkryjemy na niebie obiekt, którego nikt przed nami nie zauważył? O tym opowiedział nasz gość, Karol Wójcicki, który zaczął interesować się astronomią, kiedy miał tyle lat, ile słuchacze "Jedynki Dzieciom".
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska dzieci astronautyka astronomia

Jak wygląda codzienność bobrów?

Nie bardzo lubią kontakt z człowiekiem i jego bliską obecność, a jednak mieszkają nie tylko na odludziu. W samym centrum Warszawy żyje przynajmniej kilka rodzin tych zwierząt. Podobnie jest w innych metropoliach. Bobry. W audycji "Jedynka Dzieciom" mówiliśmy o tych ssakach, ich obyczajach i o tym, jak wygląda ich codzienność. Naszym gościem był Michał Wieciech z Lasów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska bóbr zwierzęta przyroda

Międzynarodowy Dzień Tańca. Sukcesy uczniów z Warszawy

29 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji w "Jedynce Dzieciom" mówiliśmy o niesamowitym sukcesie uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza przy ul. Moliera w Warszawie. Uczennica tej szkoły wytańczyła złoty medal w Nowym Yorku w finałach międzynarodowego profesjonalnego konkursu tańca klasycznego pokonując konkurencję z ponad 20 krajów. Sukcesy osiągnęli także inni uczniowie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska

Międzynarodowy Dzień Ziemi - promować ochronę środowiska

Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w dniu 22 kwietnia w celu promowania ochrony środowiska, zwiększenia świadomości ekologicznej, budowania wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę oraz inspirowania do życia w zgodzie z naturą. W tym roku hasłem święta jest "Planeta kontra tworzywa sztuczne". Gość: ekolog, Sławomir Brzózek.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Międzynarodowy Dzień Ziemi ekologia

Czym jest Order Uśmiechu?

Orderu Uśmiechu to odznaczenie – w formie medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko – przyznawane jest w Polsce przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Order Uśmiechu