Polskie Radio
Section05
Joanna Ficińska

Jak wygląda codzienność bobrów?

Nie bardzo lubią kontakt z człowiekiem i jego bliską obecność, a jednak mieszkają nie tylko na odludziu. W samym centrum Warszawy żyje przynajmniej kilka rodzin tych zwierząt. Podobnie jest w innych metropoliach. Bobry. W audycji "Jedynka Dzieciom" mówiliśmy o tych ssakach, ich obyczajach i o tym, jak wygląda ich codzienność. Naszym gościem był Michał Wieciech z Lasów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska bóbr zwierzęta przyroda

Międzynarodowy Dzień Tańca. Sukcesy uczniów z Warszawy

29 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji w "Jedynce Dzieciom" mówiliśmy o niesamowitym sukcesie uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza przy ul. Moliera w Warszawie. Uczennica tej szkoły wytańczyła złoty medal w Nowym Yorku w finałach międzynarodowego profesjonalnego konkursu tańca klasycznego pokonując konkurencję z ponad 20 krajów. Sukcesy osiągnęli także inni uczniowie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska

Międzynarodowy Dzień Ziemi - promować ochronę środowiska

Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w dniu 22 kwietnia w celu promowania ochrony środowiska, zwiększenia świadomości ekologicznej, budowania wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę oraz inspirowania do życia w zgodzie z naturą. W tym roku hasłem święta jest "Planeta kontra tworzywa sztuczne". Gość: ekolog, Sławomir Brzózek.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Międzynarodowy Dzień Ziemi ekologia

Czym jest Order Uśmiechu?

Orderu Uśmiechu to odznaczenie – w formie medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko – przyznawane jest w Polsce przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Order Uśmiechu

Jak rozmawiać z dzieckiem o polityce? O tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom

Polityka składa się z pojęć trudnych do wyjaśnienia. Zwłaszcza dzieci mogą mieć trudność w zrozumieniu zagadnień, które się z nią wiążą. Jak w prosty sposób wytłumaczyć definicje takie jak konstytucja, kampania wyborcza, prawa dziecka, system emerytalny czy ochrona klimatu? Jak sprawić, aby dzieci wyrosły na świadomych swoich praw, ale też obowiązków dorosłych obywateli? Eksperci, goście audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Elżbieta Lakowska - autorka książki dla dzieci na temat wyborów oraz Marek Michalak były Rzecznik Praw Dziecka, podjęli się tego zadania.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca miłość rodzicielstwo Joanna Ficińska Strefa Rodzica polityka wybory w Polsce