Polskie Radio
Section05
radio dla rodziców

Już w niedzielę Dzień Mamy w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!

Polskie Radio Dzieciom zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Mamy i z tej okazji przygotowało audycje specjalne. W studiu gościniami będą mamy i dzieci. Będzie o urokach, ale i o troskach, z jakimi mamy mierzą się nie tylko od święta. O ich mocach, wielozadaniowości, ale i o chwilach dla siebie. O stygmatyzacji, prawie do bycia szczęśliwą w swoim ciele, w swoim świecie i na swoich zasadach. Czy szczęśliwa  mama = szczęśliwe dziecko?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ Dzień Matki

Jak zrozumieć siebie ucząc się komunikacji z dzieckiem? Rozmowa z Agnieszką Stein

- Komunikacja jest czymś więcej niż tylko językiem - powiedziała Agnieszka Stein w "Strefie Rodzica", gdzie przedstawiła najważniejsze myśli ze swojej najnowszej książki p.t.: "Komunikacja. Droga do zrozumienia siebie i innych", która nie tylko pomaga uporządkować wiedzę o dobrej relacji, ale też przekazuje niezbędne narzędzia w tej dziedzinie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci zaburzenia rozwoju pedagog komunikacja

Agnieszka Stein o relacji dziecko - rodzic w okresie dzieciństwa i dorastania

Jak zmieniają się siły i ustawienia w relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicem w miarę dorastania i dojrzewania dziecka. Jakie zmiany zachodzą w tej relacji w miarę rozwoju świadomości dzieci i nastolatków. Na te i wiele innych pytań dotyczących komunikacji rodzica i dziecka odpowie gość Polskiego Radia Dzieciom, Agnieszka Stein, psycholog. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców DAB+ wychowanie rodzicielstwo Strefa Rodzica

Opera jest jedną wielką magią, czyli 5. Mozart Junior Festival

Trwa 33. Festiwal Mozartowski, a Warszawska Opera Kameralna zaprasza wszystkich młodych melomanów do przeżycia wielkiej muzycznej przygody. Z myślą o nich bowiem stworzony został Mozart Junior Festival. Co będzie się działo podczas tegorcznej edycji? Jak zapowiedział dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska, nie zabraknie niespodzianek dla widzów w różnym wieku, ale szczególnie najmłodsi będą mile zaskoczeni.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Martyna Chuderska patronatPRD muzyka klasyczna

Dysleksja, depresja czy ADHD. Jak nie przeoczyć u dziecka objawów, które mogą być początkiem problemów zdrowotnych?

- Kiedyś jeśli dziecko miało problemy z czytaniem, ładnym pisaniem czy liczeniem, nikt nie nazywał tego zaburzeniem. Mówiło się, że dziecko jest leniwe. Teraz mamy większą świadomość tych problemów - wyjaśnił dr Kasper Sipowicz, który wraz z prof. Tadeuszem Pietrasem opowiadali o nieróżnorodności i postrzeganiu jej w dzisiejszych czasach, a także sposobach na wykrywanie różnych nieprawidłowości w zachowaniu dziecka.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica złość u dziecka dzieci nastrój dysgrafia zaburzenia rozwoju pedagog

Dzieci w wirtualnym świecie. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? [POSŁUCHAJ]

Kiedy dziecko powinno stawiać pierwsze kroki w wirtualnej przestrzeni? Jak z głową wprowadzić młodego użytkownika do świata cyfrowego? Dlaczego rodzice obawiają się nowych technologii? W cyberświecie często brakuje obecności rodzica przy dziecku i wzajemnej komunikacji, która mogłaby nie tylko ułatwić mu funkcjonowanie w sieci, ale też uchronić pociechę od czyhających w wirtualnej przestrzeni niebezpieczeństw. Jak o to zadbać?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców wirtualna rzeczywistość bezpieczeństwo w sieci Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica dzieci rodzicielstwo

Co w duszy gra laureatom Festiwalu Piosenki Dziecięcej "Intermuza"? Odpowiedź w audycji "Kulturoteka" w PR Dzieciom

Europejski Integracyjny Festiwal Piosenki Dziecięcej pod dyrekcją artystyczną Jacka Cygana ma już długą tradycję. Od dwudziestu jeden lat na scenie Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury spotykają się młodzi artyści, by wyśpiewać co im w duszy gra i zachwycić publiczność. Pierwsza majowa niedziela była wymarzonym dniem na spotkanie z laureatkami i laureatami tegorocznego konkursu. Okazję tę wykorzystała Martyna Chuderska zapraszając laureatów do audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Cygan radio dla dzieci radio dla rodziców Martyna Chuderska patronatPRD

Pierwsze kolonie, albo obóz. Od czego rozpocząć naukę samodzielności? Podpowiadamy w "Strefie Rodzica"

Wielu rodziców zastanawia się kiedy jest ten właściwy czas, aby wysłać dziecko na samodzielny wyjazd wakacyjny. Czy przygotowywać dziecko metodą małych kroków, czy od razu rzucić na głęboką wodę? Wątpliwości rozwiały ekspertki "Strefy Rodzica": psycholog dziecięcy Marta Bąkowska i Joanna Narożniak - wieloletnia rzecznik prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica złość u dziecka dzieci nastrój

"Gdy dziecko się złości potrzebuje spokoju dorosłych". Co sygnalizuje nam złość dziecka?

Podobno kiedy dziecko się złości, najbardziej potrzebuje spokoju dorosłych. A o tym dlaczego dzieci się złoszczą i jak je wspierać w radzeniu sobie z trudnymi emocjami opowiedziały w "Strefie Rodzica" psycholog dziecięca: Katarzyna Kalinowska i Małgorzata Stańczyk, psycholog i autorka książki na temat złości. Co sygnalizuje nam złość u niemowlęcia i przedszkolaka, a jakie komunikaty może zawierać już ta u nastolatka? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica złość u dziecka dzieci nastrój

Transmisja "Piegowatego koncertu" w Polskim Radiu Dzieciom!

Polskie Radio Dzieciom zaprasza na transmisję "Piegowatego koncertu" pt. "Jajka w kropki, piegowate trele... zapraszamy na ptasie wesele". Koncert w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy poprowadzi Kasia Stoparczyk. Na koncert w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zapraszamy 11 maja o godzinie 12.00. Transmisja w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  koncerty w Polskim Radiu Piegowaty koncert Katarzyna Stoparczyk radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Michał Klauza

"Muzyka musi do nas przemówić", czyli o twórczym dialogu między tradycją a współczesnością. Festiwal "Nowa Tradycja"

Wielu ludziom wydaje się, że muzyka ludowa, jest prosta, a jest wręcz przeciwnie - przekonują organizatorzy Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa tradycja". Został on stworzony jako wydarzenie animujące życie muzyczne, które będzie zachęcać twórców do sięgania do korzeni. A jak brzmi ten twórczy dialog między ludową tradycją a współczesnością? O tym w "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej, organizatorka konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci radio dla rodziców kultura dla dzieci Martyna Chuderska plebiscyt książki dla dzieci folklor folk Nowa Tradycja

Montessori to coś więcej niż drewniane zabawki. Jak wybrać odpowiednią placówkę?

- Jeśli spotkamy przedszkole, które w nazwie ma wróżki lub elfy to już wiemy, że nie jest ono oparte na metodach Montessori ponieważ jej założycielka mówiła, żeby nie wprowadzać do świata dziecka poniżej 6. roku życia nierealnych postaci i fantazjowania - podkreśliła Emilia Polnau-Hatala, zwracając uwagę, aby dokładnie sprawdzić wybraną wcześniej placówkę, zanim poślemy tam swoje dziecko. Na czym polega metoda Montessori i dlaczego tak ważny jest tam wykształcony i kompetentny personel, opowiedzieli goście Strefy Rodzica w "Polskim Radiu Dzieciom".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica przedszkole szkoła podstawowa

Jak rozmawiać z dzieckiem o polityce? O tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom

Polityka składa się z pojęć trudnych do wyjaśnienia. Zwłaszcza dzieci mogą mieć trudność w zrozumieniu zagadnień, które się z nią wiążą. Jak w prosty sposób wytłumaczyć definicje takie jak konstytucja, kampania wyborcza, prawa dziecka, system emerytalny czy ochrona klimatu? Jak sprawić, aby dzieci wyrosły na świadomych swoich praw, ale też obowiązków dorosłych obywateli? Eksperci, goście audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Elżbieta Lakowska - autorka książki dla dzieci na temat wyborów oraz Marek Michalak były Rzecznik Praw Dziecka, podjęli się tego zadania.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca miłość rodzicielstwo Joanna Ficińska Strefa Rodzica polityka wybory w Polsce

Polskie Radio Dzieciom świętuje 9. urodziny w rytmach muzyki!

Polskie Radio Dzieciom świętuje swoje 9. urodziny. Świętować będziemy przez cały tydzień i to koncertowo! Od poniedziałku do piątku codziennie o godz. 18:00 wysłuchać będzie można specjalnych koncertów, które Polskie Radio Dzieciom zorganizowało przez te 9 lat. Będzie to m.in. koncert Majki Jeżowskiej, Joszka Brody oraz laureatów konkursu Talentów PRD "Głosem Dziecka". Zapraszamy! Dla dzieci dzwoniących do studia przewidziano upominki Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  koncerty w Polskim Radiu radio dla dzieci radio dla rodziców