Polskie Radio
Section05
emocje

Szkoła empatycznego dotyku. Na czym polega i jak może pomóc pacjentom?

Świat został tak urządzony, że obok ludzi czekających na wsparcie są ludzie gotowi nieść pomoc. Nierzadko się zdarza, że ci, którzy wsparcia zaznali, sami ruszają z pomocą i w ten sposób dobro osiąga siłę. O sile i mocy empatycznego dotyku w audycji "Niewidzialni" rozmawialiśmy z terapeutką Agnieszką Kawulą i autorem książki "Żadne tam Hollywood. Opowieści o odchodzeniu" Rafałem Grądzkim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Maciej Wasielewski dotyk emocje starość przemijanie człowiek i medycyna ludzie Rafał Grądzki Agnieszka Kawula

PR24 5. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Ks. Bradtke: liczyliśmy, że ta tragedia popchnie nas do opamiętania się

- Każdy z nas liczył, że ta tragedia popchnie nas do refleksji i opamiętania się. Okazuje się jednak, że ta spirala nakręciła się jeszcze mocniej - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku i przyjaciel Pawła Adamowicza.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Adamowicz śmierć Gdańsk emocje POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego potwierdzają: w zdrowym ciele zdrowszy duch!

Powszechnie znane przysłowia mówią, że "ruch to zdrowie" i że "w zdrowym ciele zdrowy duch". Ale czy na pewno? Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego próbują sprawdzić, czy rzeczywiście ruch pozytywnie wpływa na nasze dobre samopoczucie. Służyć temu ma połączenie ćwiczeń i testów dodatkowo monitorowane za pomocą specjalistycznego sprzętu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ruch bieganie ćwiczenia emocje zdrowie psychiczne depresja Uniwersytet Jagielloński badania Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Jak przeżyć rodzinne święta i nie zwariować? Odpowiedź w "Strefie rodzica"

Przygotowania do świąt pochłaniają mnóstwo naszego czasu, a także cierpliwości. Czasem bywa tak, że kiedy siadamy przy świątecznym stole, emocje biorą górę. Mogą one dojść do głosu również przed świętami, jak i niedługo po nich, ponieważ są one ważne z różnych powodów, nie tylko związanych z samymi obchodami, ale też prywatnymi wspomnieniami i skojarzeniami dotyczącymi tego, jak święta wyglądały kiedyś w domu rodzinnym. Jest to bagaż przeróżnych doświadczeń, często pięknych, ale niekiedy też tych mniej przyjemnych. 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Wigilia rodzicielstwo emocje psychologia Strefa Rodzica radio dla rodziców

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną w przedszkolach?

Emocje stanowią ważny element życia każdego z nas. Towarzyszą nam od narodzin, a pochylenie się nad nimi jest szczególnie istotne, gdy kształtują się wraz z człowiekiem. Związany z Instytutem Rozwoju Emocji program "Land of emotions" jest wprowadzany na etapie przedszkolnym w wielu różnych placówkach. Program uwzględnia dzieci, kadrę i rodziców.  
Zobacz więcej na temat:  przedszkolak radio dla dzieci Marcin Perfuński emocje psychologia dziecięca Strefa Rodzica

Uczuciownik. "Twoje ciało mówi o kondycji głowy"

Ciało daje nam sygnały, które tak powszechnie ignorujemy i nie wiążemy ich w ogóle z umysłem i emocjami. - Nasze przeżycia, stres, traumy objawiają się bólami i odczuciami w ciele po to, byśmy je dostrzegli, zauważyli i zajęli się nimi - przekonują w Czwórce autorki "Uczuciownika", psychiatra dr Małgorzata Tomaszewska i Justyna Mazur, blogerka i podcasterka.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia emocje Jakub Jamrozek