Polskie Radio
Section05
emocje

Jak działa na nas kolor pomarańczowy? Wystawa "Spektrum światła/Ekspozycja na kolor" we Wrocławiu

To, jakimi kolorami się otaczamy, ma większe znaczenie, niż nam się wydaje. Wiedzą o tym twórczynie wystawy "Spektrum światła/Ekspozycja na kolor. Pomarańczowy", którą możemy oglądać w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. – Jest to przestrzeń, która jest jakby poza światem, jest dla nas zwykle niedostępna, a dostęp do niej umożliwia nam sztuka. Gdy wejdziemy w przestrzeń takiej interaktywnej instalacji, wypełnionej jednym kolorem, możemy doświadczyć barwy w sposób unikalny – mówiła w Trójce psycholog i historyk sztuki Magdalena Skowrońska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum Katarzyna Cygler Trójka Wrocław kolor barwy psychologia mózg emocje

Lęk nasz powszedni. Jak działa na jednostkę i społeczeństwo?

Ponad dwa miesiące temu dopadł nas lęk przed wojną – koszmar, który wydawał się historią. Przedtem, przez blisko dwa lata, postrach siała pandemia… W obliczu tych zagrożeń mniej istotne wydawały się i nadal wydają lęki indywidualne. Jednak one też determinują reakcje i zachowania każdego z nas. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Trójka emocje Monika Małkowska strach Jerzy Bralczyk samobójstwo COVID-19 pandemia wojna 2022 wojna na Ukrainie

Wysoko wrażliwi są wśród nas. Rozmowa z autorką książki "Wysoka wrażliwość. Poradnik dla tych, którzy czują za dużo"

Szacuje się, że osoby wysoko wrażliwe stanowią około 20-30% społeczeństwa. Jest to cecha genetyczna, przekazywana z pokolenia na pokolenie, jednak jeszcze do niedawna świadomość na temat tego, jak odróżniać takie osoby była bardzo niewielka. Teraz wykonuje się coraz więcej badań na ten temat. W audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Kozłowska, autorka bloga, a także książki "Wysoka wrażliwość. Poradnik dla tych, którzy czują za dużo". 
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia Strefa Rodzica radio dla rodziców

Jak poradzić sobie ze stresem? W "Strefie rodzica" o treningu antystresowym

Od stresu nie można się uwolnić. Jest on obecny zawsze, gdy mamy do czynienia ze stresorem – wewnętrznym lub zewnętrznym. W ciągu całego dnia towarzyszą nam liczne stresory. Często spokoju i ukojenia poszukujemy w drugim człowieku i choć doświadczenie bliskości, relacji, więzi jest bardzo ważne w kontekście odczuwanego przez nas stresu, to trening antystresowy powinien odbywać się w pojedynkę, by jego uczestnik mógł zajrzeć w głąb siebie, zastanowić się, co dzieje się w nim samym i przeanalizować swój sposób doświadczania rzeczywistości oraz pomyśleć, co może z tym zrobić.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica stres psychologia emocje radio dla rodziców

Sztuczna inteligencja bezbłędnie rozpoznaje ludzkie emocje

Jak się okazuje, głębokie spojrzenie na twarz i w oczy bliskiej osoby może nie wystarczyć, aby rozpoznać jej emocje. Tymczasem, jak wynika z badań szwajcarskich naukowców, sztuczna inteligencja właściwie w każdej sytuacji zrobi to bezbłędnie. Jak to się dzieje i w jaki sposób można to wykorzystać, dowiadywał się Trójkowy reporter.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA sztuczna inteligencja emocje handel Paweł Turski Mateusz Drozda Trójka

Rozpoczęły się matury 2022. Jak poradzić sobie z maturalnym stresem?

Dla ok. 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym w środę po godzinie 9.00 rozpoczęły się matury. Znaczy to, że w tej chwili w Polsce mamy tysiące młodych ludzi zestresowanych podejściem do egzaminu. Jak poradzić sobie z maturalnym stresem?
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka matura 2022 matura z języka polskiego egzaminy maturalne stres medytacja dieta psychologia emocje

W "Strefie rodzica": co sprawia, że smutek nie chce odejść?

W "Strefie rodzica" porozmawiamy o smutku. ​​​​Z jakiego powodu czujemy smutek? Co sprawia, że smutek nie chce odejść? W jaki sposób reagować na pojawienie się smutku. Dzięki temu smutek przestaje jawić się nam jako wróg, a staje się naszym życzliwym sprzymierzeńcem. Takie podejście pomaga w rozwinięciu umiejętności regulowania emocji. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców emocje psychologia

Czas zwątpienia - jak nie tracić wiary w sens?

Okres pandemii oraz dramat wojny na Ukrainie sprawia, że niektórzy tracą wiarę w sens planowania przyszłości. - Dużą rolę w radzeniu sobie z takiego rodzaju stanem i emocjami jest pozytywna relacja z innymi ludźmi - mówi w Czwórce Maciej Jonek, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. - Taka która pozwala nam pomagać innym ludziom oraz przyjmować pomoc w sposób, który jest niezobowiązujący i rozwijający.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan psychologia emocje strach

Emotikony – język obrazkowy, który istnieje już od dwóch wieków

Pierwsze emotikony – czyli ideogramy służące do wyrażania emocji – zostały stworzone już w XIX wieku, natomiast w Internecie znalazły się w latach 80. XX wieku. Obecnie użytkownicy portali społecznościowych chętniej używają emoji, ponieważ te nie ograniczają się jedynie do popularnych "minek", a obejmują więcej znaków – w tym także wizerunki zwierząt, roślin, przedmiotów czy nawet miejsc.
Zobacz więcej na temat:  emocje HISTORIA internet komunikacja sms media społecznościowe

Emocje - po co są i jak sobie z nimi radzić?

Jak wojna na Ukrainie wpłynęła na komunikację w mediach społecznościowych? Zmieniły się treści publikowanych postów, ale też zmniejszyła się aktywność użytkowników. Młodzi ludzie chętnie włączają się w akcje pomocowe, ale często nie mogą poradzić sobie z informacjami, które naruszają granice ich komfortu psychicznego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia emocje Czwórka Ukraina Szymon Jaworski media społecznościowe

Wybuch złości ze strony rodzica? Z pomocą przychodzi rozmowa naprawcza

Wybuch złości powoduje często wyrzuty sumienia, a to z kolei generuje kolejne napięcia. Gdy oddalamy się od dziecka w złości, ważne są powroty i umiejętność przyznania się do błędu. Rozmowa naprawcza ma na celu wyjaśnienie, że wybuchy złości się zdarzają, a jako rodzice bierzemy odpowiedzialność za swoje działanie, dając dzieciom przy tym cenną lekcję.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica emocje wychowanie rodzicielstwo psychologia

Jak przetrwać szkolny czas? Rozmowa z autorem książki

Nadmiar materiału do przyswojenia, brak przestrzeni na wyrażenie swojej opinii czy zwykłą dyskusję, a także ocenianie za błędy i przyrównywanie do jednego wzorca – to obraz szkoły, który pamiętamy z dzieciństwa, ale też rzeczywistość, z którą zmagają się nasze dzieci. Mikołaj Marcela wyjaśnia, dlaczego szkoła wkurza i podpowiada, jak w niej przetrwać.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica szkoła edukacja emocje