Polskie Radio
Section05
DAB+

Po co muzyce rytm? Rozmowa z nauczycielką gry na gitarze klasycznej

Gitara klasyczna to wspaniały instrument strunowy. Strun jest sześć i współcześnie są zrobione z nylonu. Struna na dole jest najcieńsza, a na górze - najgrubsza! Kiedy wymyślono gitarę, i co trzeba umieć, żeby pięknie na niej zagrać? Wie to nauczycielka muzyki jednej z placówek Ambasadorskich Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  gitara instrumenty muzyczne instrumenty strunowe radio dla dzieci DAB+

Skunks w studiu PR Dzieciom. Jak to jest mieszkać w domu ze skunksem?

Skunks to zwierzak, którego większość z nas kojarzy z niezbyt przyjemnym zapachem. Ale to stworzenie stało się też domowym pupilem. Co trzeba wiedzieć o skunksach? Co jedzą skunksy? Jak się nimi opiekować i czy w ogóle skunks w domu to dobry pomysł? Na te pytania odpowiedział gość Polskiego Radia Dzieciom, który pojawił się dziś (3.10) w studiu w towarzystwie skunksa Zygmunta.
Zobacz więcej na temat:  edukacja przyrodnicza radio dla dzieci zwierzęta DAB+ Poranek Polskiego Radia Dzieciom

"Rodzinny WF". Przełaje, czyli bieganie i jazda rowerem w trudnym terenie

Jesień, to ta pora roku, kiedy odbywa się dużo zawodów przełajowych, a to ze względu na sprzyjająca wysiłkowi pogodę - nie ma już upałów. Kto może brać udział w tych biegach, które odbywają się na świeżym powietrzu a na trasie trzeba pokonywać naturalne przeszkody? jak trzeba się przygotować? Na czym polega kolarstwo przełajowe i dlaczego jest niemal sportem narodowym w Belgii?
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom wypoczynek zabawy dla dzieci Zbigniew Kozłowski DAB+ radio bez reklam

"Poczuj – od dźwięku do emocji". Start projektu

"Poczuj" w języku górali śląskich oznacza "posłuchaj" - głównym założeniem projektu jest połączenie rozwoju osobistego z aktywnym uczestnictwem w kulturze. Odbiorcami działań są przede wszystkim dzieci i młodzież, którzy w aktywny i twórczy sposób wezmą udział w programie artystycznym (koncerty i warsztaty Joszka Brody). Patronem medialnym projektu jest Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  Joszko Broda dźwięki Muzyka dla dzieci patronatPRD DAB+

Kto może zostać groomerem? Rozmowa z Groomerką Roku

Jedną z bardzo ważnych cech dobrego groomera jest umiejętność odczytywania mowy zwierząt. Dobry groomer czyli specjalista od pielęgnacji zwierząt jest w stanie od razu widząc zwierzaka stwierdzić, w jakiej jest formie. Jakie cechy powinien posiadać dobry groomer i kto jest trudniejszym klientem zwierzę czy jego właściciel? Na te pytania odpowiedzieliśmy w audycji "Popołudnik" w Polskim Radiu Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta domowe zawody Popołudnik w PR Dzieciom radio dla rodziców DAB+

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka – dzieci w studiu PR Dzieciom

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do studia przedszkolaki, aby porozmawiać o tym, co jest dla nich bliskie i ważne. Jak wygląda codzienność maluchów, co dzieci lubią robić, czy podoba im się życie przedszkolaka oraz jak wyglądałby świat, gdyby rządziły nim dzieci! Te wszystkie tematy omówimy wraz z wyjątkowymi gośćmi z jednego z warszawskich przedszkoli. Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji "Poranek" w PRD.
Zobacz więcej na temat:  przedszkolak przedszkole rozwój dziecka radio dla dzieci dziecko DAB+

30. edycja Akcji Sprzątanie Świata. W PRD rozmowa z Eweliną Flintą - ambasadorską

22 kwietnia, podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi, Fundacja Nasza Ziemia po raz 30. zainaugurowała największą polską akcję ekologiczną Sprzątanie świata. Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski. Hasło przewodnie jubileuszowej edycji brzmi: "Sprzątanie świata łączy ludzi". Patronem medialnym akcji jest Polskie Radio Dzieciom. Ambasadorską akcji jest Ewelina Flinta, która opowiedziała o swoim udziale w akcji podczas rozmowy w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy do jej wysłuchania!
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD ekologia radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ śmieci edukacja przyrodnicza ewelina flinta

Etnobotanika w muzeum – w świecie naparów, wyciągów i eliksirów

Zadanie to projekt edukacyjno-animacyjny mający na celu upowszechnienie wiedzy na temat ziół oraz ziołolecznictwa. Nawiąże do głęboko zakorzenionej w polskiej kulturze ludowej tradycji zbierania, przechowywania i właściwego zastosowania roślin zielnych. Przygotowany i zrealizowany we współpracy dwóch działów naukowych Muzeum Częstochowskiego – etnografii i przyrody, będzie kompletnym kompendium wiedzy na temat botanicznych i etnograficznych znaczeń tkwiących w ziołach.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci DAB+

Survival kulturalny. Ogólnopolski konkurs twórczy dla klas

Celem konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży z małych miejscowości do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz aktywizacja do twórczej pracy zbiorowej i integracji grupy. Celem jest także uświadomienie uczestnikom, iż zdobycie umiejętności z zakresu savoir-vivre i kulturalnego zachowania się w bardzo różnych sytuacjach, pozwala na śmiałe i świadome korzystanie z możliwości uczestnictwa w różnorodnej ofercie kulturalnej, również tej postrzeganej jako wysoka, wpływa na podniesienie poczucia kompetencji towarzyskiego obycia oraz przygotuje do podjęcia nawet najbardziej wymagających zadań społecznych.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci DAB+

"Rodzinny WF". Wakeboard

Wakeboard to sport wodny, w którym zawodnicy stoją na desce podobnej do deski surfingowej i są ciągnięci za łodzią lub na lince przez specjalny wyciąg (np. na szlaku w parku wakeboardowym). Istnieje wiele różnych stylów i technik jazdy na wakeboardzie, ale najczęściej pływający na wakeboardzie zawodnicy próbują wykonywać różnego rodzaju triki i ewolucje, podobnie jak w snowboardzie lub narciarstwie wodnym.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom wypoczynek zabawy dla dzieci Zbigniew Kozłowski DAB+ radio bez reklam