Polskie Radio
Section05
rodzicielstwo

Montessori to coś więcej niż drewniane zabawki. Jak wybrać odpowiednią placówkę?

- Jeśli spotkamy przedszkole, które w nazwie ma wróżki lub elfy to już wiemy, że nie jest ono oparte na metodach Montessori ponieważ jej założycielka mówiła, żeby nie wprowadzać do świata dziecka poniżej 6. roku życia nierealnych postaci i fantazjowania - podkreśliła Emilia Polnau-Hatala, zwracając uwagę, aby dokładnie sprawdzić wybraną wcześniej placówkę, zanim poślemy tam swoje dziecko. Na czym polega metoda Montessori i dlaczego tak ważny jest tam wykształcony i kompetentny personel, opowiedzieli goście Strefy Rodzica w "Polskim Radiu Dzieciom".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica przedszkole szkoła podstawowa

Jak rozmawiać z dzieckiem o polityce? O tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom

Polityka składa się z pojęć trudnych do wyjaśnienia. Zwłaszcza dzieci mogą mieć trudność w zrozumieniu zagadnień, które się z nią wiążą. Jak w prosty sposób wytłumaczyć definicje takie jak konstytucja, kampania wyborcza, prawa dziecka, system emerytalny czy ochrona klimatu? Jak sprawić, aby dzieci wyrosły na świadomych swoich praw, ale też obowiązków dorosłych obywateli? Eksperci, goście audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Elżbieta Lakowska - autorka książki dla dzieci na temat wyborów oraz Marek Michalak były Rzecznik Praw Dziecka, podjęli się tego zadania.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca miłość rodzicielstwo Joanna Ficińska Strefa Rodzica polityka wybory w Polsce

Wielka miłość małych ludzi. Jak nauczyć dzieci właściwego rozumienia uczuć?

Jak wyglądają "objawy" miłości i przywiązania u dziecka, które rozwija się w zdrowy i właściwy sposób? Na co należy zwrócić uwagę i jak dbać o to, aby dziecko właściwie rozumiało miłość, nie myliło jej z innymi emocjami i wiedziało jak zareagować, kiedy ktoś mógłby chcieć jej nadużyć? Gośćmi Joanny Ficińskiej była psycholog Marta Bąkowska z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Lucyna Kicińska, wieloletnia szefowa telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zapraszamy do lektury i do wysłuchania audycji!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca miłość rodzicielstwo Walentynki Joanna Ficińska Strefa Rodzica

Dlaczego warto czytać książki dzieciom - także tym nastoletnim

Choć dla rodziców młodszych dzieci korzyści płynące z czytania są niemal oczywiste, czytanie dzieciom nastoletnim, które przecież same potrafią to robić, może być czymś nowym i zaskakującym. Dzięki czytaniu młodszym dzieciom w ich mózgach powstają dodatkowe połączenia synaptyczne, dzieci poznają nowe słowa i uczą się nawiązywać lepsze relacje z otoczeniem. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czytanie bajek rodzicielstwo wychowanie radio dla rodziców młodzież psychologia Marcin Perfuński

Jak przeżyć rodzinne święta i nie zwariować? Odpowiedź w "Strefie rodzica"

Przygotowania do świąt pochłaniają mnóstwo naszego czasu, a także cierpliwości. Czasem bywa tak, że kiedy siadamy przy świątecznym stole, emocje biorą górę. Mogą one dojść do głosu również przed świętami, jak i niedługo po nich, ponieważ są one ważne z różnych powodów, nie tylko związanych z samymi obchodami, ale też prywatnymi wspomnieniami i skojarzeniami dotyczącymi tego, jak święta wyglądały kiedyś w domu rodzinnym. Jest to bagaż przeróżnych doświadczeń, często pięknych, ale niekiedy też tych mniej przyjemnych. 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Wigilia rodzicielstwo emocje psychologia Strefa Rodzica radio dla rodziców

Większa ochrona dzieci przed przemocą. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu rodzinnego

Kancelaria Prezydenta w piątek poinformowała, ze Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która ma wzmocnić ochronę dzieci przed przemocą. Nowela przewiduje m.in. obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy i wdrożenie standardów ochrony dzieci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci Andrzej Duda rodzina prawo ustawa rodzice rodzicielstwo policja policja polska przemoc

O czym dzieci powiedziałyby nam, gdybyśmy chcieli słuchać? Kampania "Usłyszeć dzieci" Agaty Kornhauser-Dudy 

"Usłyszeć dzieci" to akcja, która powstała z inicjatywy Agaty Kornhauser-Dudy. Bezpośrednią inspiracją Pierwszej Damy była pandemia i czas, w którym po dwóch latach izolacji powoli zaczęliśmy wychodzić z bezpośrednich restrykcji. Choć dziś o pandemii nie ma już mowy, jej skutki pozostają z nami do dziś. - Ona uderzyła w najczulsze miejsce natury człowieka, w jego społeczne relacje. Nikt z nas nie mógł spodziewać się bezpośrednich konsekwencji, bo za naszego życia nigdy nie zadziało się coś takiego, żeby człowiek miesiącami musiał siedzieć w domu, ale to nie jest jedyna przyczyna - podkreślił prof. Mariusz Jędrzejko. 
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo psychologia dziecięca kampania społeczna Agata Kornhauser-Duda prezydent dzieci Usłyszeć dzieci Usłyszeć dzieci - w Polskim Radiu radio dla rodziców

Dzieciństwo rodziców. Jak dojrzeć mając już własne dzieci?

Jak zapewnić własnym dzieciom to, czego sami nie otrzymaliśmy w dzieciństwie i czego nam brakowało, jednocześnie nie rozdrapując własnych ran i nie szukając winnych, ale zapewniając sobie i dziecku spokój i poczucie bezpieczeństwa? W książce „Dzieciństwo rodziców. Jak nie tylko dorosnąć, lecz także dojrzeć” nie ma gotowych recept, ale jest wiele okazji do zatrzymania się i refleksji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rodzicielstwo

Zbliża się Dzień Ojca. Polskie Radio Dzieciom i #TataTeżCzyta zapraszają do wspólnej zabawy!

Trwa ogólnopolska akcja edukacyjna #TataTeżCzyta, która zachęca mężczyzn, ze szczególnym naciskiem na ojców, do czytania książek swoim dzieciom. Polskie Radio Dzieciom, które objęło patronatem medialnym tę akcję edukacyjną, zaprasza do udziału w specjalnie przygotowanej zabawie, w której liczą się tytuły książek polecanych przez tatę i dziecko. Chcemy je poznać i jesteśmy ciekawi Waszych wyborów czytelniczych. Czekamy na kreatywne odpowiedzi. Na uczestników czekają upominki książkowe. Więcej szczegółów poniżej. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD literatura dziecięca książki dla dzieci rodzicielstwo

Samotność rodzicielska - jak wygląda i czy zawsze tak samo? 

Rodzicielstwo wydaje się rzeczywistością, której daleko jest do samotności, a jednak są rodzice wychowujący dzieci samotnie, ale też przeżywający swoje rodzicielstwo w samotności, mimo że z kimś je dzielą. Samotność to przede wszystkim subiektywne doświadczenie człowieka, które dotyczy pewnego braku w aspekcie relacji społecznych i negatywnych emocji z tym związanych. Jak sobie z tym radzić?
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks rodzicielstwo Strefa Rodzica emocje psychologia radio internetowe DAB+

Czym jest seksualizacja, a czym edukacja seksualna?

Zaburzeń związanych ze sferą seksualną dziecka jest w szkołach bardzo dużo. Są to m. in. cyberprzemoc, przekazywanie sobie nawzajem pornografii czy kwestie dotyczące obnażania. Rolą dorosłych jest przekierowanie uwagi na obszary, które nie są czysto fizyczne, a dotyczą uczuciowości i emocji. Wiedza, jaką dziecko otrzymuje powinna być dostosowana do wieku rozwojowego.  
Zobacz więcej na temat:  młodzież szkoła podstawowa szkoła rozwój dziecka Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie

Jak odciąć pępowinę w dorosłym życiu?

W audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy o "odcinaniu pępowiny", czyli dojrzałości, wolności i świadomości człowieka dorosłego. Będąc dorosłymi ludźmi mamy przecież prawo do podejmowania swoich decyzji, nawet jeśli nasi rodzice się z nimi nie zgadzają, bez odczuwania przy tym poczucia winy. 
Zobacz więcej na temat:  psychologia rodzicielstwo wychowanie samodzielność samodzielność u dziecka Joanna Ficińska DAB+