Polskie Radio
Section05
żałoba

Wokół spraw ostatecznych - "Dobra śmierć"

Świadomość przemijania może pogłębić jakość naszego życia. Istnieją też lepsze sposoby obcowania ze śmiercią niż przemilczanie lub tabuizowanie. Do wysłuchania rozmów z ekspertami: Emilią Dąbrowską - psycholożką, psychoonkolożką i nauczycielką spokoju, oraz Jakubem Sieczką, lekarzem anestezjologiem i reporterem, w audycji " Dobra śmierć" zaprosił Michał Nogaś.
Zobacz więcej na temat:  śmierć przemijanie żałoba Michał Nogaś Trójka

Jak rozmawiać o śmierci? "Żałoba to doświadczenie bardzo indywidualne"

- Żałoba jest doświadczeniem bardzo indywidualnym. W internecie można trafić na wręcz szkodliwe publikacje, żałoba zależy od wielu czynników. Od naszego charakteru, emocji, od tego, jaką mieliśmy relację z osobą, która odeszła, czy pozostały jakieś nierozwiązane konflikty. Nie ma dwóch osób, u których żałoba wygląda identycznie. Każdy inaczej przeżywa stratę bliskich - mówiła w Dwójce Anja Franczak.
Zobacz więcej na temat:  śmierć Dwójka żałoba Paweł Siwek psychologia

PR24 "Tym, którzy pozostali". Festiwal dla przeżywających żałobę

Na początku lipca w Chojnie w woj. zachodniopomorskim organizowany jest festiwal "Tym, którzy pozostali". To wydarzenie związane z przeżywaniem żałoby. W Polskim Radiu 24 o żałobie i radzeniu sobie z nią opowiadali Ewa Liegman (dyrektor Hospicjum Pomorze Dzieciom i Centrum Wsparcia po Stracie "eMOCja", organizatorka festiwalu "Tym, którzy pozostali") i Ryszard Czapski (organizator festiwalu "Tym, którzy pozostali").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA MUZYKA śmierć żałoba Rafał Porzeziński

Jak poradzić sobie ze stratą dziecka? 

Do maja 2021 rodzina Tarachowiczów żyła szczęśliwie i bez większych problemów. Pod koniec maja trzeba było zabrać Michałka wcześniej z przedszkola, bo rozbolała go głowa i zwymiotował. Początkowo rodzice myśleli, że to kolejna infekcja, które przecież w wieku przedszkolnym nie są niczym nadzwyczajnym, ale objawy te utrzymywały się przez tydzień i doszły kolejne: pojawiła się apatia, niechęć do zabawy, senność, problem z wybudzeniem rano. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica żałoba rodzicielstwo rodzice

Depresja - warto nauczyć się przeżywać smutek

- Zewnętrznie świetnie zdawałem sobie sprawę z tego, co się dzieje. Tylko to są dwie rzeczy: zdawać sobie sprawę z tego, co się dzieje i poradzić sobie z tym, tak całkowicie po ludzku (...) Gdzieś mi powiedziano, że depresja po stracie małżonka czy dziecka, po stracie matki, tak naprawdę się nie kończy, tylko zmienia formę - mówił w Dwójce dr Tomasz Ginter, ambasador kampanii społecznej "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję".
Zobacz więcej na temat:  depresja Dwójka Jakub Jamrozek emocje żałoba psychiatria

„Wojna zabiera nam bliskich”. O towarzyszeniu w żałobie uchodźcom z Ukrainy

Wojna widziana oczami ludzi, którzy stracili tam swoich bliskich ma dwa oblicza. Jedno to całkowite zaprzeczenie sensu wszystkiego, apatia, odrzucenie Boga i przyszłości. Drugie to całkowity zwrot w stronę Boga, modlitwa, próba zrozumienia i przebaczenia. I ja rozumiem jednych i drugich, bo oni wręcz krzyczą, że wojna zabiera im bliskich. A śmierć w takich okolicznościach jest trudna do akcentacji – przyznaje ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski, laureat tegorocznej nagrody Totus Tuus.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 śmierć żałoba uchodźcy Wszystkich Świętych Zaduszki Małgorzata Frydrych

„Kawa z Iwonką”. Rozmowy o stracie żony i mamy

Zbyt krótko cieszyliśmy się naszym rodzinnym powrotem do domu w Polsce i narodzinami drugiego dziecka. Diagnoza, rak piersi, pokrzyżowała nasze plany. Byliśmy pełni nadziei, że leczenie odda nam Iwonkę ale tak się nie stało. Cieszę się, że do końca mogłem opiekować się żoną na onkologii – mówi Tomasz Kania, twórca bloga dla małżonków „Misja 52” i autor książki „Kawa z Iwonką”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina na swoim rak piersi śmierć żałoba dzieci Wszystkich Świętych Zaduszki Małgorzata Frydrych

PR24 "Jesteśmy odarci z procesu odchodzenia". Elwira Liegman o przeżywaniu żałoby po stracie bliskich

- Kiedy nasi dziadkowie umierali i chorowali na naszych oczach, to mieliśmy czas, by zadawać pytania, towarzyszyć i widzieć cierpienie. Obecnie śmierć przychodzi nagle, więc jesteśmy obdarci z procesu odchodzenia i przez to żałoba jest bardziej dotkliwa - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 Elwira Liegman, dyrektor Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA śmierć żałoba społeczeństwo