Polskie Radio
Section05
radio dla dzieci

"Opisywanie historii znanych postaci jest dla mnie inspirującą opowieścią". Jakub Skworz o książce "Frycek Chopin"

Po książkach o Adasiu Mickiewiczu i Mani Curie Skłodowskiej, przyszedł czas by poznać bliżej Frycka Chopina. Jakub Skworz, autor serii o tych wybitnych postaciach zabiera czytelników w podróż w czasie i przestrzeni. W towarzystwie Oli i Eryka bohaterów książki "Frycek Chopin", poznajemy losy jednego z najsłynniejszych kompozytorów. Zapraszamy do lektury i wysłuchania audycji "Kulturoteka" w której Jakub Skworz zdradził w jaki sposób i poznawał historię Frycka "od podszewki" i jakich sposobów użył, by słowami namalować jego portret.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska literatura dziecięca książki dla dzieci Fryderyk Chopin radio dla dzieci

Jak rozmawiać z dzieckiem o świętym Mikołaju. Podpowiada psycholog dziecięcy

Czy warto pozbawiać dzieci wiary w świętego Mikołaja? Może wystarczy nie podtrzymywać iluzji pozwalając dzieciom samym oswoić się z myślą, że jest to jedynie świąteczna przypowieść? Czy może się zdarzyć, że dziecko uświadomione przez rówieśników przeżyję wstrząs po którym straci zaufanie do najbliższych? Zapraszamy do lektury i wysłuchania rozmowy z psychologiem dziecięcym, który w audycji Polskiego Radia Dzieciom podpowiada kiedy zacząć i jak rozmawiać z dzieckiem o tajemnicy istnienia świętego Mikołaja.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców Joanna Ficińska Święty Mikołaj mikołajki psychologia dziecięca

Spotkanie ze św. Mikołajem w Polskim Radiu Dzieciom [ZOBACZ WIDEO]

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło najmłodszych słuchaczy na wyjątkowe spotkanie ze świętym Mikołajem. Dziś o godz. 19.30 Mikołaj odpowiadał na pytania zadane przez dzieci. Jakie temperatury panują obecnie w Laponii w wiosce św. Mikołaja, z jaką maksymalną prędkością mogą się przemieszczać jego sanie? To tylko niektóre z pytań zadanych przez dzieci. Wszystkie wiadomości zostały przekazane Mikołajowi, a Mikołaj sprostał zadaniu i udzielił wyczerpujących odpowiedzi. To wyjątkowe spotkanie można teraz oglądać w formie wideo. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Święty Mikołaj mikołajki radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

"Alicja w krainie umysłu". Premiera słuchowiska Polskiego Radia Dzieciom i Teatru Polskiego Radia

Polskie Radio Dzieciom i Teatr Polskiego Radia zapraszają na premierę słuchowiska "Alicja w krainie umysłu". Jest to prezent dla słuchaczy stacji z okazji Mikołajek. Scenariusz słuchowiska Kamili Biernackiej zajął II miejsce w konkursie "Mój świat" organizowanym przez Polskie Radio Dzieciom, Teatr Polskiego Radia oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko dla dzieci Teatr Polskiego Radia zaiks premiera radio dla dzieci radio dla rodziców

Premiera "Księgi Dżungli" w Teatrze Pinokio w Łodzi. Posłuchaj rozmowy z reżyserką w Polskim Radiu Dzieciom

Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi już wkrótce porośnie lianami i wypełni się dzikimi – choć niekoniecznie wrogimi – zwierzętami. Rozpoczęły się próby do "Księgi Dżungli" – jak zapewniają twórcy – zupełnie nowej, uwspółcześnionej, adaptacji klasycznych opowiadań Rudyarda Kiplinga. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym ten spektakl.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci premiera premiery teatralne dla dzieci Łódź patronatPRD radio dla dzieci kultura dla dzieci

Najstarszy teatr lalek w Polsce obchodzi swoje 95. Urodziny. Świętuje z nim PR Dzieciom

- Teatr jest czymś co się dzieje pomiędzy wszystkim co się wydarza ponieważ teatr może zaistnieć tylko w głowie odbiorcy kiedy się go odbiera – powiedziała Ewa Piotrowska, dyrektor Teatru Baj czyli najstarszego teatru lalek dla dzieci w Polsce, który na przełomie jesieni i zimy świętuj swój jubileusz. Wydarzeniom towarzyszącym 95. urodzinom przyglądało się Polskie Radio Dzieciom, które objęło patronatem medialnym święto Teatru Baj.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci radio dla rodziców kultura dla dzieci Martyna Chuderska

Muzyka w słuchowiskach. Adam Wojtyszko: dzięki niej słowa zyskują nowy wymiar

- Nie doceniamy muzyki, ale gdy dzieje się coś ważnego, chcemy, aby ona była, czy jest to przyjęcie urodzinowe, ślub czy inna ważna uroczystość. Niedobrze, gdy traktujemy muzykę tylko jako coś zabawowego, rozrywkowego, bo ona porusza emocje, a wszystko, co oddziałuje na emocje, jest bardzo ważne - mówił w audycji "Muzyczne podróże" Adam Wojtyszko, reżyser słuchowiska "EKO UFO".
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci DAB+ radio bez reklam Daria Druzgała

Gdy dzieci współtworzą spektakl, to musi być zabawa. Premiera "Kosmicznego pokoju" w Teatrze Guliwer

Spektakl muzyczny "Kosmiczny pokój" w Teatrze Guliwer został zrealizowany z udziałem dzieci. Młodzi współtwórcy sztuki mieli stworzyć pokój, w którym będzie cały dom. W Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli o swojej roli w powstawaniu dzieła oraz tworzących się na bieżąco pomysłach. Ich praca i zabawa miały wpływ na zmianę scenariusza tej sztuki. Zapraszamy do lektury i wysłuchania załączonej rozmowy z dziećmi i kuratorką tego projektu. Patronat medialny nad premierą "Kosmicznego pokoju" objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  premiera spektakle dla dzieci kultura dla dzieci radio dla dzieci patronatPRD Martyna Chuderska

Rekordowa liczba uczestników w jubileuszowej 30. Akcji Sprzątanie świata

W jubileuszowej 30. Akcji Sprzątanie świata - Polska udział wzięło 542 753 uczestników z całego kraju. To aż 34 procent więcej, niż przed rokiem, co oznacza, że Polki i Polacy chcą włączać się w manifest przeciwko śmieceniu w naturze. To także znak, że Akcja Sprzątanie świata - Polska, zainicjowana w Polsce i koordynowana przez Fundację Nasza Ziemia, cieszy się niesłabnącym zaufaniem. Do Akcji każdego roku tłumnie dołączają szkoły, przedszkola, ale również samorządy, wolontariaty pracownicze, grupy hobbystyczne, sportowe, sąsiedzkie, harcerze, nurkowie, koła gospodyń wiejskich, a nawet… zakłady karne. Patronat medialny nad 30. Akcją Sprzątanie świata objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci ekologia

Dziękujemy za tak liczne pytania do świętego Mikołaja

Do redakcji Polskiego Radia Dzieciom spłynęło mnóstwo pytań skierowanych do świętego Mikołaja. Jakie temperatury panują obecnie w Laponii, a konkretnie w wiosce św. Mikołaja? Z jaką maksymalną prędkością mogą się przemieszczać sanie Mikołaja? To tylko niektóre z pytań zadanych przez dzieci. Wszystkie wiadomości zostaną przekazane Mikołajowi, który odpowiadać na nie będzie podczas wyjątkowego spotkania dziś 6 grudnia o godz. 19.30 na Facebooku i na stronie internetowej Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  mikołajki Święty Mikołaj prezenty radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Ogłaszamy wyniki konkursu "Stwórz swoją Ekoplanetę"

Nadszedł długo oczekiwany moment ogłoszenia wyników najnowszego konkursu plastycznego Polskiego Radia Dzieciom "Stwórz swoją Ekoplanetę". Na konkurs spłynęło mnóstwo pięknie wykonanych prac przedstawiających wymyśloną planetę z ekologiczną żywnością i jej źródłami. Spośród kilkudziesięciu, arcyciekawych prac komisja konkursowa wybrała, zgodnie z regulaminem, 5 zwycięskich. Po szczegóły zapraszamy poniżej!
Zobacz więcej na temat:  ekologia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi radio dla dzieci radio dla rodziców

"W kinie familijnym najważniejsza jest wielopokoleniowość" - Magda Nieć "O psie, który jeździł koleją"

"O psie, który jeździł koleją" to debiutancki film Magdaleny Nieć. W Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy o pracy nad tym filmem, o roli psa Lambo i o wymiarze międzypokoleniowym polskiego kina familijnego. Film został nagrodzony Złotymi Lwiątkami, nagrodą im. Janusza Korczaka na FPFF w Gdyni oraz nagrodą dla najlepszego filmu dla dzieci i młodzieży na 10. MFF Młode Horyzonty. Zapraszamy do lektury i wysłuchania audycji.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci film polski Kulturalna strefa radio dla dzieci Martyna Chuderska

Premiera książki "Frycek Chopin"

Przygotuj się na niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni z Fryderykiem Chopinem i jego młodymi przyjaciółmi. W najnowszej książce "Frycek Chopin" autorstwa Jakuba Skworza poznasz fascynujący portret wielkiego kompozytora i epoki, w której żył. Patronat medialny nad książką objęło Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji będzie szansa zdobycia egzemplarza tej książki. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin literatura dziecięca patronatPRD radio dla dzieci

Premiera spektaklu "Małgosia i Jaś" na 95 urodziny Teatru Baj

Warszawski Teatr Baj, najstarszy teatr lalek dla dzieci w Polsce zaprasza na premierę bardzo wyjątkowego polsko-kanadyjskiego spektaklu "Małgosia i Jaś" Suzanne Lebeau, który wyreżyseruje Gervais Gaudreault. Spektakl zostanie zaprezentowany podczas uroczystych obchodów Jubileuszu 95-lecia Teatru Baj. Patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci spektakle dla dzieci premiera bajki dla dzieci

Co odpowiadać na pytania dzieci dotyczące pająków?

Dlaczego pająk się nie rusza, ile lat żyją pająki, co pająki jedzą i czy widzą kolory? To tylko niektóre z pytań jakie dzieci zadają dorosłym. Co można odpowiedzieć na tak szczegółowe pytania małych pasjonatów zaciekawionych przyrodą? Odpowiedzi poznaliśmy w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy do lektury i wysłuchania rozmowy z ekspertem.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom

"Ważna jest wspólnota". Ludowe pieśni i zabawy zespołu Kukaj Kukawko!

- Jestem za każdym razem zaskoczona, jak żywo na muzykę i śpiew reagują dzieci. Gdy przedstawiamy dawne ludowe pieśni, często w gwarze, dzieci są zachwycone, chcą tego słuchać i często zapraszamy je do wspólnego śpiewania (…). W lesie z dziećmi szukamy echa albo robimy orkiestrę leśną, gdzie instrumentami okazują się patyki czy kamienie. To żywa muzyka - mówiła Dominika Oczepa z zespołu Kukaj Kukawko!
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci DAB+