Polskie Radio
Section05
Strefa Rodzica

Jak odgrodzić przestrzeń z nadmiaru niepotrzebnych rzeczy?

W końcu nadeszła wiosna, a wraz z nią coroczne, wielkie porządki. Dla wielu osób sprzątanie oraz organizacja przestrzeni nie należy do najprzyjemniejszych czynności. W razie potrzeby, o pomoc zawsze można poprosić takie osoby, jak Maria Ernst Zduniak, która zajmuje się declutteringiem, a w Strefie Rodzica opowiedziała jak odgrodzić przestrzeń z nadmiaru niepotrzebnych rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czas wolny Podcast Strefa rodzica

Edukacja filmowa - sposób uwielbiany przez dzieci

Tradycyjny system nauczania jest ściśle oparty na podstawie programowej, która określa zakres informacji, jakie nauczyciele danych przedmiotów powinni zawrzeć na swoich lekcjach. Do zajęć szkolnych nie zalicza się edukacja filmowa. Co więcej, rzadko kiedy filmy stanowią narzędzie dydaktyczne. - Szkoda, gdyż mogą one pełnić wartościowy dodatek do metod nauczania. Tak można podsumować dyskusję gości "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom: Kamili Tomkiel-Skowrońskiej ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, Agatą Sotomską z Filmoteki Szkolnej oraz dr. Maciejem Dowgielem z zespołu Wędrujących Filmoznawców.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja

Co jeść żeby schudnąć? Obalamy mity żywieniowe

Zazwyczaj wpisanie w wyszukiwarkę internetową pytań tj. Co jeść, aby schudnąć, czy kawa rozpuszczalna jest szkodliwa, czy powinniśmy wykluczyć jakieś produkty z naszego jadłospisu, skutkuje wieloma wątpliwościami ponieważ w sieci znajdujemy wiele sprzecznych informacji. Nie zawsze te, które znajdują się na pierwszych miejscach wyświetlonych przez wyszukiwarkę, są rzeczywiście wiarygodne. Jak nie dać się oszukać?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie dr Witaminka

Dziś premiera drugiego podcastu Idy Nowakowskiej "Strefa rodzica"

W każdą środę na platformie podcasty.polskieradio.pl pojawiać się będą premierowe podcasty Idy Nowakowskiej. Tancerka, aktorka i osobowość telewizyjna, a teraz także przyszła mama, przygotowuje dla Polskiego Radia Dzieciom autorskie podcasty "Strefa rodzica", w których rozmawia ze specjalistami rozwiewając niepokoje przyszłych mam. Już jutro premiera drugiego odcinka.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo Podcast Strefa rodzica

"Cudze chwalicie…" Czy to dobry czas na rodzinne poznawanie Polski?

Z powodu pandemii wiele wyjazdów za granicę zostało odwołanych. Patrząc jednak na tę sytuację z pozytywnej strony, ograniczenie możliwości wyjazdów do innych krajów jest dla nas szansą na lepsze poznanie Polski. Bardzo często zachwalamy zagraniczne krajobrazy, tamtejszą przyrodę, a nawet architekturę, zapominając, że nasza ojczyzna ma równie wiele pięknych miejsc do zaoferowania. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać. Pomóc w tym może Katarzyna Węgrzyn, blogerka i podróżniczka, która była gościem w Strefie Rodzica.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica

Problem przemocy wciąż żywy. Jak dziecko może się przed nią bronić?

Chociaż chciałoby się powiedzieć, że przemoc fizyczna i psychiczna jest coraz rzadsza, problem ten wciąż istnieje. Dlatego tak ważne jest, aby o niej głośno mówić, zapobiegać jej oraz wspierać osoby pokrzywdzone, które nie zawsze wiedzą, gdzie szukać pomocy. O tym, jak uświadomić dzieci na temat przemocy i nauczyć je w jaki sposób się przed nią bronić opowiedział gość Strefy Rodzica Katarzyna Skalska, redaktor naczelna jednego z wydawnictw publikujących książki dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo rozwój dziecka

Prawidłowy rozwój sensoryczny. Jak rodzic może pomóc dziecku?

Niemowlęta i małe dzieci rozwijają się stosunkowo szybko i dynamicznie. W związku z tym ważne jest, aby rodzice wiedzieli jak odpowiednio pogłębiać i wzmacniać ich zmysły oraz pielęgnować integrację sensoryczną. Chociaż niektórym mogłoby się wydawać, że zajęcia z tego zakresu są formą terapii dla niektórych dzieci, tak naprawdę są one korzystne dla wszystkich maluchów, o czym w Strefie Rodzice opowiada Aleksandra Charezińska, terapeutka integracji sensorycznej.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka dziecko rodzicielstwo

Jak odciągnąć dziecko od komputera?

Skutki ostatniego roku z pewnością dotknęły wiele osób. Chociaż u nie wszystkich są one odczuwalne tak samo, już teraz można powiedzieć, że negatywne efekty będziemy odczuwać jeszcze przez długi czas. Pandemia spowodowała m.in. to, że ludzie stali się samotni, co mogło nasilić lęki, a nawet depresję. Niestety był to także okres, kiedy społeczeństwo zaczęło popadać w różnego rodzaju uzależnienia. Dotyczy to także młodzieży, o czym powiedział gość audycji Mateusz Puchowski, psychoterapeuta uzależnień.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica

Jak usprawnić edukacje systemową?

Wielu dzieciom szkoła kojarzy się negatywnie, jako miejsce do którego chodzą, ponieważ muszą, a nie dlatego, bo chcą. Narzekają na srogi system oceniania oraz częste sprawdziany i przepytywania. Czy jest zatem coś, co dorośli mogą zrobić, aby rozwinąć i usprawnić edukację systemową z korzyścią nie tylko dla uczniów, ale też nauczyli? Zapytaliśmy o to doradczynię i konsultantkę edukacyjną, Oktawię Gorzeńską, gościa Strefy Rodzica.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła rozwój dziecka

Domowy ogródek w mieście. Czy to zdrowe rozwiązanie?

Nareszcie przyszła wiosna, co oznacza, że już niedługo nasze domy wypełni zapach świeżych warzyw, owoców czy kwiatów. Aby jednak tak się stało, nie trzeba wcale jechać do sklepu. Wystarczy jedynie stworzyć swój własny, domowy ogródek i zasadzić w nim swoje ulubione odmiany roślin. Można to zrobić na parapecie w kuchni lub nawet niewielkim balkonie, o czym przekonuje słuchaczy twórca bloga o tematyce ogrodniczej, Wojciech Wardecki.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rośliny edukacja przyrodnicza czas wolny

Ida Nowakowska autorką podcastów Polskiego Radia Dzieciom - POSŁUCHAJ!

W bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl można już odsłuchać premierowego, autorskiego programu poświęconego ciąży i macierzyństwu. To pierwszy odcinek cyklu, a ich autorką jest Ida Nowakowska - tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna. Premierowe odcinki cyklu, przygotowane we współpracy z Polskim Radiem Dzieciom, będzie można usłyszeć w każdą środę. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica macierzyństwo rozwój dziecka W POLSKIM RADIU

Otyłość w czasach pandemii. Jak pomóc dziecku?

Czas pandemii to okres zmian nie tylko w życiu prywatnym i zawodowym, lecz także w zakresie naszego sposobu żywienia. Okazuje się, że chodzimy po zakupy spożywcze rzadziej, ale kupujemy więcej jedzenia niż potrzebujemy.  Dodatkowo częściej zaopatrujemy się w różnego rodzaju słodkości. Jeśli dodamy do tego znany już wcześniej problem z niewystarczającą aktywnością fizyczną, zorientujemy się, dlaczego w okresie pandemii wzrasta problem z otyłością wśród dzieci i młodzieży. Temat ten został poruszony w "Strefie Rodzica" przez dr n. med. Michała Brzezińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka otyłość diety

10 zdań budujących pozytywną samoocenę dziecka

To, jak postrzegamy siebie, zależy od wielu czynników. Czasem jest to wynik ciągłego porównywania się z innymi lub bycia porównywanym. Innym razem nasza samoocena jest podyktowana naszymi przeżyciami i tym, jak byliśmy traktowani. W przypadku zachowania dorosłych, wiele rzeczy ma swój początek w dzieciństwie. Tak samo jest również w tym wypadku, dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat budować w dzieciach pozytywną samoocenę. W jaki sposób? Zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą, Agnieszkę Malinowską.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka psychologia dziecięca rodzicielstwo

Jak słuchać by dobrze zrozumieć dziecko?

Żyjemy w czasach, kiedy stale za czymś pędzimy, przez co nierzadko zapominamy o najważniejszych rzeczach, czyli m.in. o pielęgnowaniu kontaktów z własnym dzieckiem. Niektórzy rodzice starają się to robić poprzez próby nawiązywania rozmowy. Czasami jednak wystarczy nic nie mówić, tylko usiąść z dzieckiem i go posłuchać. O tym, dlaczego jest to takie ważne mówi dziecięcy psycholog, Katarzyna Kalinowska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka psychologia dziecięca

"Strefa rodzica". Internetowe społeczności dla rodziców

Ludzie z natury potrzebują towarzystwa oraz wsparcia innych osób. Jest to widoczne zwłaszcza teraz, kiedy z powodu pandemii możliwości te są ograniczone. Obecne czasy to także powód przeniesienia naszej znacznej aktywności do sieci.  W strefie internetowej odbywają się także konferencje dla rodziców, o których opowiedzieli Sylwia Włodarska, organizatorka spotkań online, Agnieszka Stein, psycholog oraz Adrian Borowik, prezes fundacji dla rodzin i osób ze spektrum autyzmu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja wychowanie internet psychologia

Nieszablonowa droga do przyjęcia Komunii Świętej

Przystąpienie do Pierwszej Komunii Świętej jest szansą na pogłębienie więzi między Bogiem a człowiekiem. Zazwyczaj przygotowanie dzieci do tego sakramentu leży w dużej mierze po stronie szkoły, w tym lekcji religii.  Natomiast w sytuacji kiedy pociechy uczą się w domu, odpowiedzialni za to są ich rodzice. Mogą oni skorzystać wtedy z pomocy i wsparcia grupy Baranki, o której w Strefie Rodzica opowiadać będą Justyna i Kuba Wójcikowie - koordynatorzy projektu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja rozwój dziecka

Za jaką normalnością tęsknimy?

Wracając wspomnieniami do zeszłego roku, kiedy optymistycznie wierzyliśmy że w niedługim czasie uda nam się pokonać pandemię i wrócić do normalności, rozumiemy jak wiele aspektów naszego życia się zmieniło. Dokonujemy analizy wydarzeń, naszego zachowania oraz staramy się przygotować na nieznaną nam przyszłość. Co wynika z podsumowania ostatnich kilkunastu miesięcy? W "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zapytaliśmy o to psycholog Sabinę Zalewską i twórczynie ludową Katarzyna Dobrzyńską.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czas wolny rodzina