Polskie Radio
Section05
Strefa Rodzica

Macierzyństwo za kratami. Historie skazanych matek 

Katarzyna Borkowska rozmawia ze skazanymi i ukazuje ich ludzkie oblicze. Nie wybiela, nie usprawiedliwia, nie uniewinnia, a opowiada historie ludzi, którzy odbywają swoją karę. Wśród nich są kobiety, również matki. Kolejna już książka o tematyce więziennej "Nadzieja Skazanych" przedstawia losy kobiet, które wychowują swoje potomstwo w więzieniu. To właśnie z tymi kobietami rozmawiała Katarzyna Borowska, skupiając się na relacji matka-dziecko w tak trudnych warunkach. 
Zobacz więcej na temat:  macierzyństwo wychowanie areszt Strefa Rodzica Aleksandra Jasińska

Opieka nad chorym w rodzinie. Jak prosić o pomoc będąc opiekunem?

Jak wynika z badań niemal połowa opiekunów czuje bezradność, bezsilność, która potrafi paraliżować skuteczność działań opiekuńczych. Taki długo trwający stan może prowadzić do apatii, a nawet do depresji. Czy proszenie o pomoc w takiej sytuacji jest oznaką siły czy słabości? Aby móc być dobrym wsparciem dla kogoś, trzeba również zadbać o siebie. Mimo to opiekunowie często rezygnują z własnego życia, pracy i przyjemności, stając się pielęgniarką, dietetykiem, psychologiem i wieloma innymi w jednej osobie. 
Zobacz więcej na temat:  pielęgniarka opieka nad dzieckiem psychologia zdrowie Artur Wolski Strefa Rodzica

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną w przedszkolach?

Emocje stanowią ważny element życia każdego z nas. Towarzyszą nam od narodzin, a pochylenie się nad nimi jest szczególnie istotne, gdy kształtują się wraz z człowiekiem. Związany z Instytutem Rozwoju Emocji program "Land of emotions" jest wprowadzany na etapie przedszkolnym w wielu różnych placówkach. Program uwzględnia dzieci, kadrę i rodziców.  
Zobacz więcej na temat:  przedszkolak radio dla dzieci Marcin Perfuński emocje psychologia dziecięca Strefa Rodzica

Rozmowa z Miłką Raulin. Polska Himalaistka o rodzicielstwie i pasji

Na swoim koncie ma wiele górskich szczytów, w 2018 roku która zdobyła Koronę Ziemi jako najmłodsza z Polek. Jest mamą siedemnastoletniego już syna, z którym zaczęła chodzić po górach, gdy miał lat siedem i uczyła się być dla niego dobrym przewodnikiem. – Trzeba pamiętać, że góry muszą być dla dzieci przyjemnością, to nie mogą być nasze ambicje w zdobywaniu jakiegoś szczytu, istotnym czynnikiem jest m.in. pogoda – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Miłka. 
Zobacz więcej na temat:  Miłka Raulin Himalaje wspinaczka sporty ekstremalne Strefa Rodzica radio dla rodziców

Trwa nabór do projektu "Zakorzenione – liderki dla środowiska" dla kobiet działających na obszarach wiejskich

Na wsiach wiele jest aktywnych, twórczych i wyjątkowych pod wieloma względami kobiet, o których wciąż niewiele się mówi. Fundacja Roll-na powstała z potrzeby mówienia o aktywności kobiet mieszkających na wsi, które bezinteresownie działają na rzecz innych osób, aktywizują społeczności i organizują całe życie społeczne wsi. Celem fundacji jest walka ze stereotypami, wspieranie kobiecych organizacji oraz edukacja. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców kobieta rozwój osobisty wieś

Wakacyjna dieta rodziny. Co jeść na co dzień, a co w podróży?

Wakacje to czas, w którym nie brakuje świeżych warzyw i owoców. W lato częściej mamy ochotę na lekkie posiłki. Pamiętajmy, że już teraz za sprawą naszej diety wpływamy na to, jak będziemy czuć się jesienią i zimą, kiedy dostępność warzyw i owoców będzie znacznie mniejsza. W wakacje postawmy na sezonowość i korzystajmy z tego, co natura przygotowała dla nas na tę porę roku.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie i dieta dieta podróże dziecko Joanna Ficińska wakacje

Dzieciństwo rodziców. Jak dojrzeć mając już własne dzieci?

Jak zapewnić własnym dzieciom to, czego sami nie otrzymaliśmy w dzieciństwie i czego nam brakowało, jednocześnie nie rozdrapując własnych ran i nie szukając winnych, ale zapewniając sobie i dziecku spokój i poczucie bezpieczeństwa? W książce „Dzieciństwo rodziców. Jak nie tylko dorosnąć, lecz także dojrzeć” nie ma gotowych recept, ale jest wiele okazji do zatrzymania się i refleksji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rodzicielstwo

Prezenty dla nauczycieli. Jak podziękować na koniec roku szkolnego? 

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, a oprócz odbioru świadectw i oficjalnego powitania wakacji, podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego jest też czas na podziękowania dla nauczycieli, a w szczególności wychowawców. Jak podziękować nauczycielom za trud włożony w edukację i wychowanie? Czy istnieje podarunek idealny? O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  rok szkolny nauczyciel prezenty Strefa Rodzica wakacje czas wolny Katarzyna Hagmajer-Kwiatek DAB+

Złote standardy zachowania zdrowia w rodzinie. Jak zachować w zdrowiu całą wielopokoleniową rodzinę?

Żyjemy w świecie pełnym ułatwień, które, choć wygodne, nie zawsze wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Przede wszystkim mniej się ruszamy. Zamiast schodów wybieramy windę, spacer zastępujemy samochodem i coraz częściej zamawiamy jedzenie z dostawą do domu. Nie zawsze są to też najzdrowsze wybory żywieniowe. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowe odżywianie Strefa Rodzica aktywność fizyczna zdrowie i dieta Artur Wolski

Jak dbać o podmiotowość dziecka w cyfrowym świecie? 

Mówiąc o dzieciach i nowych technologiach, najczęściej myślimy o limitach korzystania z internetu, zagrożeniach cyfrowych czy wieku, od jakiego dziecko może korzystać ze smartfona. Problem widzimy więc jako zjawisko, którym trzeba zarządzać odgórnie i zapominamy przy tym, że ostatecznie mamy do czynienia z człowiekiem. I choć wciąż jeszcze małym i kształtującym się, posiadającym już prawa, wolną wolę, własne emocje i autonomiczne przemyślenia. I to on będzie niósł konsekwencje naszych decyzji. 
Zobacz więcej na temat:  smartfony internet dane osobowe bezpieczeństwo w sieci Strefa Rodzica dziecko dzieci radio dla rodziców Marcin Perfuński

Samotność rodzicielska - jak wygląda i czy zawsze tak samo? 

Rodzicielstwo wydaje się rzeczywistością, której daleko jest do samotności, a jednak są rodzice wychowujący dzieci samotnie, ale też przeżywający swoje rodzicielstwo w samotności, mimo że z kimś je dzielą. Samotność to przede wszystkim subiektywne doświadczenie człowieka, które dotyczy pewnego braku w aspekcie relacji społecznych i negatywnych emocji z tym związanych. Jak sobie z tym radzić?
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks rodzicielstwo Strefa Rodzica emocje psychologia radio internetowe DAB+

Czy cisza jest potrzebna? Jak trenować cieszę w czasach hałasu?

Czasy, w których przyszło nam żyć to czasy pełne bodźców. Dzieci i młodzież nadużywają rożnego rodzaju elektroniki, a to z kolei powoduje problemy z koncentracją. Wiele osób jest zabieganych i przemęczonych, jednak wcale nie musi tak być. Rozwiązaniem okazuje się trening ciszy, który pomaga odpuścić, przestać gnać i nauczyć się balansować swoje życie w taki sposób, by być z niego zadowolonym. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia dziecięca rozwój dziecka

Młodzież kontra historia. Wyniki raportu "Edukacja dla pamięci"

Raport "Edukacja dla pamięci" zorganizowany przez IPN Kongres Pamięci Narodowej został przeprowadzony na próbie 6 tysięcy osób z różnorodnych środowisk - małych i dużych miast, wsi oraz różnych rodzin. Jest to pełny obraz młodzieży licealnej, której wiedza historyczna jest w większości bardzo niska, choć zdarzają się wyjątki. 
Zobacz więcej na temat:  Agata Puścikowska Strefa Rodzica edukacja historia Polski radio dla rodziców DAB+

Dlaczego warto czytać książki dzieciom - także tym nastoletnim

Choć dla rodziców młodszych dzieci korzyści płynące z czytania są niemal oczywiste, czytanie dzieciom nastoletnim, które przecież same potrafią to robić, może być czymś nowym i zaskakującym. Dzięki czytaniu młodszym dzieciom w ich mózgach powstają dodatkowe połączenia synaptyczne, dzieci poznają nowe słowa i uczą się nawiązywać lepsze relacje z otoczeniem. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czytanie bajek rodzicielstwo wychowanie radio dla rodziców młodzież psychologia Marcin Perfuński