Polskie Radio
Section05
Strefa Rodzica

Co zrobić, żeby szkoła była przestrzenią przyjazną dla każdego?

Początek roku szkolnego to dla wielu uczniów i uczennic ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi bardzo trudny czas. Przychodząc do szkoły zderzają się z przeszkodami, które niekiedy paraliżują ich normalne funkcjonowanie - w takich warunkach o komfortowym uczeniu się często nie ma nawet mowy. Co powinno się zmienić w szkole, żeby wszyscy czuli się w niej dobrze i to niezależnie od tego, jaki mają neurotyp czy stopień sprawności?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci szkoła edukacja

Praca i nauka w szkole metodą projektu. Jak to działa?

Jak przenieść najlepsze doświadczenia biznesowe, organizacyjne i lata praktyki w kształceniu przywódców na rzeczywistość szkolną? Jak wykorzystać realizowane dla potrzeb biznesu badania nad skutecznością, zaangażowaniem i motywacją w rzeczywistości uczniów i nauczycieli? O pracy i nauce metodą projektu, a także o książce "Metoda projektu. Podręcznik" opowiedzą w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia dzieciom jej autorki, Hanna Buchner i Justyna Józefowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła DAB+ radio dla rodziców Mikołaj Foks

System patologicznego posłuszeństwa – jak się z niego uwolnić?

W rodzinnym domu dowiadujemy się, że w zasadzie jako dzieci głosu nie mamy i dla własnego dobra powinniśmy być posłuszni rodzicom. W szkole jesteśmy nieustannie obserwowani, oceniani i musimy bezrefleksyjnie wykonywać polecenia nauczyciela, którego autorytetu nie można podważać. W życiu zawodowym mamy zaś nad sobą przełożonego, któremu zdajemy raporty z wykonanej pracy, a gdy uda się nam skończyć ją wcześniej, to nie odpoczywamy, tylko narzucane są nam kolejne obowiązki. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców Strefa Rodzica rozwój dziecka psychologia dziecięca Marcin Perfuński

Macocha, macoszka, a może macosia? Wizerunek macochy w kulturze i w książce "Niezwykła macocha"

"Niezwykła macocha" to książka, która stała się przyczynkiem do rozmowy na temat relacji w rodzinach patchworkowych. Słowo macocha w języku polskim nie brzmi najlepiej, a ponadto niesie za sobą negatywne konotacje. Motyw złej macochy pojawia się chociażby w baśniach. Kasia Huzar-Czub zwraca uwagę na to, że słowo macocha należy oswoić i w pewien sposób odczarować, nadając mu inne konotacje. A co jeśli zamienilibyśmy słowo macocha na macoszka albo macosia?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzina rodzice rodzicielstwo

Granice dzieci i dorosłych. Koncepcja stawiania granic

Granice w rodzicielstwie często wydają nam się abstrakcją, szczególnie jeśli ulegamy kolejnym prośbom dziecka. Czasem mniejsze zło stanowi dla nas przystanie na prośbę dziecka niż to, w jaki zareaguje ono na odmowę. W praktyce podmiotowego podejścia wychowawczego granice są istotnym narzędziem. Ważna jest optyka: kiedy widzimy dziecko jako osobny byt, skończoną całość, której ramy określane są właśnie przez granice, to łatwiej jest nam zrozumieć istotę podmiotowości.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Polskie Radio radio dla dzieci radio dzieci rodzicielstwo wychowanie

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks Strefa Rodzica młodzież wychowanie rodzicielstwo psychologia Polskie Radio Radio Dzieciom radio dzieci DAB+ radio bez reklam radio dla rodziców

Jak wyłączyć dziecku bajkę bez awantury?

Przez pierwsze lata emocje dziecka po wyłączeniu bajki są silne. Wszystko przez to, że podczas oglądania w mózgu malucha tworzą się fale alfa, które mają działanie rozluźniające. Po wyłączeniu poziom ten gwałtownie spada, a dziecko zaczyna się czuć źle i reaguje płaczem oraz krzykiem. Istnieją sposoby, żeby zminimalizować negatywne emocje, które pojawiają się po zakończeniu oglądania bajki. Przedstawiła je Dominika Słowikowska w audycji "Stefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica multimedia telewizja bajki dla dzieci radio dla dzieci dzieci

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Jak pomóc dzieciom w przetrwaniu ich małych końców świata?

Każdego dnia w Polsce piętnaście osób odbiera sobie życie. Wśród nich są także dzieci. W 2021 roku niemal tysiąc pięćset dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, z czego sto dwadzieścia siedem prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 widzimy 77% wzrost zachowań samobójczych wśród młodzieży. Dane pochodzą z Komendy Głównej Policji. Jeżeli dodamy, że każde samobójstwo wpływa na dwadzieścia osób z najbliższego otoczenia, to mamy do czynienia z niezwykle poważnym problemem, o którym wciąż mało mówi się publicznie. Wystarczy wspomnieć, że pierwsza kampania na temat zapobiegania samobójstwom pojawiła się dopiero w 2018 roku.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca samobójstwo rodzicielstwo Marcin Perfuński

Adaptacja szkolna i przedszkolna. Z pomocą przychodzą bajki psychoedukacyjne

Wrzesień to czas powrotu do szkół i przedszkoli. Grupą, dla której jest to czas największych zmian są bez wątpienia maluchy, których rzeczywistość z dnia na dzień zmienia się nie do poznania. Niektóre maluchy nie mogą doczekać się pójścia do przedszkola i z ekscytacją przekraczają próg "drugiego domu", inne nieco mniej przychylnym okiem patrzą na spędzanie godzin w nowym miejscu, bez rodziców czy opiekunki, którą znają. Adaptacja może więc przebiegać w różny sposób.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rodzicielstwo przedszkolak rok szkolny dzieci

Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny w Makówce. Więcej niż hospicjum  

Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny w Makówce to miejsce przede wszystkim dla osób z regionu podlaskiego, czyli obszaru, w którym dotychczas brakowało miejsc oferujących opiekę paliatywną. Dla wielu podopiecznych gościa Strefy Rodzica jedyną opcją było hospicjum w Białymstoku, często zbyt dalekie od miejsca zamieszkania, a tym samym – od najbliższych.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców starość hospicjum

Jakie kompetencje i umiejętności będą ważne na rynku pracy, kiedy dorosną dzisiejsze maluchy? 

Z badań wynika, że zawody tej stosunkowo niedalekiej przyszłości nie są jeszcze znane. Ponad połowa zawodów, które będą w przyszłości wykonywać nasze dzieci jeszcze nie istnieje. Coraz częściej odchodzi się od traktowania twardych kompetencji potwierdzonych kursami, certyfikatami i zaświadczeniami jako wyznaczniki. 
Zobacz więcej na temat:  kompetencje przyszłości radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Strefa Rodzica psychologia dziecięca

Jak być ojcem obecnym w życiu dziecka?

Bycie ojcem obecnym nie należy do najłatwiejszych zadań. To  właśnie o ojcach mówi się najczęściej, że są w życiu dziecka nieobecni, niewystarczająco obecni albo, owszem, obecni, ale w sytuacjach, które dobrze się kojarzą, unikając trudnych tematów. Wówczas to na matkę spada ciężar tematów trudnych oraz sytuacji, które nie należą do przyjemnych, a przez to nie tylko nie są doceniane, ale także burzą wizję matczynego ideału. Idealny w oczach dziecka zwykle jest tata, bo zagra w piłkę, zabierze na przejażdżkę rowerową albo na deser lodowy. Czy to wystarczy, by móc nazwać się ojcem obecnym? Na to pytanie odpowiedzieli goście audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców ojcostwo