Polskie Radio
Section05
psychologia dziecięca

Psychiatria dziecięca w Polsce. Premier Morawiecki: milczenie może być prośbą o pomoc

Na problemy najmłodszych nie możemy zamykać oczu - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w swoim najnowszym podkaście. Jak zwrócił uwagę, "nowe media społecznościowe otworzyły wiele możliwości, ale też wygenerowały masę pułapek, w które najłatwiej wpaść właśnie dzieciom". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki zdrowie zdrowie dziecka psychiatria psychiatra psychologia psychoterapia psychologia dziecięca depresja media społecznościowe internet

Odmienność dzieci emigracyjnych. Atut czy droga do marginalizacji w grupie?

Dwujęzyczne dzieci polskich emigrantów w rzeczywistości popowrotowej muszą mierzyć się z różnymi formami stygmatyzacji i poczucia odmienności. „W opowieściach dzieci powtarza się taka sekwencja, że nie mają poczucia, iż wnoszą do polskiej rzeczywistości coś dobrego. To powoduje u nich bardzo duże poczucie lęku, negatywne nastroje, trudności w budowaniu pozytywnej samooceny” - alarmuje Aleksandra Hytroś – Kiwała, psycholog, pedagog.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dzieci dwujęzyczność dzieci dwujęzyczność edukacja wychowanie psychologia dziecięca psychoterapia Małgorzata Frydrych

Kolorowe paski na świadectwach w ramach akcji "Pasek dla każdego ucznia"

Zakończenie roku szkolnego to doskonały czas na podsumowanie swojej pracy, postępów i dokonań. Zanim uczniowie na dobre rozpoczną wakacje, ze świadectwem w ręku dokonają swoistego rachunku sumienia. Niektórzy zostaną wyróżnieni ze względu na dobre wyniki w nauce. Część uczniów otrzyma świadectwo z paskiem i odbierze je, zbierając oklaski. Pozostała część zostanie pominięta, a tak nie powinno być. O tym, jak widzi zakończenie i podsumowanie roku, powiedziała w audycji Strefa Rodzica Wioletta Matusiak.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica szkoła edukacja psychologia dziecięca radio dla rodziców

Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności?

Niepełnosprawność dziecięca wciąż pozostaje tematem tabu. Joanna Piróg pisze książeczki, które oswajają z tym tematem zarówno dzieci, jak i rodziców. Jak rozmawiać z naszymi dziećmi o niepełnosprawności i inności w sposób dostosowany do wieku? Książki autorstwa gościni Polskiego Radia Dzieciom traktują o wyjątkowym smoku, Płomyczku, który nie posiada skrzydeł i to wyróżnia go spośród innych smoków.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność dziecko psychologia dziecięca rodzicielstwo

"1200 gramów szczęścia". Rozmowa z autorką książki

Marta Maciejewska to autorka książki "1200 gramów szczęścia", która opowiada historię osiągającej prywatne i zawodowe sukcesy Emilii, która czuje się wybranką losu – spełnia się jako modelka i ma przy swoim boku ukochanego dziecka, z którym spodziewa się dziecka. Z dnia na dzień piękny sen zmienia się w koszmar. Emilia trafia do szpitala i rozpoczyna się długa walka o życie nienarodzonego dziecka. Ta opowieść o miłości matki do przedwcześnie narodzonej córki jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Rozmowa z autorką, Martą Maciejewską w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca rodzicielstwo dziecko radio dla rodziców niemowlę

Jak mimo zabiegania walczyć o tu i teraz? Forum Tato.Net

Czerwiec to zabiegany czas, w którym – choć zaczynają się wakacje – wiele spraw się kończy i trzeba wiele wysiłku, by je zamknąć. W tym czasie załatwiania spraw, trudno być tu i teraz i poświęcić chwilę najbliższym. Tu i teraz jest tematem niezwykłej ojcowskiej inicjatywy, która funkcjonuje już od wielu lat. Tato.Net organizuje regularne spotkania dla mężczyzn, którzy są ojcami. 11 czerwca odbyło się kolejne Forum Tato.Net, a jego podtytuł "Walcz o tu i teraz", będący jednocześnie myślą przewodnią, stał się inspiracją do najnowszej Strefy Rodzica, której gościem był muzyk, producent muzyczny i twórca zespołu Dzieci z Brodą, a także ojciec dwanaściorga dzieci – Joszko Broda.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Mikołaj Foks psychologia dziecięca ojcostwo rodzicielstwo wychowanie czas wolny

Rodzinny powrót z emigracji a samoocena dziecka dwujęzycznego

W pierwotnej lub powrotnej adaptacji dzieci z rodzin polskich emigrantów wracających do kraju, często zapomina się o kształtującej się tożsamości młodego człowieka i jego samoocenie, bazującej na informacji zwrotnej od rodziny, szkoły, otoczenia. „Przyjmujemy nasz, dorosły punkt widzenia jako obowiązujący, forsujemy gotowe odpowiedzi i niestety tracimy szanse, by dzieci miały przestrzeń na zadanie własnych pytań o tę nową dla nich rzeczywistość” - zauważa Aleksandra Hytroś – Kiwała, psycholog, pedagog.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dzieci rodzice wychowanie rozwój dziecka edukacja KULTURA psychologia dziecięca szkoła Małgorzata Frydrych

Tomasz Witkowski: młody człowiek kształtuje się wśród rówieśników

- Okres pandemii u niektórych dzieci przyczynił się do poprawy stanu psychicznego, w ich rodzinach nastąpiło zacieśnienie wzajemnych relacji. Dla innych to szkoła była miejscem bezpieczniejszym niż dom, w którym niestety czuły się zagrożone. Musiały spędzać więcej czasu z osobami, które używają wobec nich przemocy. To są skrajności, a wszystkich dotknął brak kontaktu z rówieśnikami - mówił w Dwójce psycholog Tomasz Witkowski.
Zobacz więcej na temat:  psychologia dziecięca Michał Szułdrzyński Dwójka

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dzieci?

Emocje towarzyszą nam przez całe życie, nawet jeśli nie potrafimy ich nazwać, zdefiniować czy opisać oraz funkcjonują niezależnie od wieku. Pojawiające się w nas emocje nieustannie o czymś informują, tylko jak to rozpoznać i zrozumieć? W jaki sposób wyrażać emocje? Czy nad emocjami da się pracować w przedszkolu? Jak angażować do tego dzieci, nauczycieli i rodziców? Co się dzieje, gdy zaniedbujemy edukację emocjonalną? Na te pytania w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedzieli uczestnicy programu edukacyjnego Land of Emotions, którego celem jest rozwijanie inteligencji emocjonalnej u dzieci przedszkolnych. W jego realizacji biorą udział wszyscy, którzy uczestniczą w życiu dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców radio bez reklam DAB+ psychologia dziecięca emocje

Dzieci i młodzież w spektrum autyzmu. Trudności w ich codzienności

W ostatnim czasie, również na antenie Polskiego Radia Dzieciom, wiele mówi się o dzieciach w spektrum autyzmu. Nieco pomijany wydaje się fakt, że dzieci te kiedyś dorosną, a zanim wejdą w dorosłość, będą nastolatkami. O sytuacji osób w spektrum autyzmu mówiła w audycji "Strefa Rodzica" Izabela Hnidziuk-Machnica z fundacji Ale Klasa. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica autyzm radio dla rodziców zdrowie dziecka psychologia dziecięca

Dziecko w obliczu żałoby. Bajki Plasterki i projekt Tumbo Pomaga

Fundacja Hospicyjna to instytucja, która między innymi wydaje serię Bajek Plasterków, które mają ukoić ból po stracie bliskiej osoby i pomóc ich opiekunom rozpocząć rozmowę na ten temat. W serii bajek plasterków powstało już kilka tytułów, a kilka dni temu, w Dzień Dziecka swoją premierę miała książka "O bracie, który nie opowiadał bajek" autorstwa Magdy Lic. Książka traktuje o chłopcu zmagającym się z ogromnym bólem spowodowanym chorobą starszego brata, która doprowadziła do śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca

Jak odciągnąć dziecko od ekranu smartfona?

Farma Iluzji to miejsce, w którym nie ma rzeczy niemożliwych i można uczyć się poprzez zabawę. To także przestrzeń pozwalająca dostrzec, że naprawdę wiele zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Co robić, jeśli wydaje nam się, że dziecko woli ekran smartfona od kontaktów z rówieśnikami? O tym w audycji "Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem była Karolina Józefowicz. 
Zobacz więcej na temat:  smartfon dziecko rozwój dziecka macierzyństwo radio dla rodziców psychologia dziecięca Strefa Rodzica

Sytuacja edukacyjna - jak stworzyć odpowiednie warunki do nauki i rozwoju

Wiele mówi się o tym, że mózg uczy się przez doświadczenie. To stwierdzenie należy jednak doprecyzować, gdyż mózg uczy się cały czas i nieustannie doświadcza. To, czego będzie uczył się w szkole zależy w dużej mierze od tego, w jakiej sytuacji zostanie postawiony. Czy rzeczywiście się czymś zainteresuje i zechce pogłębiać wiedzę w tym kierunku? A może nauczy się odpisywać prace domowe i ściągać na sprawdzianach. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła radio dla rodziców psychologia dziecięca

Dzieci dwujęzyczne po powrocie z emigracji. Nowa rzeczywistość i poczucie zagubienia

- W pytaniach o sytuację dzieci dwujęzycznych w Polce, niestety często brakuje wrażliwości, perspektywy młodego człowieka. Tkanki adaptacyjnej, w której główny zainteresowany buduje sobie ten nowy dom. Młodzi ludzie muszą zbudować pewne rzeczy od początku. Takie, które dla dorosłych emigrantów, wracających zza granicy są oczywiste. I z tego względu dzieci dwujęzyczne mogą czuć się zagubione bardziej - mówi Aleksandra Hytroś-Kiwała, psycholog, pedagog.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dwujęzyczność dwujęzyczność dzieci szkoła edukacja ojczyzna psychologia dziecięca Małgorzata Frydrych