Polskie Radio Dzieciom

Co słychać u Mikołaja?

Laponia to region Finlandii. To tu, nieopodal koła podbiegunowego znajduje się Rovaniemi, miasto, które w grudniu nie ma czasu nawet na sen... Bo to właśnie tu, swą pracownię ma św. Mikołaj.
Foto: pixabay.comdomena publiczna
Foto: pixabay.com/domena publiczna
O Audycji

Tym razem w poszukiwaniu dźwięków wybierzemy się do Laponii. Co tym razem uda nam się usłyszeć? Czy będzie to szelest listów, które lawinowo napływają do św. Mikołaja z całego świata, stukot młotków w jego pracowni, a może dzwoneczki, zdobiące uprząż reniferów?

Obecnie cały warsztat św. Mikołaja pracuje pełną parą, żeby zdążyć ze wszystkimi zamówieniami. Renifery już przebierają kopytami, w oczekiwaniu na długą drogę, a św. Mikołaj? Ciekawe, co teraz robi?

Postać tego niezwykle kochanego, przez wszystkie dzieci Świętego, przybliży nam dziennikarz Polskiego Radia, Kamil Szwarbuła, który nie tylko dotarł do Rovaniemi, ale także złapał tam całe mnóstwo dźwięków. Udało mu się nawet przeprowadzić wywiad z samym św. Mikołajem! Rozmawiał też z jego świtą, czyli pracowitymi Elfami!

Jeśli chcecie poczuć klimat, nie tylko zbliżających się świąt, ale także nastrój panujący w stolicy dziecięcy marzeń w Rovaniemi, w Laponii, koniecznie posłuchajcie uważnie tego specjalnego wydania, audycji Dźwięk Dobry, w przeddzień Mikołajek!

 

Zabawa: Opowiadanie o zimie, Mikołaju, i świętach tworzone na podstawie wylosowanych haseł. Uczestnicy zabawy siedzą w kole na środku, prowadzący wykłada kartki ze słowami potrzebnymi do tworzenia opowiadania (np. zima, sanie, prezenty, renifery, zamek, komin, szalik, księżyc, sosna, dzieci). Prowadzący zaczyna od zdania: Dawno, dawno temu, miała miejsce ta historia...Zadaniem dzieci jest dopowiedzenie jednego zdania do wylosowanego słowa np. śnieg: … była zima i padał śnieg…

 

Audycja „Dźwięk dobry” to zabawa z dźwiękami. W sobotę w samo południe, zabieramy Słuchaczy w podróż do świata dźwięków. Tych składających się na muzykę, ale i tych codziennych, jak dźwięki domu, miasta, czy przyrody. Uwrażliwiamy na słuchanie tego, co dookoła, namawiamy do zabawy dźwiękami. Audycję przygotowują: Agnieszka Ciecierska, Agnieszka Kunikowska. 

 

Zapraszamy na Dźwięk dobry w każdą sobotę w godzinach 12.00 – 13.00, a szczególnie w sobotę 5 grudnia.

Playlista