Polskie Radio Dzieciom

Niewidoczny psotnik

Przegonić chmurki, utulić sarenki w lesie, kałuże osuszyć i liście posprzątać… W końcu, co bez niego zrobiłaby jesień?
Niewidoczny psotnik
Foto: archiwum prywatne
O Audycji

Kiedy nadchodzi jesień, wiatr ma bardzo dużo pracy, a jego starania widzimy codziennie, obserwując wielkie stosy liści na chodnikach i trawnikach. To przez niego marzniemy i zakładamy ciepłe szaliki i czapki, a chociaż wiatru nie widać, nie można go lekceważyć, bo przeziębienie gotowe!

Zastanawialiście się kiedyś, skąd się bierze wiatr i czym on właściwie jest? Dlaczego czasem wieje leciutko, a czasem tak mocno, że zrywa kapelusze z głów, a nawet dachy? A może wiatr da się jakoś wykorzystać? Mimo tego, że człowiek nie ma skrzydeł i nie potrafi latać, jak ptak, to wciąż tworzy różne maszyny i urządzenia, które wzbijają się w powietrze np. balony, samoloty, rakiety.

W najbliższym odcinku „Jak to działa”, Myszka Fela pomoże zrozumieć dzieciom, dlaczego ptaki latają i czy wykorzystują do tego podmuchy wiatru. Opowie również o urządzeniach, które co prawda zostały skonstruowane przez człowieka, ale to właśnie siła wiatru gra tam główną rolę – napędową. Zapraszamy na tę niesłychanie wietrzną audycję, pełną odgłosów wiatrów i wietrznych eksperymentów.

Zabawa: na arkuszu brystolu nauczycielka kładzie piłeczki, watę, klocki, papierki i piórka. Podaje każdemu dziecku gazetę, wachlarz, balonik napełniony powietrzem. Pyta dzieci, czy wiedzą, jak za pomocą przedmiotów wywołać „wiatr”? Dzieci wachlują i obserwują, co się porusza, a co nie, jak silny jest „wiatr”, który wywołują. Wyciągają wniosek: przedmioty ciężkie (klocki) nie poruszają się pod wpływem delikatnego „wiatru”. Do zabawy można wykorzystać także ciepły i zimny strumień suszarki.

Audycja "Jak to działa" to spotkanie z Myszą Felą, Ewą oraz dziećmi. Fela to wakacyjna przyjaciółka Ewy, która całe swoje życie podróżowała. Od jakiegoś czasu Fela mieszka w Polskim Radiu Dzieciom. Ponieważ miała bardzo dużo przygód, bardzo dużo widziała i bardzo dużo wie, jest idealnym pomocnikiem w odkrywaniu świata. Bo otaczający nas świat jest niezwykle ciekawy. A najwspanialszymi jego badaczami są dzieci, które są bardzo ciekawe, jak co działa? Dlaczego góry są wysokie? Skąd się biorą kolory? Po co nam włosy na głowie? Jak działa sen? Szukajcie razem z nami odpowiedzi na te i na wiele innych interesujących pytań. Audycję prowadzi Ewa Gorzelak.

Zapraszamy na audycję "Jak to działa" w niedziele w godzinach 12.00 – 13.00, a szczególnie w niedzielę 8 listopada.

 

 

Playlista