Ekumenia

Światowa Rada Kościołów z nowym sekretarzem generalnym

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 06:01
Światowa Rada Kościołów (ŚRK) będzie miała nowego sekretarza generalnego. Rozpoczęte przez centralny komitet ŚRK poszukiwania odpowiedniego kandydata na tę funkcję zostały zakończone 2 listopada. Urzędowanie dotychczasowego sekretarza generalnego Olava Fykse Tveita kończy się w kwietniu 2020 r.

W swoim komunikacie ŚRK podaje nazwiska dwóch kandydatów: Elizabeth Joy z angielskiej organizacji ekumenicznej koordynującej pracę Kościołów chrześcijańskich „Churches Together in England”, a należącej do Kościoła syro-malabarskiego oraz pastora Jerry`ego Pillaya, historyka Kościoła na uniwersytecie w Pretorii, członka Kościoła prezbiteriańskiego w RPA. Decyzję w sprawie wyboru kandydata podejmie centralna komisja ŚRK, która będzie obradowała w Genewie w dniach 18-24 marca 2020 r.

Funkcja sekretarza generalnego będzie nieobsadzona od 1 kwietnia 2020, gdyż obecny sekretarz, norweski teolog luterański i pastor Olav Fykse Tveit zapowiedział, iż po dwóch pięcioletnich kadencjach nie będzie kandydował po raz trzeci. Tveit jest sekretarzem generalnym ŚRK od 1 stycznia 2010 r.

W październiku Konferencja Biskupów Kościoła Luterańskiego w Norwegii wybrała go swoim prezesem. Nominację musi zatwierdzić jeszcze Krajowa Rada Kościoła, która będzie obradowała 30 i 31 stycznia 2020 r. w Trondheim.

Zobacz więcej na temat: wiara