Polskie Radio
Section05
wiara

Centralne obchody Bożego Ciała w Warszawie. Przez stolicę przejdą dwie procesje

Centralna procesja Bożego Ciała w archidiecezji warszawskiej 9 czerwca przejdzie z bazyliki archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Natomiast w diecezji warszawsko-praskiej z katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika do konkatedry na Kamionku.
Zobacz więcej na temat:  Boże Ciało wiara Kościół katolicki Jezus Chrystus POLSKA Warszawa regiony

"Jego życie napełnione było Bożym Miłosierdziem". Biskup Sławomir Oder o bł. Stefanie W. Frelichowskim

Biskup Sławomir Oder powiedział, że życie błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego napełnione było Bożym Miłosierdziem. Duchowny wygłosił homilię w czasie Mszy Świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Eucharystia była głównym punktem 16. Święta Dziękczynienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA chrześcijaństwo wiara Kościół Kościół katolicki społeczeństwo aktualności katolickie

XVI Święto Dziękczynienia. W Warszawie wyruszyła pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Z Placu Piłsudskiego w Warszawie do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszyła pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, harcerza, kapłana, więźnia Dachau. Pielgrzymi dotrą na miejsce przed południem. Msza o 12.00 będzie kulminacyjnym punktem obchodów Święta Dziękczynienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wiara chrześcijaństwo Święto Dziękczynienia świątynia opatrzności Kazimierz Nycz Jan Paweł II aktualności katolickie

Spotkanie "Od Markowej do Watykanu". Wiceszef IPN: miłość bliźniego wyniesie Ulmów na ołtarze

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma powiedział, że męczeńska ofiara życia rodziny Ulmów spowodowała, że dzisiaj o nich mówi świat. Józef i Wiktoria Ulmowie, wraz z siedmiorgiem swych dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostali zamordowani 24 marca 1944 roku w Markowej przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów. Wraz z nimi zabici zostali ukrywani przez nich Żydzi.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie IPN II wojna światowa Kościół katolicki wiara POLSKA społeczeństwo

Wschodnia Pięćdziesiątnica

4 czerwca  przypada wschodnia PięćdziesiątnicaZesłanie Ducha Świętego na Apostołów, z gr. Pentakosta, jest jednym z najstarszych i największych świąt Kościoła, ustanowionym w IV wieku.W tradycji Kościoła Wschodniego, bizantyjskiej i także prawosławnej ( podobnie jak na zachodzie), uważane jest za początek Kościoła i jego apostolskiej misji. Dlatego zalicza się je do Dwunastu Wielkich Świąt Cerkiewnych i celebruje przez trzy dni. Podczas obrzędów religijnych Pięćdziesiątnicy używa się szat liturgicznych w kolorze zielonym, ponieważ w tradycji prawosławnej symbolizuje on Ducha Świętego.
Zobacz więcej na temat:  wiara