Polskie Radio
Section05

wiara

Żydowscy osadnicy zaatakowali chrześcijańską wioskę na terytoriach okupowanych

Żydowscy ekstremiści zaatakowali chrześcijańską wioskę Taybeh, na wschód od Ramallah na fali aktów przemocy osadników na okupowanym Zachodnim Brzegu. W opublikowanym oświadczeniu duchowieństwo wioski skarży się na „systematyczne ataki”. Zagrażają one nie tylko ogólnemu bezpieczeństwu, ale także celowo wymierzone są w chrześcijańską tożsamość mieszkańców i ich dziedzictwo religijne.
Zobacz więcej na temat: 

Apel Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych

" Dlatego my, Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych, zwracamy się do światowej społeczności wierzących z rozpaczliwym wołaniem w związku z humanitarną i duchową katastrofą, która ma miejsce w Ukrainie w wyniku agresywnej wojny Federacji Rosyjskiej. Wzywamy ludzi wiary w demokratycznych krajach i wszystkie osoby dobrej woli, aby podnieśli zjednoczony głos w obronie prawdy i sprawiedliwości. Wzywamy do wykorzystania wszelkich dostępnych środków wpływu, aby położyć kres tej przerażającej wojnie i zapewnić, że zbrodnicze działania agresora zostaną sprawiedliwie potępione, zgodnie z Wyższą Sprawiedliwością” – apeluje Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych w Kijowie.
Zobacz więcej na temat: 

Ukraińskie władze pozbawiły metropolitę Onufrego obywatelstwa tego kraju

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oznajmiła 2 lipca, że zwierzchnik „promoskiewskiego” Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP) metropolita kijowski i całej Ukrainy Onufry (Berezowski) przestał być obywatelem tego kraju. Stosowny dekret w tej sprawie podpisał w tym dniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński. Służba prasowa SBU podała jednocześnie, iż ustalono, że w 2002 r. Onufry przyjął dobrowolnie obywatelstwo Federacji Rosyjskiej, nie powiadamiając o tym odpowiednich władz ukraińskich, po czym do dzisiaj korzysta ze statusu obywatela Ukrainy.
Zobacz więcej na temat: 

Prawosławny Kościół Ameryki kanonizował pierwszą rodzimą kobietę z Alaski

W dniach 19-22 czerwca w miasteczku Kwethluk w południowo-zachodniej Alasce, a następnie w Anchorage odbyły się uroczystości kanonizacyjne Olgi Michael (1916-1979), rdzennej mieszkanki tego stanu. W obu miejscowościach przewodniczył im w cerkwi w Kwethluku św. Mikołaja prawosławny metropolita całej Ameryki i Kanady Tichon (Marc Mollard), z którym koncelebrowali biskupi i duchowieństwo Prawosławnego Kościoła Ameryki (PKA) oraz przedstawiciele kilku innych jurysdykcji kościelnych. W obrzędach wzięło udział około 800 wiernych z Alaski i innych stanów amerykańskich, a także z Kanady.
Zobacz więcej na temat: