Polskie Radio
Section05

wiara

Czy chrześcijanie na całym świecie przygotowują się do bycia Pielgrzymami nadziei?

Czy otworzą swoje serca na łaski, którymi Bóg chce ich obdarzyć? Rok 2025 jest rokiem Jubileuszu i cały świat chrześcijański przygotowywał się do Roku Świętego w zeszłym roku, nazwanym przez papieża Franciszka Rokiem Modlitwy. Będzie to rok pełen niezapomnianych wydarzeń, jak zapowiedziano w kalendarzu jubileuszowym. Począwszy od Otwarcia Drzwi Świętych Bazyliki Świętego Piotra 24 grudnia 2024 roku odbędzie się w kolejnych miesiącach wiele jubileuszy poszczególnych stanów, grup zawodowych, wspólnot, organizacji.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Watykan Redakcja katolicka

Co zostawił nam BenedyktXVI?

Papież Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku w wieku 95 lat. W odosobnieniu, jako emerytowany papież, przeżył 9 lat. Jako powód swojej decyzji w 2013 roku podał zaawansowany wiek, pogarszający się stan zdrowia i zmęczenie. W chwili abdykacji Benedykt XVI miał 85 lat. Jego pontyfikat, a wcześniej praca z JP II była imponującym zbiorem wydanych myśli nie tylko z dziedziny teologii, ale również kultury, sztuki a w szczególności muzyki. Na początku 2025 roku, dwa lata od śmierci Benedykta XVI, jaki obraz pozostawił po sobie papież – intelektualista opowie jezuita, prof. nauk teologicznych Dariusz  Kowalczyk- wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.  
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie śmierć życie Redakcja katolicka katolicyzm Meksyk

Canterbury: rezygnacja abp. Welby’ego, tymczasowy prymas zapowiada reformy

Od kilku dni Wspólnotą Anglikańską kieruje tymczasowo arcybiskup Yorku Stephen Cottrell. Dotychczasowy arcybiskup Canterbury Justin Welby oficjalnie zrezygnował ze stanowiska i wczoraj złożył prymasowski pastorał na ołtarzu kaplicy Pałacu Lambeth. Decyzję tę podjął już 12 listopada. Został wtedy oskarżony o tuszowanie zbrodni Johna Smytha, seryjnego przestępcy seksualnego, który na przestrzeni 50 lat wykorzystywał nieletnich chłopców i młodych mężczyzn.
Zobacz więcej na temat: 

Królowie, magowie czy mędrcy? Cała prawda o 6 stycznia 

Kim były osoby wspominane w święto Trzech Króli? Czy 6 stycznia faktycznie opowiada o królach, czy zgodnie z niektórymi przekazami, byli to mędrcy, a nawet magowie? Co o nich wiemy, jakimi krajami władali i jak trafili do Betlejem, by zanieść dary Jezusowi? Czy i co historia przekazuje nam o początkach świętowania Objawienia Pańskiego? Kiedy biorą swój początek pochody organizowane tego dnia? W audycji opowiemy o kolorowych Orszakach Trzech Króli, które gromadzą Polaków w kraju i za granicą oraz o sile wspólnego kolędowania, do którego jesteśmy zaproszeni podczas orszaków i wydarzeń tego dnia.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół religia miłość Watykan

Nie tylko Trzech Króli. Ważny dzień dla polskiego Kościoła

Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego nazywaną potocznie świętem Trzech Króli. W Polsce jest to również Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. W tym roku będzie mu towarzyszyło hasło "Chrystus nadzieją dla świata". To dzień szczególnej pamięci o misjonarkach i misjonarzach z Polski. Ich posługa odbywa się na wszystkich kontynentach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół katolicki katolicyzm aktualności katolickie

Od nowa

Mieć więcej pieniędzy? Znaleźć dobrą pracę? Wyjechać w podróż w nieznane? A może schudnąć? Każdy z nas podejmuje jakieś postanowienia/wyzwania na Nowy Rok. I ma nadzieję na ich realizację. W końcu możemy zacząć wszystko od nowa! Dlaczego postanowienia noworoczne mają większa moc sprawczą? I czy niedopuszczanie możliwości porażki pomaga? O tym wszystkim z psychologiem z SWPS Mateuszem Banaszkiewiczem. Zaprasza Agnieszka Kozłowska-Łysko.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie śmierć życie Redakcja katolicka katolicyzm Meksyk