Ekumenia

Zmarł ks. dr Włodzimierz Nast – przyjaciel ekumenii

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 06:01
Zmarł ks. dr Włodzimierz Nast, duchowny luterański i proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy, który od pół wieku pozostawał ważną i znaną postacią warszawskiej rodziny ekumenicznej, a jako duszpasterz łączył gruntowne wykształcenie teologiczne z wrażliwością na drugiego człowieka.

Jako proboszcz prowadził nabożeństwa ekumeniczne w kościele Świętej Trójcy i jak wspominają parafianie wprowadzał znakomitą atmosferę swoją serdecznością i poczuciem humoru, był także prawdziwą podporą Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pomagał w organizacji EUTW, śpiewał w chórze uniwersyteckim.

Kiedy podczas ostatniego występu chóru, na opłatku EUTW w warszawskim zborze baptystów zabrakło niezawodnego ks. Włodzimierza i zaśpiewał tylko jeden męski głos, można było się zaniepokoić, że z jego zdrowiem jest niedobrze. Przypuszczenia, niestety, się sprawdziły.

Miał przywilej być gospodarzem nabożeństwa z papieżem Benedyktem XVI, następcą Jana Pawła II, który też odwiedził kościół Św. Trójcy, a którego ks. Nast, jako metropolitę krakowskiego, poznał podczas krótkiego wikariatu w Krakowie. W 2002 r. poparł kandydaturę o. Mariana Żelazka, werbisty, opiekuna trędowatych w Indiach, do Pokojowej Nagrody Nobla.

Odejście ks. Włodzimierza to wielka strata nie tylko dla jego najbliższych, jego ukochanej wspólnoty parafialnej, środowiska Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale także warszawskiej rodziny ekumenicznej.  Wszędzie pozostawił smutek i dobre wspomnienie.

Zobacz więcej na temat: wiara