Ekumenia

Turcja: ostre reakcje po przekształceniu klasztoru-muzeum w Stambule w meczet

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 06:01
Wiadomość o przekształceniu w meczet głównego kościoła (katolikonu) zabytkowego zespołu klasztornego Chora w Stambule, wywołała falę krytyki. W oficjalnym stanowisku greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że decyzja władz tureckich w sprawie kościoła Chora jest „kolejnym wyzwaniem dla ludzi wierzących na całym świecie, ale także dla wspólnoty międzynarodowej, która otacza szacunkiem pomniki kultury człowieka”.

Mimo pojawiających się deklaracji o poszanowaniu praw mniejszości oraz o wielonarodowym charakterze społeczeństwa tureckiego, Ankara po raz kolejny złamała swoje zobowiązania międzynarodowe dotyczące miejsc światowego dziedzictwa kultury na swoim terytorium. Zachowanie Ankary jest „godne potępienia”, stwierdził w oficjalnym stanowisku grecki MSZ i uznał, że Turcja musi powrócić do XXI wieku wzajemnego poszanowania, dialogu i porozumienia między kulturami.

Pochodząca z XI wieku świątynia jest znana na świecie ze względu na znajdujące się w niej freski i mozaiki. Po zdobyciu Konstantynopola, dzisiejszego Stambułu (1453 r.), w 1511 roku Osmanie przekształcili kościół w meczet i zakryli dzieła sztuki chrześcijańskiej. W 1948 roku państwo tureckie urządziły w kościele muzeum i udostępniły zabytkowe malowidła. W ubiegłym roku Sąd Najwyższy Turcji zezwolił na przekształcenie muzeum w meczet.

Rozczarowanie decyzją prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana o przekształceniu dwóch znanych kościołów-muzeów w Stambule w meczety wyraził też Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola. „Zostaliśmy zranieni decyzją o przekształceniu w meczety Hagia Sophii i Chory”, powiedział ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I podczas liturgii w ruinach kościoła w mieście Kyzikos nad Morzem Marmara. Według portalu „Orthodox Times”, patriarcha podkreślił, że oba niepowtarzalne pomniki Konstantynopola zostały zbudowane jako kościoły chrześcijańskie i stanowią część światowego dziedzictwa kultury. Ich niepowtarzalne mozaiki oraz ikony były „pokarmem dla duszy”. „Módlmy się do Boga miłości, sprawiedliwości i pokoju, aby oświecił umysły i serca osób odpowiedzialnych”, wezwał patriarcha Bartłomiej.

Zobacz więcej na temat: wiara