Ekumenia

Słowa klucze od papieża Franicszka: modlitwa, pokój, ubóstwo

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 06:01
Arcybiskup Canterbury Justin Welby, zwierzchnik Kościoła anglikańskiego zwrócił niedawno uwagę na aktualność papieskiej encykliki „Fratelli tutti”, która, skierowana jest nie tylko do katolików, ale do całej ludzkości. Mówił o tym na antenie Radia Watykańskiego.

Prymas Wspólnoty Anglikańskiej podkreślił, że jeśli chrześcijanie będą żyć swą wiarą w Jezusa i stawiać w centrum potrzebujących, ubogich i wykluczonych, to będą żyć przesłaniem nadziei. Nawiązując do papieskiej encykliki, którą nazywa bardzo odważnym i ambitnym planem budowania lepszego świata, abp Welby wskazuje, że Franciszek próbuje dać receptę, jak uleczyć świat z namnażających się podziałów. W tym kontekście przypomina, że ludzie mają skłonność do wznoszenia barier i wyznaczania terytorium. Tak dzieje się w zarówno Kościele, jak i środowisku politycznym. Ruch ekumeniczny próbuje powoli dokonać wyłomu w tych granicach. Jako przykład owocności tych działań wymienia m.in. Wspólną deklarację o usprawiedliwieniu katolicko-luterańską, do której przystąpili też anglikanie, metodyści i reformaci.

Abp Welby zaznaczył, że w czasie lockdownu wiele prasowych tytułów informowało o zamknięciu świątyń. „Może budynki były zamknięte i życie sakramentalne Kościoła zostało zakłócone, jednak Kościół pozostał otwarty. Chrześcijanie wszystkich wyznań nieśli pomoc potrzebującym” – podkreślił prymas Wspólnoty Anglikańskiej. Przyznaje, że jeśli nawet płyniemy wciąż w różnych łodziach, to znajdujemy się na tym samym morzu i stawiamy czoło tej samej burzy. Jako drogowskaz przywołał postać Miłosiernego Samarytanina, którego przywołuje Papież w swej encyklice. „Przezwyciężył on nacjonalizmy i uprzedzenia bezwarunkową miłością. „Chrześcijańską odpowiedzią na egoizm i podziały jest miłość” – dodał abp Welby.

W wywiadzie mówi też o swej wielkiej sympatii do Papieża Franciszka i niesłabnącej nadziei na to, że uda im się wspólnie odbyć pielgrzymkę do wciąż ogarniętego wojną Sudanu Południowego. Wyznaje, że na zakończenie jego ubiegłorocznej wizyty w  Watykanie Ojciec Święty zostawił mu trzy słowa klucze: modlitwa, pokój, ubóstwo. „Mam nadzieję, że pomoże nam to budować dalszą przyjaźń – podkreśla abp Welby. – Wzajemna modlitwa za siebie nawzajem i za świat, a także zaangażowanie w budowanie pokoju i pojednania oraz wspólne podejmowanie wysiłków w celu poprawy życia najuboższych”.

Zobacz więcej na temat: wiara