Ekumenia

Nie chcemy modlić się sami!

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 06:01
W łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki odbyło się w sobotę centralne nabożeństwo ekumeniczne Słowa Bożego, któremu przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki. Liturgia zgromadziła zwierzchników oraz przedstawicieli wszystkich Kościołów należących do Polskiej Rady Ekumenicznej.

W słowie powitania – metropolita łódzki przywołał ostatni dokument Ojca Świętego Franciszka o ekumenizmie, w którym Papież zwraca uwagę na to, że - Katolicy nie tylko mogą, ale muszą się modlić z innymi chrześcijanami, i muszą szukać okazji do takiej modlitwy. Ten swoisty nakaz Stolicy Apostolskiej jest też naszym wyborem. Nie możemy się z wami nie modlić.! Nie możemy i nie chcemy modlić się sami! – mówił abp Ryś. Wskazując na krzyż – metropolita łódzki wskazał na Rany Chrystusa – którymi z pewnością są nasze grzechy, ale tymi ranami, które są dla Ciała Chrystusowego szczególnie bolesne, są grzechy przeciw jedności. Ciało Chrystusa ukrzyżowanego jest poranione ranami, jest poranione podziałami chrześcijan. Tydzień modlitwy o jedność chrześcijan, to czas, kiedy z wielką wrażliwością dotykamy tych ran, tak jak Tomasz dotykał ran Pana ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. – podkreślił arcybiskup.

W czasie liturgii słowa lekcję ze Starego Testamentu przeczytał ks. Michał Makula z Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego, a lekcje z Nowego Testamentu ks. Stanisław Bankiewicz z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz ks. Wiesław Kamiński z Kościoła Rzymskokatolickiego. Wyjątek z Ewangelii św. Jana przeczytał diakon Rzymskokatolicki, a homilię wygłosił bp Jerzy Samiec – prezes Polskiej Rady Ekumenicznej z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego.

Wyjątkowym momentem ekumenicznej liturgii było zapalenie świec - które wcześniej otrzymali wierni – od Paschału symbolizującego Chrystusa Zmartwychwstałego. Trzymając w ręku zapalone świece, zgromadzeni odmówili wspólnie modlitwę monastyczną. Liturgię zakończyło błogosławieństwo którego udzielił: arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki. Tegoroczne nabożeństwo – z uwagi na obostrzenia wynikające z trwającej pandemii covid19- było transmitowane przez kanał YouTube Archidiecezji Łódzkiej, dzięki czemu w liturgii mogli duchowo uczestniczyć wierni z całej Polski, a także spoza jej granic.


Zobacz więcej na temat: wiara