Ekumenia

6. rocznica męczeństwa koptyjskich chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 06:01
Papież skierował przesłanie z okazji 6. rocznicy męczeństwa chrześcijan koptyjskich, zabitych na plaży w Libii w lutym 2015 roku. Franciszek wspomniał, że nosi w sercu tych dwudziestu jeden mężczyzn ochrzczonych jako chrześcijanie wodą i Duchem Świętym, a tamtego dnia ochrzczonych również krwią. Podkreślił, że są oni świętymi wszystkich chrześcijan, wszystkich wyznań i tradycji chrześcijańskich.

Ojciec Święty zaznaczył, że ci ludzie wyjechali do pracy za granicę, aby utrzymać swoje rodziny: byli to zwykli mężczyźni, ojcowie rodzin, mężczyźni pragnący mieć dzieci; mężczyźni z godnością pracowników, którzy nie tylko starają się mieć chleb w domu, ale przynieść go do domu z godnością wykonywanej pracy. I ci ludzie dawali świadectwo o Jezusie Chrystusie. Kiedy byli brutalnie mordowani przez bandytów z tzw. Państwa Islamskiego, umierali wyznając imię Jezusa.

- To prawda, że doszło do tragedii, że ci ludzie zostawili swoje życie na plaży, ale prawdą jest również, że ta plaża została pobłogosławiona ich krwią. Ale jeszcze bardziej prawdziwe jest to, że z ich prostoty, z ich prostej, ale konsekwentnej wiary otrzymali największy dar, jaki może otrzymać chrześcijanin: świadectwo o Jezusie Chrystusie aż do oddania życia. Dziękuję Bogu, naszemu Ojcu, że dał nam tych odważnych braci - podkreślił Papież.

- Dziękuję Duchowi Świętemu, ponieważ On dał im siłę i konsekwencję, aby dojść do wyznania Jezusa Chrystusa aż po przelanie krwi. Dziękuję biskupom, kapłanom bratniego Kościoła koptyjskiego, którzy ich wychowali, nauczyli wzrastać w wierze. I dziękuję matkom tych osób, tych dwudziestu jeden mężczyzn, które „pielęgnowały” ich wiarę: są to matki świętego ludu Bożego, który przekazuje wiarę „w dialekcie”, dialekcie, który wykracza poza języki, w dialekcie przynależności - powiedział Ojciec Święty.

Zobacz więcej na temat: wiara