Ekumenia

Nowa sekretarz generalna Światowej Federacji Luterańskiej objęła urząd

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 10:00
Nowa sekretarz generalna Światowej Federacji Luterańskiej (LWF) pastorka Anne Burghardt objęła 1 listopada swój urząd. Jest ona pierwszą kobietą i pierwszą osobą z Europy Wschodniej, która pokieruje pracami światowej wspólnoty 148 Kościołów tradycji luterańskiej.

Anne Burghardt została wybrana 17 czerwca i zastąpiła pastora Martina Junge z Chile, który był sekretarzem generalnym LWF od 2010 roku. Jednym z jej głównych zadań będzie przygotowanie XIII Zgromadzenia LWF, zaplanowanego na 2023 rok w Krakowie pod hasłem: „Jedno ciało, jeden duch, jedna nadzieja”.

45-letnia Burghardt była w latach 2013-2018 sekretarzem LWF ds. relacji ekumenicznych. Koordynowała też XII Zgromadzenie LWF, jakie odbyło się w 2017 roku w Windhoek, w Namibii, i obchody 500-lecia Reformacji w tym samym roku. Należy też do władz Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) i pracuje w Instytucie Teologii Estońskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego (EELC).

Nowa sekretarz generalna studiowała teologię na uniwersytetach w Tartu w Estonii, w Erlangen-Norymberdze i Berlinie w Niemczech. Obecnie kończy studia doktoranckie z liturgii prawosławnej. Jest żoną luterańskiego pastora Arnda Matthiasa Burghardta, z których ma dwoje dzieci.

ŚFL zrzesza 148 Kościołów członkowskich, liczących 77 milionów luteran w 99 krajach.

Zobacz więcej na temat: wiara