Ekumenia

Ukraina: 260 zniszczonych kościołów chrześcijańskich, 5 meczetów, 5 synagog

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 17:12
Meczety, synagogi, sale spotkań, ale przede wszystkim - kościoły. Od wybuchu wojny na Ukrainie co najmniej 270 obiektów sakralnych w 14 regionach Ukrainy zostało całkowicie zniszczonych lub ucierpiało w różnym stopniu w wyniku zbrojnego ataku Rosji.

O zniszczeniach poinformowała Państwowa Służba Ukrainy ds. Etnopolityki i Wolności Sumienia (DESS). W komunikacie podano, że DESS otrzymała szczegółowe informacje o zniszczonych i uszkodzonych budynkach z Centrum Religijnego Świadków Jehowy w Ukrainie i zwraca się do wspólnot religijnych o przesłanie informacji o budynkach zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku rosyjskiej agresji.

Spośród 270 budowli zniszczonych przez rosyjskie wojska jest: 5 muzułmańskich, 5 żydowskich, a pozostałe 260 chrześcijańskich. 30 należy do Kościołów i wspólnot protestanckich, 21 do Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU), cztery do Kościoła rzymskokatolickiego, trzy do Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) a 66 budynków należy do wspólnoty Świadków Jehowy.52 proc. (136) z 270 zniszczonych obiektów chrześcijańskich, które uległy całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu w wyniku rosyjskiego ataku, należy do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

Najwięcej zniszczonych obiektów sakralnych znajduje się w obwodach donieckim (67), ługańskim (58), kijowskim (43) i charkowskim (35).

Zobacz więcej na temat: wiara