Ekumenia

Ingres biskupa Andrzeja Gontarka do katedry w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 15:25
30 września zaplanowano ingres księdza biskupa Andrzeja Gontarka nowego zwierzchnika Kościoła Polskokatolickiego do katedry w Warszawie. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11:00.

9 września we Wrocławiu ksiądz dr. Andrzej Gontarek  i trzech innych duchownych Kościoła Polskokatolickiego otrzymało święcenia biskupie z rąk biskupa Dicka Schoon'a, zwierzchnika diecezji Haarlem Kościoła Starokatolickiego w Holandii.

Nowy zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego bp Andrzej Gontarek urodził się w 1970 r. Studiował w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i na Chrześcijańskokatolickim Wydziale Teologii Uniwersytetu w Bernie. W 2021 r. obronił w ChAT pracę doktorską na temat „Eklezjotwórczy charakter Eucharystii w świetle teologii starokatolickiej”. Jest proboszczem Parafii Polskokatolickiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie. Był wikariuszem biskupim i sekretarzem Rady Synodalnej. Po śmierci swego poprzednika  biskupa Wiktora Wysoczańskiego pełnił obowiązki zwierzchnika Kościoła, przewodniczącego Rady Synodalnej i ordynariusza diecezji warszawskiej. Angażował się również w prace Unii Utrechckiej. Jest pracownikiem naukowym ChAT oraz przewodniczącym Lubelskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Jest żonaty, ma dwie córki.

Kościół Polskokatolicki w RP liczy ok. 18 tys. wiernych. Należy do Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich, Światowej Rady Kościołów i Konferencji Kościołów Europejskich. Jest również jednym z siedmiu Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej. Bp Andrzej Gontarek jako zwierzchnik Kościoła będzie z urzędu zasiadał w prezydium PRE.

 Polskie Radio/PRE

Zobacz więcej na temat: wiara