Ekumenia

Biskup Andrzej Gontarek objął diecezje warszawską

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 20:25
W sobotę w katedrze polskokatolickiej pod wezwaniem Świętego Ducha w Warszawie odbył się ingres nowego ordynariusza diecezji warszawskiej biskupa Andrzeja Gontarka, który jednocześnie jest zwierzchnikiem dla wiernych Kościoła Polskokatolickiego w naszym kraju.

Uroczystość rozpoczęła się od obrzędu wprowadzenia nowego biskupa do katedry, której przewodniczył biskup Henryk Dąbrowski, biskup pomocniczy diecezji warszawskiej i proboszcz parafii katedralnej. Dla księdza biskupa Henryka Dąbrowskiego ingres był jednocześnie rozpoczęciem jego posługi biskupa pomocniczego.  Biskup Henryk Dąbrowski przekazał księdzu biskupowi Andrzejowi Gontarkowi pastorał, był to symboliczny gest objęcia władzy pasterskiej nad całym Kościołem i diecezją warszawską.

Aktem objęcia urzędu było homagium, wyrazy czci i posłuszeństwa, który złożyli na jego ręce pozostali biskupi polskokatoliccy, duchowni i świeccy.

W kazaniu biskup Andrzej Gontarek podkreślił, że w swoją posługę wpisuje słowa z Księgi Daniela z Rozdziału 2, Werset 20..Mądrość i majestat należą do Niego". A on sam chce być narzędziem w rękach Boga.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz różnych szczebli, biskupi i księża z różnych Kościołów, oraz wierni świeccy z całej Polski.   

 

Zobacz więcej na temat: wiara