Ekumenia

Polscy reformowani ordynują dwie kobiety

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 13:44
Kościół Ewangelicko-Reformowany w Polsce ordynuje w następnych tygodniach i miesiącach dwie teolożki na duchowne. Ostatnia taka ordynacja odbyła się 20 lat temu, gdy duchowną została ks. Wiera Jelinek. Od tamtego czasu nie odbyła się żadna ordynacja teolożki.

W grudniu na duchowną Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP ordynowana zostanie świecka kaznodziejka Marta Borkowska, która z dniem ordynacji zostanie skierowana do pracy w Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie. To jedna z trzech głównych parafii reformowanych w Polsce (oprócz Warszawy i Łodzi), którą administruje obecnie biskup Kościoła ks. Semko Koroza, proboszcz parafii łódzkiej. Stało się to konieczne w związku z poważną chorobą proboszcza Parafii ks. Tomasza Pieczki, który wciąż jest w trakcie leczenia. W 2017 roku Marta Borkowska została wprowadzona w posługę świeckiej kaznodziejki.

Z kolei na początku 2024 roku na duchowną reformowaną ordynowana zostanie dr Ewa Jóźwiak, była prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego (2003–2021), a obecnie redaktor naczelna periodyku „Jednota”. Kaznodziejką świecką jest od lutego 2023 r.

Obecnie wśród duchownych reformowanych w Polsce są sami mężczyźni, w tym kilku emerytów i duchowny urlopowany.
Pierwsza ordynacja teologini w Kościele reformowanym odbyła się w 2003 roku. Została nią wówczas – przy ogromnym zainteresowaniu mediów – ks. Wiera Jelinek. Co ciekawe, podczas ordynacji byli również duchowni luterańscy mimo niechęci ówczesnych władz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego do udziału duchownych w tej uroczystości. Wówczas Kościół luterański nie ordynował jeszcze kobiet do posługi prezbitera, co zmieniło się dopiero w 2022 roku. Ordynowana w 2003 roku ks. Wiera Jelinek wyjechała w 2010 roku z rodziną do Republiki Czeskiej, gdzie wraz z mężem — ks. Mirosławem Jelinkiem — objęli (osobne) parafie Kościoła Czeskobraterskiego. Duchowną w tym Kościele jest również córka pastorostwa Jelinków – ks. Ewa Jelinek, która ukończyła teologię ewangelicką w Polsce, a ordynowana została w Czechach. Podczas niedawnych obchodów 70-lecia wprowadzenia ordynacji kobiet w Kościele Czeskobraterskim, ks. Ewa Jelinek przewodniczyła okolicznościowemu nabożeństwu jubileuszowemu, o czym poinformował portal ewangelicy.pl.
Poza ks. ks. Wierą i Ewą Jelinek polskimi duchownymi posługującymi w zagranicznych Kościołach ewangelicko-reformowanych są m. in. ks. Julia Meason, pracująca w Kościele Szkocji, a także ks. Danuta Lukas, która jest wyznania ewangelicko-augsburskiego, a na mocy Konkordii Leuenberskiej została ordynowana na duchowną reformowaną w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Szwajcarii.
KAI

Zobacz więcej na temat: wiara