Ekumenia

Biskup Jerzy Samiec powiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na tle seksualnym przez jednego z duchownych

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 20:03
W poniedziałek, 3 czerwca bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP powiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na tle seksualnym przez jednego z duchownych. Kilka dni wcześniej spotkał się z sygnalistą (nie była to osoba pokrzywdzona), który poinformował go, że duchowny utrzymywał relacje seksualne z kobietą, która wówczas dopiero co ukończyła 15 lat.

W kwietniu 2024 r. ten sam duchowny, po dochodzeniu przeprowadzonym przez komisję kościelną, przyznał się na forum synodu Kościoła do nadużycia seksualnego, które dotyczyło zdarzenia mającego miejsce kilkanaście lat temu, z udziałem osoby powyżej 15 roku życia. Został zobowiązany do podjęcia terapii oraz poddawania swojej pracy ścisłej superwizji, przyjął zakaz bezpośrednich i pośrednich kontaktów z pokrzywdzoną i zrezygnował z kandydowania na wybieralne stanowiska w Kościele na okres 10 lat.

Po pojawieniu się nowych faktów, podczas spotkania z biskupem Kościoła, duchowny potwierdził, że informacje przedstawione przez sygnalistę są prawdziwe. Z uwagi na to, że nie ma pewności, czy nie miały miejsca inne nadużycia, biskup Kościoła złożył zawiadomienie w prokuraturze. Wobec duchownego zostaną podjęte także kroki zgodne z wewnętrznymi przepisami kościelnymi.

luteranie.pl

Zobacz więcej na temat: wiara