Ekumenia

Lipiec w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 19:46
W lipcu chrześcijanie różnych wyznań wspominają wielu świętych i reformatorów Kościoła. Jest to również czas organizowania przez Kościoły letniego wypoczynku i innych wydarzeń integrujących wspólnotę.

W Kościele Ewangelicko-Reformowanym w parafiach o czeskobraterskiej tradycji 6 lipca wspomina się Jana Husa, czeskiego duchownego i bohatera narodowego oraz reformatora Kościoła, który został spalony na stosie 6 lipca 1415 r. w Konstancji jako męczennik za wiarę. Jan Hus dążył do przywrócenia w Kościele zachodnim udzielania komunii świętej pod dwiema postaciami, wprowadzenia języków narodowych do liturgii i do reformy obyczajów. 10 lipca przypada rocznica urodzin Jana Kalwina, teologa i reformatora Kościoła, urodzonego w 1509 r.

Lipiec jest w Kościele Ewangelicko-Reformowanym miesiącem wakacyjnym, w którym poszczególne parafie organizują wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Co roku w lipcu jest organizowane w Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie „Święto Kościoła w Środku Polski”. Wydarzenie to jest przygotowywane i prowadzone we współpracy z luteranami. W 2024 r. zaplanowano je od 19 do 21 lipca. Jest to spotkanie o charakterze masowym i ewangelizacyjnym, podczas którego wierni Kościoła z różnych stron Polski mają okazję uczestniczyć w wykładach, wysłuchać koncertów, wziąć udział we wspólnym nabożeństwie.

W Kościele Polskokatolickim w lipcu trwa okres zwykły, gdy wspominana jest misyjna działalność Chrystusa. Jest to czas głoszenia Królestwa Bożego, liturgia Słowa najczęściej korzysta z wielu przypowieści Jezusa, w których przemawia on do słuchających i objaśnia swoją naukę. Standardowym kolorem liturgicznym tego okresu jest zielony, symbol nadziei, życia, szczęścia i wolności. Lipiec w tradycji katolickiej był miesiącem poświęconym czci krwi Pańskiej. Choć obecnie tradycja ta nie jest już praktycznie znana w Kościele, pozostałością po niej jest dzień ku czci Krwi Pańskiej.

W lipcu Kościół Polskokatolicki wspomina: Najświętszą Krew Pańską (1 lipca), św. Tomasza, apostoła (3 lipca), św. Benedykta, opata (11 lipca), św. Henryka, króla (14 lipca), św. Bonawenturę, biskupa i doktora Kościoła (15 lipca), św. Marię Magdalenę (22 lipca), św. Jakuba, apostoła (25 lipca), św. Annę i Joachima, rodziców Najświętszej Maryi Panny (26 lipca) i św. Martę (29 lipca).

Kościół Starokatolicki Mariawitów obchodzi w lipcu kilka świąt: uroczystość Nawiedzenia św. Elżbiety przez Najświętszą Maryję Pannę (2 lipca), wspomnienie Jana Husa, czeskiego męczennika za wiarę (6 lipca), św. św. Cyryla i Metodego, apostołów Słowian (7 lipca), św. Weroniki Giuliani, kapucynki, patronki nowicjuszek w Zgromadzeniu Sióstr Mariawitek (9 lipca), święto Rozesłania Apostołów przez Pana Jezusa (15 lipca), wspomnienie św. Marii Magdaleny, Apostołki Apostołów (22 lipca), św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Krzysztofa Męczennika (25 lipca), św. Anny i Joachima, rodziców Maryi i dziadków Jezusa (26 lipca). 16 lipca jest wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej. Kapłani mariawici jako element swojego habitu zakładają szkaplerz, który jest płaszczem ochronnym Najświętszej Maryi Panny. Na szkaplerzu kapłańskim wyhaftowana jest monstrancja – symbol czci Przenajświętszego Sakramentu, do którego głoszenia są wezwani kapłani mariawici.

Lipiec jest miesiącem wakacyjnym i urlopowym, podczas którego Kościół Starokatolicki Mariawitów organizuje różne formy wypoczynku dla dzieci i młodzieży – kolonie, wyjazdy integracyjne, wycieczki. Ponadto w lipcu w wielu parafiach odbywają się uroczystości parafialne, potocznie zwane odpustami, na które chętnie pielgrzymują wierni z innych parafii i sympatycy. Uroczystości takie rozpoczynają się od mszy świętej w kościele parafialnym. Przyjeżdżają kapłani i wierni z innych parafii. Popularnym zwyczajem jest zapraszanie chórów i orkiestr dętych z innych parafii, które dbają o muzyczną oprawę całej uroczystości. Suma odpustowa kończy się procesją z Przenajświętszym Sakramentem wokół kościoła i odśpiewaniem dziękczynnego hymnu: „Ciebie Boga chwalimy”.
PRE

Zobacz więcej na temat: wiara