W przygotowanym przez HopeMedia Italia filmie, prof. Tiziano Rimoldi z Adwentystycznego Wydziału Teologii we Florencji, podkreśla ważne miejsca i wydarzenia, które kształtowały Kościół przez ostatnie półtora wieku.
Pierwszym misjonarzem adwentystycznym w Europie był Michał Belina-Czechowski, który, przybywszy ze Stanów Zjednoczonych, rozpoczął głoszenie ewangelii w dolinach Waldensów w Piemoncie latem 1864 roku. Pod koniec roku Catherine Revel została pierwszą europejską Adwentystką. Z biegiem czasu powstały kolejne zbory a także instytucje adwentystyczne, jak na przykład Instytut „Villa Aurora” we Florencji. Celem Instytutu było przygotowywanie młodych ludzi do służby jako pastorzy i misjonarze.
Film podkreśla także drogę Adwentystów do wolności religijnej, która osiągnęła kulminację w porozumieniu z państwem włoskim (1986), zatwierdzonym ustawą z 22 listopada 1988 r., nr 516. Ustawa ta, która w zeszłym roku obchodziła swoje trzydziestopięciolecie, reguluje stosunki między Republiką Włoską a Kościołem Adwentystów.
– Dzięki wsparciu ogólnoświatowego Kościoła, poświęceniu ludzi i Bożemu błogosławieństwu to, co wydawało się niemożliwe 160 lat temu, dzisiaj jest rzeczywistością – zaznacza Rimoldi na końcu dokumentu. – Ale ta historia trwa, a my jesteśmy tymi, którzy piszą jej kolejne strony – dodaje.
– Słowa Ellen G. White [współzałożycielki Kościoła Adwentystów] napisane podczas refleksji nad misją we Włoszech w jej dzienniku w 1886 roku, wciąż brzmią dziś donośnym echem nadziei: 'Będziemy pracować, będziemy się modlić i będziemy wierzyć – dodaje profesor.
adwent.pl