Ekumenia

Ormianie rozpoczęli Pięćdziesiątnicę Bożonarodzeniową

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 19:25
W tym roku, według ormiańskokatolickiego kalendarza liturgicznego, niedziela 20 listopada była  Pierwszą Niedzielą Postu przed Bożym Narodzeniem (Pięćdziesiątnicy Bożonarodzeniowej) - Araczin Kiraki Hisnakac - Ա. Կիրակի Յիսնակաց. 

Również w tą niedziele Kościół ormiańskokatolicki obchodził (przypadające zawsze 21 listopada) Święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (Yncajumn Syrpo Kusin Mariamu Astwacacni - Ընծայումն Սրբոյ Կուսին Մարիամու Աստուածածնի).
Święto to jest obchodzone przez Kościoły katolickie i prawosławne.
W dawnych czasach istniał wśród Żydów zwyczaj religijny, polegający na tym, że dzieci – nawet jeszcze nie narodzone – ofiarowywano służbie Bożej. Dziecko, zanim ukończyło piąty rok życia, zabierano do świątyni w Jerozolimie i oddawano kapłanowi, który ofiarowywał je Panu. Zdarzało się czasem, że dziecko pozostawało dłużej w świątyni, wychowywało się, uczyło służby dla sanktuarium, pomagało wykonywać szaty liturgiczne i asystowało podczas nabożeństw. (...)
21 listopada w tym roku w katolickim Kościele łacińskim przypadła również Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, która w Kościele ormiańskokatolickim będzie obchodzona w następną niedzielę, 27 listopada.

ordynariat.ormianie.pl

Zobacz więcej na temat: wiara