Ekumenia

Gubernator Betlejem: mamy nadzieję, że tegoroczny adwent będzie spokojniejszy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 12:05
Mamy nadzieję, że tegoroczny adwent będzie spokojniejszy, bezpieczniejszy, lepszy niż w latach poprzednich – powiedział  gubernator Betlejem Kamal Hamid o rozpoczętym okresie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.

W Betlejem na placu Żłóbka przed Bazyliką Narodzenia Pańskiego stanęła wielka choinka, a obok niej świąteczne kramiki.
Mimo że w leżącym na Zachodnim Brzegu Jordanu Betlejem społeczność chrześcijańska stanowi mniejszość, to przedstawiciele wszystkich wspólnot religijnych w Ziemi Świętej biorą udział w przygotowaniach do Bożego Narodzenia, a także w świątecznym pochodzie, który finalnie przejdzie ulicami miasta 24 grudnia.
Gubernator Betlejem zapewnia, że wszystkie przygotowania zarówno do adwentu, jak i świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku są zapięte na ostatni guzik. „Mamy nadzieję, że zarówno adwent, jak i święta Bożego Narodzenia będą dla nas lepsze, bezpieczniejsze, spokojniejsze” - dodał.
„Kilka tygodni temu odwiedził nas prezydent USA Joe Biden i obiecał nam przywieźć pokój do Betlejem, do Palestyny” – zaznaczył. Podkreślił, że Betlejem wciąż cierpi z powodu okupacji, a mieszkańców każdego dnia dotyka cierpienie i prześladowania.
Dla policji i służb porządkowych okres świąteczny to czas wzmożonej pracy. Przedstawiciel betlejemskiej policji wyjaśnił w , że co roku w tym czasie do miasta ściągają tłumy turystów z całego świata. Z tego względu służby są w stanie podwyższonej gotowości. Podczas pochodu, z uwagi na obecność przedstawicieli lokalnej władzy, na ulicach porządku pilnuje 700 oficerów policji, wspieranych przez służby bezpieczeństwa i służby specjalne, a także jednostki policji ochraniające turystów.
„Dbamy o to, by ludzie w Betlejem oraz odwiedzający nasze miasto mogli poczuć świąteczną atmosferę i by czuli się bezpiecznie” – powiedział  szef tutejszej policji. Podkreślił, że od początku istnienia Autonomii Palestyńskiej każdego roku przygotowywane są świąteczne festiwale i nigdy nie doszło do incydentu zagrażającego życiu i zdrowiu jego uczestników.
Uroczysta procesja z udziałem przedstawicieli różnych wspólnot religijnych pojawi się na ulicach miasta pojawi się po raz pierwszy 24 grudnia, a następnie gdy Boże Narodzenie będą obchodziły Kościoły wschodnie.

Zobacz więcej na temat: wiara