Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Stalin był przekonany, że Hitler nie powtórzy błędu Napoleona

Polskie Radio
Bożena Sarnowska 01.08.2014
Radzieccy żołnierze wzięci do niewoli niemieckiej latem 1941. Fot. BundesarchivWikimedia Commons
Radzieccy żołnierze wzięci do niewoli niemieckiej latem 1941. Fot. Bundesarchiv/Wikimedia Commons

- I nie uderzy na ZSRR. Za wszelką cenę chciał uniknąć przypadkowej wojny - stwierdził historyk, prof. Paweł Wieczorkiewicz, komentując atak Niemiec na Związek Radziecki.

22 czerwca 1941 o godzinie 3.15 sojusznicze wojska państw Osi przekroczyły długą, liczącą tysiące kilometrów granicę ZSRR, rozpoczynając operację ”Barbarossa”. Atak był frontalny, od Bałtyku po Karpaty. Oprócz 3 mln Niemców w operacji wzięło udział ok. ćwierć mln Włochów i 300 tys. żołnierzy z Rumunii. Była to największa w historii operacja lądowa.  
Zaskoczenie Stalina
"Hitler zadał zdradzieckie uderzenie" - tak w pierwszym odruchu rozpaczy radziecki premier Wiaczesław Mołotow określił agresję Niemiec na Związek Radziecki.
Do wydarzeń z 22 czerwca 1941 nawiązał prof. Paweł Wieczorkiewicz w audycji Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - ZSRR", nadanej w październiku 1997. - Skoro cios zdradziecki, to znaczy że zadany nie wrogowi, a przyjacielowi - komentował słowa Mołotowa historyk. - Nikt nie oszukał Stalina tak jak Hitler.
Rozkaz Hitlera
Rozkaz dzienny Adolfa Hitlera o napaści na ZSRR odczytał na antenie niemieckiego radia Josef Goebbels. W archiwach Polskiego Radia zachowało się to wystąpienie ministra propagandy Rzeszy:
Od tygodni jest naruszana nie tylko nasza granica, ale także granica na dalekiej północy i granica Rumunii. Sowieckie myśliwce dla zabawy i bez kłopotów penetrują tę granicę, żeby udowodnić, że to Rosjanie czują się panami tych terenów. W nocy z 7 na 8 czerwca sowieckie patrole znów przedarły się na teren Rzeszy, ale zostały zawrócone. Nadeszła jednak godzina, by przeciwstawić się temu spiskowi żydowskich podżegaczy wojennych i żydowskich mocodawców bolszewickiej centrali w Moskwie. Zadaniem tego frontu jest nie obrona poszczególnych krajów, ale zapewnienie bezpieczeństwa Europie, a przez to ocalenie nas wszystkich. Dlatego dziś zdecydowałem znów złożyć los i przyszłość niemieckiej Rzeszy oraz naszego narodu w ręce naszych żołnierzy. Niech Bóg nam w tej walce pomoże. Berlin, 22 czerwca 1941 roku. Adolf Hitler.

Niemiecki
Niemiecki żołnierz spogląda na zabitego radzieckiego żołnierza i zniszczony czołg BT-7 na stepach Ukrainy. Fot. Bundesarchiv/Wikimedia Commons

Sukcesy Werhmachtu
W pierwszym dniu wojny samoloty Luftwaffe przypuściły zmasowane naloty na radzieckie lotniska znajdujące się przy granicy niemiecko-radzieckiej. Niemcy użyli 637 bombowców i 231 myśliwców. Straty Radzieckich Sił Powietrznych w pierwszym dniu niemieckiej inwazji wyniosły ok. 2000 samolotów zniszczonych na ziemi, w powietrzu, uszkodzonych i porzuconych bądź rozbitych przez własne załogi w czasie odwrotu. Rosjanie zdołali zestrzelić zaledwie 61 maszyn niemieckich i 11 rumuńskich.
Kto kogo napadł? Czy Hitler zadał Stalinowi uderzenie prewencyjne, czy może było tak, że to Stalin gotował się do wojny, a Hitler uprzedził go o dni, jeśli nie godziny? Tezę taką wysunął w książce ”Lodołamacz” znany publicysta, emigrant sowiecki, były funkcjonariusz KGB Wiktor Suworow. Starał się udowodnić w swej publikacji, że Stalin przygotowywał się do napaści na III Rzeszę w lipcu 1941 roku.
Czy Stalin chciał być pierwszy?
Teza ta, choć błyskotliwa, zdaniem prof. Pawła Wieczorkiewicza budzi bardzo wiele wątpliwości. - Jeśliby taką operację planowano, jest rzeczą absolutnie niemożliwą, aby sekret o niej zachował się niemal 60 lat po wojnie - stwierdził historyk. - Niemcy, gdyby mieli jakiekolwiek dokumenty w tej sprawie, na pewno wykorzystaliby je, tłumacząc w ten sposób prewencyjny charakter swego ataku na ZSRR - zaznaczył gość audycji. I dodał: - Sądzę, że istotnie Stalin myślał o wojnie z Hitlerem, bo wszystko na to wskazywało, ale nie w 1941, a dopiero rok później...

Co na to wskazywało? Posłuchaj odpowiedzi udzielonej przez prof. Pawła Wieczorkiewicza.
Najnowsza historia ZSRR - zajrzyj na "moje. polskieradio.pl">>>