Polskie Radio
Section05
ZSRR

Czy Polsce groziła radziecka interwencja w 1981?

W kontekście historycznej oceny stanu wojennego nadal stawiane jest pytanie dotyczące możliwej interwencji Układu Warszawskiego w Polsce. Czy rzeczywiście wkroczenie wojsk Związku Radzieckiego i innych państw sojuszniczych było realnym zagrożeniem? O tym w audycji Pamiętaj, to Solidarność mówił prof. Antoni Dudek, politolog i historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski stan wojenny komunizm ZSRR Antoni Dudek Układ Warszawski Wojciech Jaruzelski

Dyskusja o przyszłości PKiN. Co powinno powstać w zamian

Do debaty publicznej powróciła kwestia przyszłości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jak przekonywał w Polskim Radiu 24 Janusz Waliś z Fundacji Łączka, w centrum stolicy nie może stać „sztuczny, sowiecki twór”. – Ta stalinowska pozostałość powinna zniknąć z pejzażu miasta – dodawał prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Pałac Kultury i Nauki ZSRR Warszawa stalinizm architektura

NASZ WYWIAD Łukaszenka boi się historyków? Naukowców gości Polska

- Centrum Studiów Białoruskich przy Studium Europy Wschodniej UW to akt solidarności historyków z Polski wobec kolegów z Białorusi – powiedział PolskieRadio.pl dyrektor tego ośrodka prof. Aleksander Krawcewicz. Wybitni historycy wyrzuceni z pracy w kraju Aleksandra Łukaszenki, mogą od kilku lat pracować na uczelni w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś TYLKO U NAS HISTORIA ZSRR Jan Malicki

Stan wojenny a interwencja. "Honecker chciał za dużo"

Stan wojenny w Polsce – jak przekonywał Wojciech Jaruzelski – miał ochronić PRL przed interwencją wojsk Układu Warszawskiego. Zwolennikiem rozwiązania siłowego był m.in. przywódca Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Erich Honecker. W audycji Historia na Dziś rozmowa drem hab. Patrykiem Pleskotem z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL stan wojenny Wojciech Jaruzelski Erich Honecker Niemcy ZSRR

Jak działało "krótsze ramię Moskwy"?

O bezpiece cywilnej, znanej jako UB i SB słyszał chyba każdy Polak. Wojskową Służbę Wewnętrzną większość kojarzy jednak tylko z kontrwywiadem wojskowym. W istocie, organa WSW były bezpieką wojskową, która na co dzień współpracowała z bezpieką cywilną. Napisał o tym w swojej książce "Krótsze ramię Moskwy. Historia kontrwywiadu wojskowego PRL" Lech Kowalski. Autor był gościem audycji Wszystko jest Historią.
Zobacz więcej na temat:  PRL ZSRR wywiad służby specjalne historia PRL komunizm

100. rocznica rewolucji październikowej

Choć dziś o 7 listopada niewiele się mówi, jeszcze w PRL w rocznicę wybuchu rewolucji październikowej, organizowano uroczystości i okolicznościowe imprezy. O tym, czy to, co stało się jesienią 1917 roku ma dziś znaczenie, rozmawiali w audycji "W Gruncie Rzeczy" Piotr Semka (Do Rzeczy) i Cezary Kościelniak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza).
Zobacz więcej na temat:  rewolucja październikowa 1917 Rosja ZSRR komunizm historia ZSRR Piotr Semka

Kto zabił Kennedy'ego? Poznaj słynne teorie spiskowe

Prezydent Donald Trump zablokował w ostatniej chwili w czwartek ujawnienie ponad tysiąca z 3815 dokumentów związanych z zamachem na prezydenta Kennedy'ego. Decyzja ta sprzyja zwolennikom teorii spiskowych. Do dziś w alternatywne wersję wydarzeń wierzy bowiem aż 60 proc. Amerykanów. Poznajcie najciekawsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  John Fitzgerald Kennedy USA Ameryka Północna Fidel Castro Izrael ZSRR CIA Lee Oswald Secret Service TYLKO U NAS

Rosja wybuduje bazę wojskową na spornych Kurylach

Na Wyspach Kurylskich ma powstać baza marynarki wojennej Rosji. Informację taką przekazała agencja Interfax, powołując się na wypowiedź wiceszefa senackiej komisji obrony Franca Klincewicza. Pretensje terytorialne do tego regionu zgłasza Japonia, która domaga się od Rosji zwrotu części wysp tak zwanego Małego Łańcucha Kurylskiego, zagarniętych w trakcie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Japonia Wyspy Kurylskie ZSRR