Polskie Radio
Section05
ZSRR

Armia Andersa - Wojsko Polskie z jeńców w ZSRR

- Anders był człowiekiem doświadczonym, wywodził się z armii rosyjskiej, znał język i realia. Przeżył gehennę aresztowany we Lwowie, siedział w więzieniu na Łubiance. Był to naturalny kandydat do objęcia tego stanowiska - mówił w Dwójce prof. Sławomir Kalbarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Audycję poświęciliśmy fenomenowi Armii Andersa i jej wędrówce z terenów ZSRR na Zachód.
Zobacz więcej na temat:  armia Andersa historia Polski ZSRR Władysław Anders Dwójka Antoni Dudek

Dlaczego Rosjanie świętują zakończenie II wojny światowej 9 maja?

Akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec wszedł w życie 8 maja o godzinie 23:01. Według czasu moskiewskiego był to już kolejny dzień – 9 maja. Dlatego też Rosja (a do czasu rozpadu bloku sowieckiego również i kraje wchodzące w jego skład) świętuje zakończenie II wojny światowej 9 maja. 
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Francja Stany Zjednoczone Wielka Brytania zimna wojna żelazna kurtyna komunizm nazizm III Rzesza Niemcy HISTORIA

Jak obchodzić 8 maja w Polsce? Jan Józef Kasprzyk: na pewno nie jest to dzień zwycięstwa

- 8 maja obchodzimy rocznicę zakończenia działań wojennych w Europie, ale na pewno nie możemy traktować tego dnia jako dnia zwycięstwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA Józef Stalin historia Polski Armia Czerwona II wojna światowa ZSRR Rosja

"Za brak wiedzy płaci się głupimi wypowiedziami". Rzońca odpowiada Tuskowi

- To jest historyk, który chyba nigdy nie pracował jako historyk, może więc parę faktów mógł zapomnieć o tym, jak naprawdę było. Za brak szczegółowej wiedzy o faktach historycznych płaci się głupimi wypowiedziami - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Bogdan Rzońca, komentując wypowiedź szefa PO Donalda Tuska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański Donald Tusk ZSRR Armia Czerwona regiony Warszawa infografika

Co oznaczał 8 maja dla Polski, a co dla Zachodu? Dr Brenda: to dwie zupełnie inne rzeczywistości

- Tego samego dnia, gdy na ulicach europejskich miast tłumy szalały z radości z powodu zakończenia wojny, partyzanci dowodzeni przez Stanisława Olszaka "Szareckiego" próbowali odbić trzech aresztowanych przez NKWD kolegów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Waldemar Brenda, naczelnik delegatury IPN w Olsztynie, autor książki "Wyklęci bohaterowie. Ludzie podziemia niepodległościowego na Warmii i Mazurach po 1945 r.". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa historia Polski IPN ZSRR Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański

Ukraińska lista katyńska. Dowód sowieckiej zbrodni, która miała zostać zapomniana

5 maja 1994 roku zastępca szefa Służby Bezpieczeństwa w Kijowie Andrej Chomicz przekazał zastępcy Prokuratora Generalnego RP Stefanowi Śnieżko dokument nazywany ukraińską listą katyńską. Jest to spis 3435 nazwisk polskich obywateli, którzy w 1940 roku zostali zamordowani w Kijowie, Charkowie i Chersoniu, zgodnie z decyzją rosyjskiego Biura Politycznego KC WKP(b). 
Zobacz więcej na temat:  Katyń Józef Stalin ZSRR zbrodnia katyńska II wojna światowa Józef Czapski HISTORIA

Nie żyje Stanisław Szuszkiewicz. Pierwszy przywódca niepodległej Białorusi

– My, białoruska opozycja demokratyczna, zawsze mówiliśmy, że musimy sami zmienić sytuację panującą w naszym kraju. Musimy sami doprowadzić do demokratyzacji naszego państwa. Ale nie możemy tego zrobić, dopóki Rosja popiera Łukaszenkę, a rosyjskie media głoszą, że jest najlepszym białoruskim prezydentem – mówił Stanisław Szuszkiewicz na antenie Polskiego Radia w 2006 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Europy Stanisław Szuszkiewicz Białoruś ZSRR śmierć

"Podbój, nie wyzwolenie". Dr Filip Musiał o wkroczeniu Sowietów do Polski w 1944 r.

- Po pól wieku komunizmu w Polsce mamy skłonność do sformułowań propagandowych narzuconych nam przez Sowietów i rodzimych komunistów. Zakłamane pojęcia, które nam narzucono w PRL są żywe do dzisiaj. Ten język wrósł głęboko w naszą mentalność, ciężko się nam z niego wyzwolić nawet 30 lat od 1989 r.  - mówił w Polskim Radiu 24 dr Filip Musiał, historyk (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski ZSRR Armia Czerwona Tadeusz Płużański Warszawa Instytut Pamięci Narodowej społeczeństwo