Polskie Radio
Section05
ZSRR

Fiat 126p, czyli Maluch. Samochód nie tylko dla bohaterów

– Maluch zdobył czołowe miejsce w popkulturze. Natychmiast pojawił się w filmach. Nie musiał przechodzić castingu. Było jasne, że tym samochodem będzie jeździł bohater filmu – mówił w 2014 roku Przemysław Semczuk, autor książki "Maluch. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  fiat 126p motoryzacja samochód samochody PRL fabryka tom hanks Ameryka Włochy Bielsko-Biała Andrzej Kopiczyński Wacław Kowalski Cezary Pazura Marek Koterski Sylwester Chęciński Andrzej Mularczyk Jerzy Gruza historia Polski historia PRL ZSRR HISTORIA akcja charytatywna

Stanisław Swianiewicz. Cudem ocalały świadek Katynia

"Ten pobyt w pobliżu lasku katyńskiego zaciążył na całym moim późniejszym życiu. Od czasu, gdy w 1943 roku prawda o Katyniu stała się jasna, miałem ciągle poczucie, że jeżeli Opatrzność wyratowała mnie jedynego z czterech z górą tysięcy oficerów kozielskich więzionych na stracenie i pozwoliła osiągnąć świat ludzi wolnych, to wynika stąd, że ciąży na mnie jakiś obowiązek" - pisał Stanisław Swianiewicz w książce "W cieniu Katynia", uważanej za jeden z najważniejszych dokumentów na temat rosyjskiej zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne ZSRR Związek Sowiecki Związek Radziecki Rosja Stanisław Swianiewicz Katyń 2022 HISTORIA

Rosja chce polskich ziem i miliardów dolarów. Bezczelny wpis przewodniczącego Dumy

Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy Państwowej, izby niższej rosyjskiego parlamentu, twierdzi, że "Polska powinna zwrócić Rosji zarówno odzyskane terytoria po II wojnie światowej, jak i środki wydane na nie w latach wojny i powojennych". Jak podaje ukraińska agencja Unian, polityk wyliczył, że to ponad 750 miliardów dolarów.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Rosja ZSRR Niemcy ŚWIAT HISTORIA propaganda

Deportacja Tatarów krymskich. Zemsta Stalina za kolaborację z Niemcami

- W myśl zasady "wróg naszego wroga jest naszym przyjacielem" część Tatarów krymskich podjęła jakąś formę współpracy z Niemcami. Nie należy się temu dziwić, ponieważ dla niektórych narodów Europy Wschodniej okupacja niemiecka stanowiła wyzwolenie spod reżimu sowieckiego - wyjaśniał w audycji z 2014 roku prof. Tadeusz Stegner. Za tę kolaborację Sowieci zastosowali odpowiedzialność zbiorową na całej społeczności tatarskiej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Krym Józef Stalin ZSRR III Rzesza deportacje

"Czas odrzucić sowiecką spuściznę". Litewscy parlamentarzyści chcą zmiany nazwy Kaliningradu

Parlamentarzyści na Litwie chcą w języku litewskim zmiany nazwy miasta Kaliningrad na litewski odpowiednik Królewca. Byłoby to odrzucenie radzieckiej spuścizny oraz gest solidarności z Polską, która zdecydowała się na podobny krok. Dwoje deputowanych zwróciło się w piątek w tej sprawie do Państwowej Komisji Języka Litewskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Wilno HISTORIA II wojna światowa wojna na Ukrainie Rosja ZSRR

Rosjanie usunęli pomnik polskich ofiar sowieckiego terroru. Ambasada RP w Moskwie zapowiada reakcję

- W miejscowości Piwowaricha pod Irkuckiem, miejscu pochówków ofiar masowych represji w latach 30. XX wieku w ZSRR, usunięto pomnik upamiętniający Polaków i znajdujący się obok krzyż ku czci litewskich ofiar sowieckiego terroru - poinformował w piątek ambasador RP w Rosji Krzysztof Krajewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT pomniki ZSRR gułag Rosja Polacy w Rosji MSZ Moskwa Irkuck Europa historia Polski

Dlaczego Rosjanie świętują zakończenie II wojny światowej 9 maja?

Akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec wszedł w życie 8 maja o godzinie 23:01. Według czasu moskiewskiego był to już kolejny dzień – 9 maja. Dlatego też Rosja (a do czasu rozpadu bloku sowieckiego również i kraje wchodzące w jego skład) świętuje zakończenie II wojny światowej 9 maja. 
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Francja Stany Zjednoczone Wielka Brytania zimna wojna żelazna kurtyna komunizm nazizm III Rzesza Niemcy HISTORIA