Polskie Radio
Section05
Adolf Hitler

Hitler po wojnie mieszkał w Kolumbii? CIA publikuje notatkę

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat pojawiło się wiele teorii spiskowych mówiąych o tym, że Adolf Hitler przeżył II wojnę światową i zamieszkał w Ameryce Południowej. CIA opublikowało notatki, z których wynika, że przywódca III Rzeszy Niemieckiej w latach 50. XX wieku przebywał w Kolumbii i Argentynie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Stany Zjednoczone Kolumbia Argentyna Adolf Hitler Ameryka Południowa

Generalne Gubernatorstwo - od dziś panują tu Niemcy!

- Znajdujemy się na tym obszarze dla ugruntowania niemieckiego panowania, dla wprowadzenia w życie władczych aspiracji niemieckich. Rzesza niemiecka nie jest gościem w tym kraju. My przebywamy tu po to, aby kraj ten zniemczyć na wieki i nieodwracalnie – pisał w 1943 roku generalny gubernator Hans Frank.
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler Generalne Gubernatorstwo Hans Frank HISTORIA II wojna światowa Kraków Niemcy okupacja niemiecka POLSKA

75 lat temu powstały Narodowe Siły Zbrojne

Narodowe Siły Zbrojne, powstały 20 września 1942 roku. Organizacja została powołana, by walczyć przeciwko Niemcom i Związkowi Radzieckiemu. - Trafiali tam ludzie, którzy chcieli walczyć z wrogiem - przekonywał Michał Gniadek-Zieliński, historyk i autor książki "Narodowe Siły Zbrojne 1942-1947". Jego zdaniem zasługi NSZ w walce z Niemcami i Rosjanami są duże.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Narodowe Siły Zbrojne rocznica książki historia Polski ZSRR Niemcy Adolf Hitler

Machina propagandowa III Rzeszy. Gdańsk symbolem

"Stworzę propagandowy powód rozpoczęcia wojny; nieważne, czy będzie on wiarygodny" - zapewniał swoich generałów Adolf Hitler na posiedzeniu sztabu głównego 22 sierpnia 1939 roku. Kilka dni później do Radiostacji Gliwice wtargnęło kilku uzbrojonych esesmanów w polskich mundurach. Natomiast 25 sierpnia 1939 roku wpłynął do Gdańska szkolny pancernik Schleswig-Holstein. O dniach poprzedzających wybuch II wojny światowej mówili w audycji Nos Kleopatry historycy dr Andrzej Chmielarz i dr Paweł Kosiński z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy 1 września Adolf Hitler Instytut Pamięci Narodowej

"Hitler był zatwardziałym lewakiem, socjalistą, radykałem"

Zdaniem historyka Piotra Zychowicza, Adolf Hitler był zatwardziałym lewakiem, postępowcem, socjalistą, radykałem i fanatycznym rewolucjonistą burzącym z nienawiścią stary konserwatywny ład oraz porządek. W Polskim Radiu 24 redaktor naczelny miesięcznika “Historia Do Rzeczy” wyjaśniał jak doszło do błędnego zaliczenia Hitlera do grona skrajnej prawicy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adolf Hitler II wojna światowa III Rzesza Niemcy

Prof. Żaryn: Gwarantem niepodległości Polski są Polacy

– Gdyby Francja i Wielka Brytania zachowały się tak, jak trzeba, II wojna światowa byłaby szybko przez Adolfa Hitlera przegrana – komentował w Rozmowie Polskiego Radia 24 prof. Jan Żaryn, historyk i senator Prawa i Sprawiedliwości, podkreślając znaczenie lekcji, jaką była wojna. – Gwarantem niepodległości państwa Polskiego są Polacy – mówił. 1 września 1939 Niemcy zaatakowały Polskę, zapoczątkowując największy konflikt w dziejach świata.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn II wojna światowa Adolf Hitler Niemcy III Rzesza