Polskie Radio
Section05
Józef Stalin

"Nie dopuszczano do wiadomości, że to agresja". Historyk o 17 września 1939

- Nikt w to nie wierzył. Po 1933 roku, po dojściu Hitlera do władzy dochodziło do czystek nie tylko gospodarczych, ale dosłownie fizycznych, wszystko, co sowieckie, rosyjskie było w Niemczech niszczone. Wydawało się, że nie ma możliwości dogadania - tłumaczył w Dwójce w 83. rocznicę zdradzieckiego ataku Stalina na Polskę dr Marcin Zwolski, historyk, kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. 
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 Andrzej Zieliński Jakub Kukla II wojna światowa ZSRR Dwójka Józef Stalin Adolf Hitler Niemcy Związek Sowiecki

Brytyjski historyk: Stalin chciał sojuszu z Hitlerem, gdyż pozwalało to na rozbicie Polski

Brytyjski historyk prof. Richard Overy podkreślił, że z punktu widzenia Stalina sojusz z Hitlerem był bardziej sensowną opcją niż układy z Francją czy Wielką Brytanią, bo pozwalał na rozbicie Polski. Jak dodał, mówienie, że Związek Sowiecki został do tego zmuszony, jest niedorzeczne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Wielka Brytania Europa Józef Stalin Adolf Hitler HISTORIA II wojna światowa

"Polska stała się sowiecką kolonią". Prezes IPN o skutkach inwazji na Polskę 17 września

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że agresja Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku była nożem wbitym w plecy - Polsce i Polakom. Mija 83. rocznica tego wydarzenia. 17 września 1939 roku nad ranem, łamiąc pakt o nieagresji, Armia Czerwona zaatakowała tyły polskich wojsk walczących z Niemcami.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 ZSRR agresja sowiecka zbrodnie sowieckie II wojna światowa Niemcy III Rzesza Adolf Hitler Józef Stalin HISTORIA POLSKA IPN Karol Nawrocki

Powstanie Warszawskie. Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych ze szpitala przy ul. Długiej 7

Trzydziesty trzeci dzień powstania, sobota. Stare Miasto upada. Niemieckie czołgi niszczą kolumnę Zygmunta. W nocy rozpoczyna się ewakuacja żołnierzy ze Starówki do Śródmieścia. Ewakuowanych zostaje około 5 tysięcy powstańców. Tego dnia Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych znajdujących się w szpitalu przy ul. Długiej 7 i w innych punktach Starego Miasta.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Niemcy zbrodnie wojenne Armia Krajowa Stanisław Mikołajczyk Józef Stalin Franklin Delano Roosevelt Winston Churchill II wojna światowa III Rzesza nazizm

Od Westerplatte do Katynia. Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 1 września 2009 r.

- W mojej ojczyźnie życie oddało 5 i pół miliona do 5 milionów i 800 tys. obywateli narodowości polskiej i żydowskiej. To oni byli ofiarami tej wojny, tak jak i ponad 50 milionów ludzi na całym świecie - mówił prezydent Lech Kaczyński w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas uroczystości na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza Adolf Hitler Józef Stalin Westerplatte

Kresy Wschodnie. Przez II wojnę światową Polską straciła niemal pół terytorium

- W ujęciu propagandowym Polska wyszła zwycięsko z II wojny światowej. Ale jakiż to za zwycięzca, którego terytorium było o 20 procent mniejsze niż przed ową zwycięską wojną? Jakiż to zwycięzca, który stracił kilka milionów swoich obywateli? – pytał historyk prof. Jerzy Eisler w radiowej audycji "Kronika polska". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa II Rzeczpospolita ZSRR Józef Stalin Kresy konferencja teherańska Bez Przedawnienia HISTORIA

Porównał Stalina do Hitlera. Sąd w Moskwie skazał znanego rosyjskiego opozycjonistę

Sąd w Moskwie skazał znanego opozycjonistę i komentatora Leonida Gozmana na 15 dni aresztu. Polityka oskarżono o złamanie ustawy, zakazującej zrównywania Związku Radzieckiego z hitlerowską III Rzeszą. Gozman napisał w Internecie, że Stalin był gorszym zbrodniarzem od Hitlera. O szczegółach dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Moskwa reżim opozycja sąd Józef Stalin hitler

Pakt Ribbentrop - Mołotow. "To lekcja, która stale nam grozi"

Dzień 23 sierpnia 1939 roku to złowroga data w historii Polski, ale i świata. W tym dniu przedstawiciele III Rzeszy i Związku Sowieckiego podpisali w Moskwie porozumienie o nieagresji, czyli pakt Ribbentrop - Mołotow. - Ta rocznica przypomina o stałym elemencie polityki imperialnej Rosji. To właśnie ta chęć dominacji nad całą Europą Wschodnią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak, historyk i sowietolog.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Rosja Józef Stalin historia Polski Adolf Hitler Niemcy pakt Ribbentrop-Mołotow

83. rocznica "IV rozbioru Polski". Dr Maciej Korkuć: nie mogło to wróżyć nic dobrego

W opinii historyka Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow "nie było szokiem". - Szokiem było to, że niestety stało się to w okolicznościach wzrastającego napięcia. W chwili, gdy wszyscy oczekiwali wojny, w związku z tym nie mogło to wróżyć nic dobrego - przyznał w Polskim Radiu 24 dr Maciej Korkuć. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński POLSKA Instytut Pamięci Narodowej IPN HISTORIA historia Polski II wojna światowa Związek Sowiecki Związek Radziecki ZSRR III Rzesza pakt Ribbentrop-Mołotow Adolf Hitler Józef Stalin

"Zbrodnicze przedsięwzięcie". Prof. Marek Kornat o pakcie Ribbentrop-Mołotow

Gościem w Polskim Radiu 24 był prof. Marek Kornat, który z okazji 83. rocznicy tzw. "IV rozbioru Polski", wspominał podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow, na mocy którego Adolf Hitler i Józef Stalin podzielili między siebie terytorium Polski. - Pakt ten był przedsięwzięciem zbrodniczym, niemającym uzasadnienia, a Związek Sowiecki dopomógł Niemcom w rozpętaniu II wojny światowej - podkreślił sowietolog PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA historia Polski II wojna światowa Związek Sowiecki Związek Radziecki ZSRR III Rzesza pakt Ribbentrop-Mołotow Adolf Hitler Józef Stalin

IPN zaprezentował wystawę "Pakt zbrodniarzy", poświęconą niemiecko-sowieckiemu porozumieniu z 1939 r.

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wystawę "Pakt zbrodniarzy". Jest ona poświęcona paktowi Ribbentrop-Mołotow, którego 83. rocznica podpisania przypada we wtorek. Ekspozycję można oglądać na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. - Wystawa opowiada o skonsumowaniu ideologicznej bliskości i wspólnoty interesów pomiędzy dwoma bestiami, jakimi byli Hitler i Stalin - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Karol Nawrocki IPN Józef Stalin Adolf Hitler pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa

"Operacja polska" NKWD. 85 lat temu padł rozkaz o eksterminacji 111 tys. Polaków​

"Rozkazuję od 20 sierpnia 1937 roku rozpocząć szeroką operację prowadzącą do pełnej likwidacji terenowych jednostek Polskiej Organizacji Wojskowej i przede wszystkim jej dywersyjno - szpiegowskich i powstańczych kadr w przemyśle, transporcie, sowchozach i kołchozach" – to pierwsze słowa zbrodniczego rozkazu nr 00485 wydanego 11 sierpnia 1937 na polecenie Stalina przez Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR Nikołaja Jeżowa.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Dwudziestolecie międzywojenne Józef Stalin NKWD komunizm zbrodnie sowieckie

"Operacja polska" NKWD. 85 lat temu padł rozkaz o eksterminacji 111 tys. Polaków​

"Rozkazuję od 20 sierpnia 1937 roku rozpocząć szeroką operację prowadzącą do pełnej likwidacji terenowych jednostek Polskiej Organizacji Wojskowej i przede wszystkim jej dywersyjno - szpiegowskich i powstańczych kadr w przemyśle, transporcie, sowchozach i kołchozach" – to pierwsze słowa zbrodniczego rozkazu nr 00485 wydanego 11 sierpnia 1937 na polecenie Stalina przez Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR Nikołaja Jeżowa.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Dwudziestolecie międzywojenne HISTORIA Józef Stalin NKWD komunizm zbrodnie sowieckie