Powieści na antenie

W cieniu zakwitających dziewcząt

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 10:48
To drugi tom quasi-autobiograficznego cyklu Marcela Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu", uznanego w powszechnej opinii krytyków za arcydzieło literatury.
Audio
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 1.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 2.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 3.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 4.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 5.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 6.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 7.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 8.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 9.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 10.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 11.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 12.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 13.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 14.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 15.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 16.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 17.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 18.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 19.
 • Marcel Proust "W cieniu zakwitających dziewcząt" - odcinek 20.
Wojciech Malajkat
Wojciech MalajkatFoto: Wojciech Kusiński/PR

Proust przepięknie odmalowuje życie francuskiego mieszczaństwa w czasach tzw. belle époque.

/

Zwraca uwagę na każdy detal, niuans. Autor wnikliwie i mądrze ukazuje relacje międzyludzkie, tu też najważniejszy jest każdy detal, każdy niuans. Główny bohater wchodzi w wiek, gdy najważniejsze stają się dziewczęta….
W tej powieści jest mądrość i znajomość życia niezależna od epoki w jakiej się żyje. Czytając Prousta czerpiemy z bogactwa spostrzeżeń socjologicznych, filozoficznych i psychologicznych. Bogactwa, jakim obdarzać nas może tylko wielka literatura. Radiowa Jedynka sprawuje patronat medialny nad książką.

Zobacz więcej na temat: Marcel Proust

Czytaj także

Jak czytać Prousta

W kolejnej audycji z cyklu "Lekcje literatury dla tych co w drodze..." rozmawialiśmy o słynnym cyklu Marcela Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu".
Posłuchaj
22'32 Jak czytać Prousta
więcej

Proust rozpoczął pracę nad swoją 7-tomową powieścią w lipcu 1909 roku, a zakończył na krótko przed śmiercią w 1922 roku. Fragmenty pierwszego tomu ("W stronę Swanna") ukazały się 100 lat temu w 1911 roku na łamach czasopisma "Le Figaro", jednak w całości opublikowany został w 1913 roku. Ostatni tom ("Czas odnaleziony") wydano już po śmierci autora w 1927 roku. Przez krytyków i badaczy literatury cykl powieściowy Prousta uznany jest za arcydzieło, jednak jego lektura może nastręczać pewne trudności.

O tych trudnościach, a także o tym, jak to dzieło czytać, by korzyść dla czytelnika była jak największa, rozmawialiśmy w naszej audycji z dr Joanną Żurowską z Uniwersytetu Warszawskiego.

Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska

Zobacz więcej na temat: Marcel Proust

Czytaj także

Jak Proust zaczął szukać straconego czasu

17.09.2013 17:32
- Materią powieści nie jest obserwacja rzeczywistości przez narratora, tylko materia, którą on musi wydobyć z własnej podświadomości. Wtedy było to coś kompletnie nowego - opowiadała o powieści Marcela Prousta Joanna Żurowska.
Marcel Proust
Marcel ProustFoto: Wikipedia domena publiczna/Autor zdjęcia nieznany
Posłuchaj
40'03 Z Joanną Żurowską o postaci i twórczości Marcela Prousta rozmawiała Ewa Stocka-Kalinowska (PR, 17.09.2013)
więcej

W Paryżu 1913 roku, wówczas uważanym za kulturalną stolicę świata, pojawia się wiele niesamowitych zjawisk, które po zakończeniu I Wojny Światowej będą stanowiły to, co nazywamy dziś awangardą pierwszej ćwierci XX wieku. Świat muzyczny, który jest już naznaczony nową muzyką francuską, czyli utworami Maurice’a Ravela, Eryka Satiego i Clauda Debussy’ego, w 1909 bulwersuje się baletami rosyjskimi Siergieja Diagilewa. W 1913 roku zaprezentowane zostaje przedstawienie baletowe "Święto wiosny", które wywołuje skandal.W tamtym czasie w Paryżu odbywa się wiele koncertów, na które chodził bohater naszej audycji - Marcel Proust.

Literatura tamtego okresu jest związana ze światem malarstwa, twórczością Picassa, Braque’a, Modiglianiego, Cezanna, Matissa. Sztuka jest na tyle rozwinięta, że pisarze chcą nadążyć za tą niepojętą nowoczesnością. Wyraźnie widać to po utworach Apollinaire’a i jego pierwszym tomie poezji pt. "Alkohole", w którym autor w ostatnim momencie likwiduje wszystkie znaki przestankowe.

W tym samym roku 1913 Marcel Proust wydaje dopiero pierwszy tom swojej powieści "W stronę Swanna”. Niestety nie mógł jej wydać w całości. Nie było bowiem wtedy nikogo, kto by się odważył opublikować siedem tomów powieści nikomu nieznanego Pana Prousta. Nikt nie chciał tej książki, a księgarz Eugène Fasquelle stwierdził: "jest to utwór zbyt różny od tego, co publiczność nawykła czytać".

- Pamiętajmy, że ta powieść, którą Proust chce wydać już w roku 1912, obejmuje zaledwie tysiąc stron. To jedna trzecia tekstu, który znamy obecnie. Marcel Proust od początku się zastanawiał, czy wydać powieść w jednym, ponad dziewięciusetstronicowym tomie, czy też podzielić powieść na dwie pięciusetstronicowe książki. Okazało się, że ani pięciuset, ani tysiąca stron żaden wydawca nie chce wydać - opowiadała w "Ćwiczeniach z myślenia" Joanna Żurowska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej anegdot o życiu i twórczości Marcela Prousta w nagraniu audycji, którą przygotowały Bogumiła Prządka i Ewa Stocka-Kalinowska.

Zobacz więcej na temat: Marcel Proust