REKLAMA

Jak czytać Prousta

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 23:25
W kolejnej audycji z cyklu "Lekcje literatury dla tych co w drodze..." rozmawialiśmy o słynnym cyklu Marcela Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu".
Audio

Proust rozpoczął pracę nad swoją 7-tomową powieścią w lipcu 1909 roku, a zakończył na krótko przed śmiercią w 1922 roku. Fragmenty pierwszego tomu ("W stronę Swanna") ukazały się 100 lat temu w 1911 roku na łamach czasopisma "Le Figaro", jednak w całości opublikowany został w 1913 roku. Ostatni tom ("Czas odnaleziony") wydano już po śmierci autora w 1927 roku. Przez krytyków i badaczy literatury cykl powieściowy Prousta uznany jest za arcydzieło, jednak jego lektura może nastręczać pewne trudności.

O tych trudnościach, a także o tym, jak to dzieło czytać, by korzyść dla czytelnika była jak największa, rozmawialiśmy w naszej audycji z dr Joanną Żurowską z Uniwersytetu Warszawskiego.

Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska

Zobacz więcej na temat: Marcel Proust Nie przegap 2
Czytaj także

Muza malarzy, konkurentka Coco Chanel

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 11:00
Paryski dom Misi Godebskiej był miejscem artystycznych spotkań. Marcel Proust uwiecznił ją w literaturze, a Renoir i de Toulouse-Lautrec na swych obrazach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Umarłby, gdyby nie pisał

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 18:26
Jaki może być człowiek, który nieraz, w różny sposób, stykał się ze śmiercią? Jaki może być pisarz, który twierdził, że nie ma żadnej biografii? Kim był Gustaw Flaubert?
rozwiń zwiń