Polskie Radio
Section05
Marcel Proust

Proust nieznany. Z wierszy dowiadujemy się, jak kochał Chopina

- Najczęściej nie uznaje się wierszy Prousta za wybitne osiągnięcie literackie, natomiast jeśli lubi się poezję, to można rzeczywiście się wczytywać w te wiersze i próbować coś z nich wyciągnąć, na przykład to, że tak kochał Chopina - tak o mniej znanej, poetyckiej twórczości Marcela Prousta mówił w Dwójce Kajetan Maria Jaksender.
Zobacz więcej na temat:  literatura Marcel Proust pisarze i poeci książki Dwójka

"Proust". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Kim był Marcel Proust? Twórcą wielotomowego arcydzieła "W poszukiwaniu straconego czasu", które stało się przewrotem kopernikańskim w światowym powieściopisarstwie. Jakim jednak był człowiekiem? Czy neurotycznym egotykiem, starającym się za wszelką cenę dokończyć dzieło swego życia, wciągającym w fałszywe przyjaźnie, by czerpać wiedzę z najdrobniejszych przejawów życia? 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Marcel Proust

Jan Maciejewski: nasze życie przypomina narrację Prousta

- Nasz sposób postrzegania świata, ukształtowany przez media społecznościowe, ma zaskakująco wiele wspólnego z książką "W poszukiwaniu straconego czasu". Tam bardzo rzadko występują elementy fabuły, a jeżeli jakaś akcja się pojawia, to jako dalekie tło wydarzeń, natomiast kwintesencją są emocje - mówił w Dwójce publicysta i filozof Jan Maciejewski.
Zobacz więcej na temat:  media społecznościowe Facebook twitter Instagram Marcel Proust czas KULTURA Dwójka Michał Szułdrzyński

Jakub Małecki: kocham książki, które stawiają mi opór

- Gdybym miał wybrać najważniejszą książkę, jaką czytałem w życiu, to ona byłaby w pierwszej trójce. To jest powieść o tym, jak mężczyzna z synem idzie przez zniszczony świat. To jest historia o najważniejszych rzeczach, ale w taki sposób opowiedziana, że człowiek aż się trzęsie - mówił o powieści Cormaca McCarthy’ego "Droga" Jakub Małecki, pisarz i tłumacz.
Zobacz więcej na temat:  literatura Marcel Proust Kinga Michalska Dwójka