Powieści na antenie

"Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 11:00
W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy niezwykły pamiętnik i jedno z najbardziej przejmujących świadectw epoki autorstwa Karola Omyły. Fragmenty czytał Jacek Braciak.
Audio
  • Karol Omyła "Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej", czyta Jacek Braciak - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Karol Omyła "Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej", czyta Jacek Braciak - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Karol Omyła "Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej", czyta Jacek Braciak - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Karol Omyła "Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej", czyta Jacek Braciak - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Karol Omyła "Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej", czyta Jacek Braciak - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Okładka książki Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej
Okładka książki "Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej"Foto: Mat. prasowe

O wyjątkowości wspomnień Karola Omyły decyduje kilka czynników. Po pierwsze to rzadki w polskiej literaturze przykład książki, opisującej losy żołnierza walczącego w I wojnie światowej. Po drugie, niesamowita jest postać samego autora – chłopa ze wsi Soblówka na Żywiecczyźnie, który postanowił spisać swoje dzieje. Czytając dziś tekst Omyły odczuwamy nieustające zdziwienie: skąd u niego potrzeba pisania? I tak wysoki kunszt literacki?

Pamiętnik obejmuje lata 1907–1918. Omyła zaczął go spisywać w 1927 roku, gdy miał 36 lat. Dystans czasowy nie spowodował w tym przypadku rozmycia opisywanych zdarzeń, przeciwnie – autor ukazuje Wielką Wojnę w konkretach i szczegółach: ataki na wroga, zdobywanie pożywienia, czyszczenie broni, odniesione rany. Czytelnik towarzyszy żołnierzowi armii austriackiej od wymarszu na front w 1914 roku, jego oczami obserwujemy bitwę pod Gorlicami, Przemyślem, Brześciem i we Włoszech nad Piawą.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 11-15.11.2019

Godzina emisji: 11.00

am

Zobacz więcej na temat: książki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powieść szpiegowska z bezcennym obrazem w tle

08.11.2019 09:00
W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy książkę "Operacja Rafael" autorstwa Marcina Falińskiego i Marka Kozubala. Wybrane fragmenty przeczytał Wojciech Żołądkowicz.
Wojciech Żołądkowicz
Wojciech ŻołądkowiczFoto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk
Posłuchaj
09'54 Marcin Faliński i Marek Kozubal "Operacja Rafael", czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
09'34 Marcin Faliński i Marek Kozubal "Operacja Rafael", czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
09'08 Marcin Faliński i Marek Kozubal "Operacja Rafael", czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
09'51 Marcin Faliński i Marek Kozubal "Operacja Rafael", czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
09'51 Marcin Faliński i Marek Kozubal "Operacja Rafael", czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Oficer polskiego wywiadu, major Łodyna, zostaje wysłany do Bagdadu, by zweryfikować informacje na temat potencjalnej lokalizacji "Portretu młodzieńca" Rafaela Santi. Zaginione arcydzieło, wywiezione z Polski w trakcie II wojny światowej, miało zostać skradzione w 1990 roku przez irackich żołnierzy. Bardzo szybko okazuje się, że informator nie żyje, a Łodyna trafia w sam środek wywiadowczej rozgrywki toczącej się na Bliskim Wschodzie.

Oprócz wątpliwych sprzymierzeńców i kruchych sojuszy Łodyna ma do dyspozycji jeszcze jedno – trop, o którym nie wiedzą pozostali. To stary list Mieczysława Kleinera, niedoszłego artysty, byłego przemytnika i współpracownika wywiadu II RP, który w trakcie wojny przedzierał się z tajną misją z Krakowa do Iraku.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 4-8.11.2019

Godzina emisji: 11.00

am


Okładka książki "Operacja Rafael" Okładka książki "Operacja Rafael"
Zobacz więcej na temat: książki