X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej"

15.11.2019 11:00
W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy niezwykły pamiętnik i jedno z najbardziej przejmujących świadectw epoki autorstwa Karola Omyły. Fragmenty czytał Jacek Braciak.
Okładka książki Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej
Okładka książki "Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej"Foto: Mat. prasowe
Posłuchaj
09'32 Karol Omyła "Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej", czyta Jacek Braciak - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
09'50 Karol Omyła "Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej", czyta Jacek Braciak - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
09'36 Karol Omyła "Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej", czyta Jacek Braciak - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
09'44 Karol Omyła "Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej", czyta Jacek Braciak - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
09'58 Karol Omyła "Krótki życiorys pewnego żołnierza z wojny europejskiej", czyta Jacek Braciak - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

O wyjątkowości wspomnień Karola Omyły decyduje kilka czynników. Po pierwsze to rzadki w polskiej literaturze przykład książki, opisującej losy żołnierza walczącego w I wojnie światowej. Po drugie, niesamowita jest postać samego autora – chłopa ze wsi Soblówka na Żywiecczyźnie, który postanowił spisać swoje dzieje. Czytając dziś tekst Omyły odczuwamy nieustające zdziwienie: skąd u niego potrzeba pisania? I tak wysoki kunszt literacki?

Pamiętnik obejmuje lata 1907–1918. Omyła zaczął go spisywać w 1927 roku, gdy miał 36 lat. Dystans czasowy nie spowodował w tym przypadku rozmycia opisywanych zdarzeń, przeciwnie – autor ukazuje Wielką Wojnę w konkretach i szczegółach: ataki na wroga, zdobywanie pożywienia, czyszczenie broni, odniesione rany. Czytelnik towarzyszy żołnierzowi armii austriackiej od wymarszu na front w 1914 roku, jego oczami obserwujemy bitwę pod Gorlicami, Przemyślem, Brześciem i we Włoszech nad Piawą.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 11-15.11.2019

Godzina emisji: 11.00

am

Zobacz więcej na temat: książki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powieść szpiegowska z bezcennym obrazem w tle

08.11.2019 09:00
W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy książkę "Operacja Rafael" autorstwa Marcina Falińskiego i Marka Kozubala. Wybrane fragmenty przeczytał Wojciech Żołądkowicz.
Wojciech Żołądkowicz
Wojciech ŻołądkowiczFoto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk
Posłuchaj
09'54 Marcin Faliński i Marek Kozubal "Operacja Rafael", czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
09'34 Marcin Faliński i Marek Kozubal "Operacja Rafael", czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
09'08 Marcin Faliński i Marek Kozubal "Operacja Rafael", czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
09'51 Marcin Faliński i Marek Kozubal "Operacja Rafael", czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
09'51 Marcin Faliński i Marek Kozubal "Operacja Rafael", czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Oficer polskiego wywiadu, major Łodyna, zostaje wysłany do Bagdadu, by zweryfikować informacje na temat potencjalnej lokalizacji "Portretu młodzieńca" Rafaela Santi. Zaginione arcydzieło, wywiezione z Polski w trakcie II wojny światowej, miało zostać skradzione w 1990 roku przez irackich żołnierzy. Bardzo szybko okazuje się, że informator nie żyje, a Łodyna trafia w sam środek wywiadowczej rozgrywki toczącej się na Bliskim Wschodzie.

Oprócz wątpliwych sprzymierzeńców i kruchych sojuszy Łodyna ma do dyspozycji jeszcze jedno – trop, o którym nie wiedzą pozostali. To stary list Mieczysława Kleinera, niedoszłego artysty, byłego przemytnika i współpracownika wywiadu II RP, który w trakcie wojny przedzierał się z tajną misją z Krakowa do Iraku.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 4-8.11.2019

Godzina emisji: 11.00

am


Okładka książki "Operacja Rafael" Okładka książki "Operacja Rafael"
Zobacz więcej na temat: książki