Podziemne Radio Solidarność
Section05

Kraków

Polskie Radio
Martyna Konopka 25.11.2014

Podziemna rozgłośnia pod nazwą ”Radio Wolna Polska” nadała pierwsze audycje w czasie strajku w Hucie im. Lenina. Protest był reakcją pracowników na wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981. Istotną rolę odegrali wówczas m.in. Jan Ciesielski oraz Stanisław Tyczyński.

Opozycjoniści z Radia Wolna Polska kontynuowali swą podziemną działalność w Podziemnym Radiu Solidarność Małopolska. Początkowo próbne audycje ukazywały się co najmniej od 11 czerwca 1982 (możliwe, że nawet od kwietnia 1982 roku). Nadawano w paśmie UKF - wyjątek stanowił program czerwcowy, wyemitowany na falach krótkich oraz na fonii TVP. Niekiedy umieszczano napisy, które pojawiały się na ekranach telewizorów. Podpinano się również do zakładowych radiowęzłów.
Osobą odpowiedzialną za radio z ramienia Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ "Solidarność” Małopolska był Jan Ciesielski. Audycje miały charakter informacyjny – podawano w nich apele i odezwy zdelegalizowanego związku, przekazywano wiadomości z Krakowa i kraju. Kilkukrotnie zmieniał się sygnał wywoławczy podziemnej stacji - początkowo były to "Mury" Jacka Kaczmarskiego, później melodia "Jak długo na Wawelu", a następnie "Siekiera, motyka". Radio funkcjonowało do końca lat 80.
Jedną z najciekawszych była audycja nadana 10 listopada 1982 - ze względu na swą długość (35 minut), miejsce oraz sposób emisji; korzystano z czterech głośników umieszczonych na rusztowaniach remontowanego budynku na Rynku Głównym w Krakowie. Innym razem radiowcy nadawali z samochodu skradzionego SB, na którym zainstalowali megafony i umieścili napis "nadzór ruchu”.




  • Zobacz więcej na temat:
Współpraca:    
Redakcja serwisu historia.polskieradio.pl zwraca się z prośbą do osób zaangażowanych w działalność Podziemnego Radia Solidarność w całej Polsce o przesyłanie dokumentów, zdjęć, audycji. Materiałami tymi chcielibyśmy wzbogacić serwis radiosolidarność.polskieradio.pl. Nasz adres: historia@polskieradio.pl
Section49