Nauka

Młodzi liderzy polskiej nauki nagrodzeni

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 19:00
Kilkudziesięciu młodych polskich naukowców będzie miało środki na prowadzenie swoich badań. To laureaci IV edycji organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu Lider, którego celem jest wspieranie młodych pionierów polskiej nauki.

W konkursie nagrodzono 44 osoby. Na uroczystej gali w Pałacu Prymasowskim laureaci odebrali symboliczne czeki. Wręczała je minister nauki i szkolnictwa wyższego, Lena Kolarska-Bobińska. - Poprzez swoje działania nagrodzeni inspirują innych i są liderami w grupach badawczych. Wyznaczają też nowe kierunki rozwoju polskiej nauki - mówiła minister.

Biorąc udział w konkursie naukowcy musieli przygotować własny projekt badawczy. Laureaci otrzymają środki finansowe na ich realizację. - Było się o co bić, nagrodzeni dostali średnio milion złotych na swoje badania - mówi IAR dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, profesor Krzysztof Kurzydłowski.

Co ważne, efekty badań naukowców muszą znaleźć zastosowanie w praktyce. Jeden z laureatów konkursu, doktor inżynier Michał Frydrysiak z Politechniki Łódzkiej chce opracować specjalną odzież i połączony z nią system do opieki nad osobami starszymi. Ma on monitorować podstawowe parametry życiowe, a w sytuacji zagrożenia wysyłać sms-a do opiekuna. Michał Frydrysiak przyznaje, że takie wsparcie to ogromna szansa dla młodych naukowców, bo "bez pieniędzy nie ma nauki".

W czterech dotychczasowych edycjach programu "Lider" Narodowe Centrum Badań i Rozwoju sfinansowało projekty badawcze 141 młodym badaczom, przekazując im łącznie 141 milionów złotych. Podczas dzisiejszej gali zapowiedziano kolejną edycję konkursu. Wnioski będzie można przesyłać od 2 stycznia do 3 marca przyszłego roku.

(ew/IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak