Nauka

Zbyt mało snu oznacza trwałe zmiany w mózgu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 22:00
Niedosypianie może mieć poważniejsze skutki niż wcześniej sądzono. Doprowadza do trwałej utraty komórek mózgowych.
Zbyt mało snu oznacza trwałe zmiany w mózgu
Foto: sxc.hu

Jak donoszą naukowcy publikujący na łamach „Journal of Neuroscience”, przedłużający się okres bezsenności u myszy doprowadził do śmierci 25 proc. niektórych z ich komórek nerwowych.

Jeśli to samo potwierdzi się u ludzi, lepiej będzie odespać każdą zarwaną noc - twierdzą naukowcy z University of Pennsylvania School of Medicine. Być może uda się zaprojektować lek, który pomoże walczyć ze skutkami zbyt małej ilości snu.

Badacze skupili się na komórkach, które są związane z utrzymywaniem mózgu w stanie czuwania. Po kilku dniach niedosypiania w trybie charakterystycznym dla pracowników zmian nocnych (którzy śpią jedynie 4-5 godzin an dobę), myszy straciły 25 proc. tych komórek. To pierwszy dowód na to, że brak snu może wpływać znacząco na komórki nerwowe w naszych mózgach.

- Mamy dowody, że niedosypianie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń - mówi prof. Sigrid Veasey of the Center for Sleep and Circadian Neurobiology. Jednak fatalne skutki zbyt długiego czuwania na nasz, ludzki układ nerwowy będzie trzeba jeszcze potwierdzić naukowo.

(ew/bbc)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna